IMG_2349
Foto: DELFI Aculiecinieks

Portāla "Delfi" lasītājs Ainars ziņo, ka Ozolnieku novadā dīķos manīts visai neparasts viesis – jūras iemītnieks ronis. Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts un roņu speciālists Valdis Pilāts norāda – novērojums tiešām ir neparasts, jo par tik dziļi iekšzemē iepeldējušiem jūras iemītniekiem, pogainajiem roņiem, tiek ziņots reti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ainars klāsta, ka neparasto ciemiņu dīķī netālu no savām mājām, kas atrodas divus kilometrus no Ozolnieku centra, manījis jau divas reizes. Pirmo reizi roni viņš ieraudzīja 18. un 19. septembrī. Pēc tam atkal – aizvadītajā nedēļā, 2. un 3. oktobrī.

"Neesmu drošs, bet, man liekas, ka septembrī un oktobrī redzētie ir divi dažādi dzīvnieki," teic Ainars, jo, kā viņš novēroja, pirmais ronis izskatījās mazāks un tumšāks.

Foto: Ozolnieku dīķos pamanīts pogainais ronis
Foto: DELFI Aculiecinieks

Aculiecinieks spriež, ka līdz dīķiem ronis nokļuvis pa Iecavas upi, savukārt tur no Lielupes, bet Lielupē – no jūras. "Karjeram jeb ezeram, kurā ronis uzturējās, ir kādi 50 vai 60 gadi. Domāju, ka zivju te ir daudz, bet pa nedēļu ronis var visu ezeru noēst," joko Ainars.

Krastā dzīvnieku izkāpjam viņš nav redzējis, tikai uz laipas. "Es pusdienu nosēdēju, gaidīdams, kad parādīsies. Iznāca tikai vakarpusē. Dienā dzīvo tikai ūdenī," novērojumos dalās aculiecinieks. Viņš lēš, ka ronis iepeldējis līdz ar paisumu jūrā, kad pacēlies ūdens līmenis arī upē. Savukārt, ūdens līmenim krītoties, tas peldējis atpakaļ. "Gandrīz divas nedēļas neviens ronis dīķī nebija redzēts," savu versiju izskaidro Ainars.

Savukārt Dabas Aizsardzības pārvaldes eksperts un roņu speciālists Valdis Pilāts pieļauj, ka, visticamāk, dīķī Ozolniekos septembrī un oktobrī iepeldēja viens un tas pats pogainais ronis. Viņš spriež, ka, visticamāk, periodā, kad ronis nebija manīts dīķī – tas uzturējās Lielupē.

"Kad ūdens līmenis upē paceļas, tad dzīvnieks var no upes iekļūt dīķī," teic Pilāts. Viņaprāt, ronim nekādas briesmas nedraud, ja vien ūdeņos nav ielikti murdi vai tīkli. Speciālists arī pārliecināts, ka ronis kādā brīdī dosies atpakaļ jūrā. "Visticamāk, tas ir jauns dzīvnieks, ziņkārīgs. Ja iepeld tik tālu upē, tad vajadzētu saprast, kur ir jūra un kā tikt atpakaļ. Diezin vai, ronis var apmaldīties," dzīvnieku raksturo speciālists. Uzturēšanās iemesls dīķī ir gaužām vienkāršs – ronim ir pieejama barība.

Ainara novērojumu Pilāts nevarot nodēvēt par ārkārtīgi retu, taču neparastu gan, jo par tik tālu iekšzemē iepeldējušu roni viņam nav ziņots. "Prātā palicis, ka roņi ir manīti Lielupē pie Jelgavas, ķīšezerā, Babītes ezerā, Gaujā pie Siguldas. Pārbaudīt to nevar gan, bet ir pat tautasdziesmas, ka roņi rūc Daugavā," stāsta eksperts. Viņš arī atzīst, ka, iespējams, šādi gadījumi bijuši arī līdz šim, taču cilvēki nav ziņojuši.

Pilāts tic, ka pogainais ronis dosies atpakaļ jūrā līdz dīķis aizsals. Līdz šim nav zināmi gadījumi, ka ronis pārziemotu kādā upē Latvijā. "Pogainajiem roņiem ir raksturīgi, ka viņi uztur āliņgus, ja ūdens aizsalst. Šī ir tā pati roņu suga, kas dzīvo Ziemeļledus okeānā, kur ar zobiem un nagiem pastāvīgi uztur vairākus metrus biezajā ledū āliņģus," stāsta eksperts.

Sūtiet savas reportāžas un par labāko reportāžu saņemiet balvu - dāvanu karti iepirkumiem "Rīga Plaza" 30 eiro vērtībā. Foto un video gaidām epastā aculiecinieks@delfi.lv, vai arī izmantojiet reportāžu iesniegšanai paredzēto formu!

Darbdienās no plkst. 10.00 līdz 14.00 varat arī ziņot par nebūšanām, novērojumiem, ierosinājumiem, zvanot pa "Delfi Aculiecinieka" tālruni - 67784066!

DELFI Aculiecinieks

Tags

Aculiecinieka ziņas Daba Dabas aizsardzības pārvalde
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form