Gāztais Irākas prezidents Sadams Huseins ceturtdien tika nogādāts Irākas kara tribunāla priekšā, kur viņam tika nolasītas apsūdzības noziegumos, kas attiecas uz kurdu apspiešanu.
Videoierakstu ar Sadama parādīšanos tiesā ceturtdien pārraidīja arābu satelīttelevīzija "Al Arabiya".

Sadams ierakstā redzams ģērbies baltā kreklā un uzvalka žaketē. Viņš asi atbild uz tribunāla tiesneša jautājumiem.

Sadams vairākas reizes protestēja pret viņa tiesāšanu, pārtraucot tiesnesi.

"Es esmu ieslodzīts, un šī ir kāda spēle. Mani ir apcietinājusi Irākas valdība, kuru iecēluši amerikāņi," viņš dusmīgi sacīja tiesā.

Viņš arī iebilda, ka viņam neļauj tikties ar advokātu ārpus tiesas sēdēm un viņu iepriekš nebrīdina par gaidāmajām sēdēm.

Irākas speciālā tribunāla galvenais tiesnesis Raeds Džuhi svētdien pavēstīja, ka tribunāls pabeidzis darbu pie apsūdzībām Sadamam Huseinam par noziegumiem, kas pastrādāti viņa prezidentūras laikā.

Pēc viņa teiktā, Sadamam un vēl trim apsūdzētajiem izvirzītas apsūdzības sakarā ar aptuveni140 cilvēku nogalināšanu 1982.gadā šiītu ciemā Dudžailā, ziemeļos no Bagdādes, kur bija noticis nesekmīgs uzbrukums viņa konvojam. Pēc atentāta mēģinājuma Sadams pavēlēja dot aviācijas triecienu šā ciema centram un sodīja ar nāvi desmitiem Dudžailas vīriešu.

Lai gan šis noziegums ir relatīvi neliels salīdzinājumā ar apsūdzībām genocīdā un noziegumos pret cilvēci, kas var tikt izvirzītas bijušajam prezidentam, izmeklētāji izteikušies, ka atšķirībā no daudziem citiem viņa nodarījumiem šis ir diskrēts gadījums, kurā varētu būt viegli pierādīt, ka Sadams bija personiski atbildīgs par rīkojumu atriebties par atentāta mēģinājumu. Tas nozīmē, ka prāva varētu būt īsa un, iespējams, beigties ar nāves spriedumu.

Līdz ar Sadamu apsūdzības izvirzītas arī viņa pusbrālim Barzanam at Tikriti, kas bija Irākas Izlūkošanas dienesta vadītājs un deva rīkojumu uzbrukt Dudžailai un apcietināt simtiem vietējo iedzīvotāju, bijušajam Irākas vicepremjeram Taham Jasinam Ramadanam, kas deva rīkojumu nopostīt dateļpalmu audzes Dudžailas apkaimē, un toreizējam Irākas Revolucionārās tiesas galvenajam tiesnesim Avadam Hamadam al Banderam as Sadunam, kas parakstīja nāves spriedumus Dudžailas iedzīvotājiem.

Kā paziņoja Džuhi, jau dažu nedēļu laikā Sadamam un aptuveni desmit viņa tuvākajiem palīgiem var tikt izvirzītas arī citas apsūdzības.

Tomēr, ja Sadams tiktu īsā laikā notiesāts Dudžailas lietā, nāvessods viņam var tikt izpildīts, iekams citas apsūdzības nonāk tiesā. Vairāki eksperti šādu iespēju kritizē, norādot, ka tādā gadījumā plašāka mēroga noziegumiem, iespējams, nekad netiktu pievērsta pienācīgā sabiedrības uzmanība tiesas zālē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!