Foto: stock.xchng

Eiropas Parlaments trešdien pieņēmis rezolūciju, aicinot ieguldīt vairāk pūļu, lai izmeklētu bērnu seksuālu izmantošanu tiešsaistē, sauktu pie atbildības pārkāpējus, aizsargātu cietušos un dzēstu nelikumīgu interneta saturu.

Pēc deputātu teiktā, Eiropas Savienības (ES) datu aizsardzības reforma paredz izmaiņas, kas ļaus efektīvāk aizsargāt bērnu tiesības tiešsaistē. Vairāk nekā 80% upuru ir jaunāki par 10 gadiem, informē EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Rezolūcijā, ko deputāti trešdien pieņēma ar 606 balsīm "par", četrām "pret" un 67 atturoties, uzsvērts, ka pret bērnu seksuālu izmantošanu un bērnu seksuālas izmantošanas attēliem ir jācīnās visaptveroši, uzlabojot pārkāpumu izmeklēšanu, pārkāpēju kriminālvajāšanu, cietušo bērnu aizsardzību un preventīvos pasākumus.

EP deputāti rosina nekavējoties dzēst jebkādu nelikumīgu saturu un par to ziņot tiesībaizsardzības iestādēm. "Šajā ziņā īpaši svarīgi ir sadarboties ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) uzņēmumiem, interneta pakalpojumu sniedzējiem un serveriem, lai tie ātri un efektīvi dzēstu nelikumīgo saturu pēc atbildīgās tiesībaizsardzības iestādes pieprasījuma," klāsta EP.

Tāpat tiek aicināts nodrošināt Eiropolu un valsts tiesībaizsardzības iestādes ar vajadzīgo finansējumu, cilvēkresursiem, izmeklēšanas pilnvarām un tehniskajām iespējām, lai varētu nopietni un efektīvi  pievērsties likumpārkāpēju vajāšanai, pienācīgai izmeklēšanai  un saukšanai pie atbildības.

Deputāti piedāvā izstrādāt jaunus augsto tehnoloģiju risinājumus, lai efektīvi analizētu lielo apjomu ar bērnu ļaunprātīgas izmantošanas attēliem, tostarp arī materiālus, kas paslēpti "melnajā internetā".

Savukārt bērnu personu dati tiešsaistē būtu pienācīgi jāaizsargā, un bērni saprotamā veidā būtu jāinformē par riskiem, kas saistīti ar viņu personas datu izmantošanu tiešsaistē, min deputāti.

Tiek piedāvāts arī īstenot izpratnes veicināšanas kampaņas par atbildīgu uzvedību sociālajos medijos un veidot programmas tiešsaistes seksuālās izmantošanas novēršanai, kas ļautu bērniem un viņu vecākiem un pedagogiem izprast tiešsaistes plašsaziņas līdzekļu riskus. Iespējams, tiks izveidots palīdzības tālrunis, kur bērni varētu anonīmi ziņot par seksuālu izmantošanu.

ES dalībvalstīm, kas vēl nav ieviesušas 2011.gada direktīvu par seksuālas vardarbības pret bērniem apkarošanu, tas nekavējoties jāizdara. Turklāt vairāk nekā puse dalībvalstu to piemērojuši nepilnīgi, uzsver EP deputāti.

Jānorāda, ka Latvija ir to valstu vidū, kas paziņojušas par pilnīgu direktīvas normu ieviešanu.

Deputāti arī norāda, ka ir jāuzlabo starptautiskā sadarbība un starpvalstu izmeklēšana, jo šie noziegumi  aptver simtiem dažādu valstu ar simtiem dažādu jurisdikciju  un tiesībaizsardzības iestāžu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!