Gada notikumi izklaidē un popkultūrā
Foto: DELFI

Par to, ka aizejošajā gadā dažādās kultūras sfērās varējām baudīt, lepoties un sajūsmināties šaubu nav, neskatoties uz cirpēja dzirklēm, kas draudīgi vairs ne tikai cirpa, bet jau tuvojās rīklei. Taču ne mazāk svarīgas norises iezīmējās 2010. gadā izklaides sfērā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gada notikumi izklaidē un popkultūrā
Foto: Kristīne Šumska. Gustavo

Vai uzplaukums vietējā koncertdzīvē?

Vērojot izpārdotos pašmāju mūziķu koncertus gada otrajā pusē, un arvien biežāk saņemot paziņojumus par papildkoncertiem lielās skatītāju intereses dēļ, nevilšus sarunās iezagās vārdu salikums - "uzplaukums Latvijas koncertdzīvē". Vai tā ir - to mēģināsim noskaidrot.

Ja izdevēji arī 2010. gadā turpināja sūkstīties par CD kā par formāta drīzo nāvi, sociālajos tīklos diskutēja par iespējami progresīviem veidiem kā mūzikai puslīdz taisnīgā veidā nonākt no tās radītāja līdz klausītājam, bet koncertaģentūras rūpīgi pārdomāja katru soli izvēloties ārvalstu viesus, tad vietējās mūzikas koncertdzīvē, iespējams, iesākās jauns laikmets.

"Stabs, stabs, stabs, stabs. Koks, koks, koks, koks....." Šī gada rudenī pēc veiksmīgas koncertēšanas vairākās Latvijas pilsētās ar glanci un vērienu "Arēnā Rīga" savus klausītājus aicināja latviešu hip hopa prominence Gustavo. Neticami, bet tā bija "Arēna", kur ierasts redzēt ārvalstu zvaigžņu uzstāšanos, turklāt Gustavo fonā nestāvēja kāds no TV šovu krāsainajiem koriem vai sirsnīgajām ģimenēm. Lielākā Latvijas koncertarēna bija gandrīz pilna.

Foto galerija: Gustavo koncerts 'Arēnā Rīga'

Īstu slavas gājienu šovasar piedzīvoja Lauris Reiniks, laižot klajā singlu 'Es skrienu' un klipu ar Bolivudas kino cienīgu sižetu un noslēguma deju. Tika izlaists arī albums ar tādu pašu nosaukumu, vadošais hīts šī gada laikā tika ieskaņota vismaz 10 Eiropas valodās, kā arī tapa vairākas parodijas. Cik zināms, dziesma tīri labi iepatikās arī mūsu jaukajiem kaimiņiem igauņiem un lietuviešiem. Lieki teikt, ka pulcējot pilnas koncertzāles Reiniks "skrēja" pa tēvzemes lielākajām pilsētām, līdz decembra sākumā attapās Rīgā. Kā bija? Izpārdoti koncerti un papildkoncerti - lūk kā bija.

Par to, ka "Prāta vētra" varētu piepildīt ar skatītājiem veselas divas "Arēnas Rīga" it kā nebūtu jābrīnās. To var nojaust katrs, kurš atceras pēdējā grupas koncerta auditoriju Mežaparkā un kaut cik māk rēķināt, kā arī nojauš cik magnētisks ir ziņojums - desmitgades spilgtākās dziesmas. Biļetes, protams, pilnībā izpārdotas jau krietnu laiku pirms paša notikuma, koncerti izdevušies un krāšņi, kārtējo reizi apliecinot "Prāta vētras" kā vietējās supergrupas statusu. Vidējam latvietim piemērota ēsma vai harizmātiski, strādīgi puiši - par to pēc koncertiem sadaļā Versijas viedokli pauda "Delfi" uzaicinātie eksperti Jānis Daugavietis un Ingmārs Čaklais. Savukārt "Delfi" koncerta apskats šeit.

Foto galerija: "Prāta vētra"

Maskas krīt - "Instrumenti". Iespējams, gada lielākais pārsteigums. Grupa, kuras kontā ir pāris radiohīti, balva par labāko debiju un daudz noslēpumu, gada nogale spēja savākt līdz ūkai pilnu "Sapņu Fabriku" divos koncertos. Pandu maskas krita un atklājās, jādomā, lielākai daļai sen jau labi zināmais - zem maskām vīri, kuri nebūt nav pirmo dienu ar pīpi uz jumta - Jānis Šipkevics un Reinis Sējāns, viņi arī grupas "Cosmos" dalībnieki. Tas gan nemazina prieku par akadēmiski izglītoto kungu radošajām izpausmēm slēpjoties aiz pandu maskām.

Busulis ir visur. 2010. gadā viņš pamanījās būt gan uz dažādām skatuvēm, gan radio ēterā. Šī gada pavasarī laidis klajā jaunu albumu "Akts" un vēlāk uzstājoties ļaužu masām dažādās Latvijas pilsētu estrādēs, arī Intars Busulis uzskatāms par vienu no veiksmīgākajiem šī gada Latvijas popmāksliniekiem, ar noteikumu... uz skatuves.

Foto galerija: Intara Busuļa "Albuma" akts prezentācija

Arvien pieaugošu popularitāti šogad uzrādīja Dabas-zinātnes-mūzikas-dzejas sintēzes slavināšana pasākumā "Dabas koncertzāle". Vēlme klausīties šūnakmenī tika apliecināta ar garām automašīnu rindām un izbradātām pļavām pie pasākumu norisies vietām, kā arī ar vislabākajām atsauksmēm.

2010. gadā 30 gadu jubileju ar plašu koncertturneju atzīmēja latviešu estrādes mūzikas slavenā četrotne "Eolika". Koncertu grafiks un publikas uzmanība, šķiet, beigās izrādījās par smagu un grupas dalībnieki pēc nelielas viedokļu apmaiņas publiskajā telpā, gāja katrs uz savu pusi.

Jāuzsver, ka labi apmeklēti šogad bijuši ne tikai vietējo popmūziķu šovi. Par klausītāju trūkumu nevarētu sūdzēties arī vietējās neatkarīgās, smagās mūzikas un, tā dēvētās, alternatīvās grupas. Tā, ka adatai nav kur nokrist varēja attapties grupas "Gaujarts" koncertā, bet grupu "Oranžās brīvdienas" pat divreiz noskatīties vienā vakarā divas dažādās vietās. Acīmredzot Latvijas klausītājs par sev tīkamu vietējo mākslinieku koncertu ir gatavs maksāt, vai vismaz nebūt slinks un aiziet uz bezmaksas uzstāšanos. Vai noteicošais ir muzikālais baudījums, dvēseļu radniecība vai grandiozs šovs? Iespējams viss kopā, iespējams, katram savs, taču jācer, ka "izpārdots" un "papildkoncerts" ir ilgstošs un pozitīvs kurss pašmāju koncertdzīves attīstībā.

Gada notikumi izklaidē un popkultūrā
Foto: DELFI

Meklējam gada festivālu!

Ak, vasaras smarža, ak saules nogurdināti prāti un ķermeņi, brīvība un rokenrols. Uzklausot atsauksmes portāla "Delfi" redakcijā, esam vienojušies - 2010. gada Festivāls ar lielo burtu bija.....

"Laba Daba". Un daba patiešām bija laba. Tā, iespējams, bija viskarstākā vasaras nedēļas nogale, kad atpūtas kompleksā "Ratniekos" divu dienu garumā ļaudis baudīja brīvību, dubļu vannas, labu kompāniju un mūziku. Kā kultūrvēsturisks notikums šī festivāla ietvaros jāatzīmē grupas "Dzeltenie Pastnieki" uzstāšanās, pilnībā restaurējot 1984.gada albuma "Alise" skanējumu. Starp galvenajiem festivāla māksliniekiem bija arī "The Wedding Present" dalībnieka Pitera Solovkas grupa "The Ukrainians", "Macka B" no Lielbritānijas, kā arī plašā skaitā pašmāju grupas un mūziķi.

Foto galerija: "Laba Daba" pirmā diena

Foto galerija: "Laba Daba" otrā diena

"Positivus" - satura ziņa gada pārdomātākais un daudzveidīgākais festivals, ar pamatotām ambīcijām uz starptautisko ievērību. "Positivus" savā ceturtajā pastāvēšanas gadā, škiet, paveica neiespējamo un uz Latviju atveda tādas grupas kā "Muse", "Scissor Sisters", "U.N.K.L.E", "Happy Mondays", "And So I Watched You From Afar", "Stronway" un daudzas citas. Festivāla apskats atrodams šeit!

"Baltic Beach Party" - grandiozā pludmales ballīte 2010. gada vasarā svinēja savi desmito pastāvēšanas jubileju, kā ik gadu piedāvājot daudzkrāsainu izklaides programmu, šoreiz jau triju dienu garumā. Uz skatuves kāpa gan ārvalstu mākslinieki, gan pašmāju mūziķi, bet par festivāla desmitgades grupu tika nodēvēti igauņu mākslinieki no grupas "Reigani". Diemžēl jubilejas svinībām bija mazliet skumīga pieskaņa, jo, jau sākoties festivālam, bija skaidrs, ka pludmales ballītes 2011. gadā Liepājā vairs nebūs.

Foto galerija: "Baltic Beach Party" pirmā diena

Foto galerija: "Baltic Beach Party" otrā diena

Foto galerija: "Baltic Beach Party" trešā diena

"Fonofest"- Cēsu "Uplandos" notiekošais festivāls jau iekarojis stabilu vietu Latvijas vasaras festivālu kartē un vairs par mazu pasākumu noteikti nav dēvējams. Šogad "Fonofest" bija viena no retajiem vasaras brīvdabas festivāliem, kur Latvijas publikai atrādījās metal mūzikas grandi "Skyforger". Kopumā festivāls šogad pulcēja mūziķus no astoņām valstīm.

"Piena festivāls" - vai augusta sākumā notiekošajam kluba "Piens" apkārtnē, bija tieši šāds nosaukums, precīzi nezinām. Taču zinām to, ka šis pasākums precīzi trāpīja sirdīs visiem pilsētas bērniem, kas tajā nedēļas nogalē kaut kādu iemeslu dēļ karsa starp Rīgas mūriem. Briāna ielas tuvāko apkaimi pieskandināja tādi mūziķi kā El Mars, Goran Gora, "Instrumenti" un citi. Kā raksturīgs pašam klubam, arī festivāls izvairījās no plašas publicitātes, kas gan netraucēja pulcēt diezgan ievērojamu cilvēku skaitu un līksmot visas dienas garumā un, kā runā, rokenrols turpinājās līdz pat nākamās dienas rītam. Kaut gan, iespējams, tas vēl nemaz nav beidzies.

Atskatoties uz aizejošā gada vasaru, ir skaidrs, ka mūzikas festivālu kultūra kļuvusi arī par Latvijas siltākā gadalaika neatņemamu sastāvdaļu. Afiša nemelo - vasarā nav bijusi no festivāliem brīva neviena nedēļas nogale. Lai gan daži organizatori bija izvēlējušies paņemt pauzi - vieta nepalika tukšā. Līdzās jau zināmiem festivāliem kā "Zvērā", "Saldus Saule" un "Fontaine Festival", 2010. gadā debitēja "Pīlādzis", atgriezās "Laba Daba", bet Kalnciema kvartālā skanēja "Vinils". Par visiem vasaras festivāliem lasi:

Festivālu vasara: Festivāli Latvijā I daļa

Festivālu vasara: Festivāli Latvijā II daļa

Festivālu vasara: Festivāli Latvijā III daļa

Gada notikumi izklaidē un popkultūrā
Foto: DELFI

Ārvalstu grupu koncerti Rīgā

Protams, pēc 2008. un 2009. gada vērienīgā ārzemju mūziķu piedāvājuma, 2010. gada koncertu afiša izskatās krietni pieticīgāka. Koncertaģentūras, ar retiem izņēmumiem, izvēlējās vest pārliecinoši skaļus vārdus un/vai jau laika pārbaudītas apvienības.

"Rammstein" (04.03.2010.) Rīgā uguņoja ar krietni plašākam atskaņām nekā sākotnēji bija paredzēts. Mērfija likums darbojās pēc pilnas programmas, jo dienā, kad uz skatuves jākāpj grupai, kuras skatuves šovs bez liesmu mēlēm nav iedomājams, Rīgā notika pamatīga centrālā ūdensvada avārija, attiecīgi radot nopietnus draudus ugunsdrošībai. Koncerts, kuru drīzāk gan varētu dēvēt par muzikālu izrādi, tomēr notika. Vairāk par koncertu lasi - Koncerta apskats: 'Rammstein' Rīgā

Foto galerija: "Rammstein" Rīgā

"Metallica". (17.04.2010.) Plānoto divu koncertu vietā Rīgā fani sagaidīja tikai vienu (otrs tika pārcelts uz Tallinu). Arī biļešu iepriekšpārdošanas ažiotāža šoreiz bija ne tik liela, kā 2008. gadā, kad "Metallica" Rīgā ieradās pirmo reizi. "Metallica" Latvijas fanu kluba vadītājs Dainis Rijkuris par 2010. Gada koncertu raksta: ""Metallica" priekšnesums arī šoreiz ir paraugstunda koncertu sniegšanā, grupa spēlē ātri, smagi un precīzi." Visu koncerta apskatu var lasīt šeit, savukārt "Delfi" un koncertaģentūras FBI kopīgi rīkotā "Meet&Greet" konkursa uzvarētāja Viestura stāstu par "Metallica" var izlasīt šeit.

Foto galerija: "Metallica" Rīgā

Mika (02.08.2010.) Savdabīgais popmūziķis Mika netrāpīja "Positivus" festivālā, bet trāpīja "Arēnā Rīga" pašā augusta sākumā. Viennozīmīgi šis kļuvis gada pozitīvāko arēnas koncertu - jautra dīvaiņu ballīte ar visādiem mošķiem uz skatuves, ālēšanos un dauzīšanos, kurā gribot negribot tiec ievilkts arī pats. Koncerta apskats: Mika 'Arēnā Rīga'

Foto galerija: Mika Rīgā

"A-ha" (01.11.2010). Koncerts - vēsturiska uzstāšanās, grupas atvadu turnejas ietvaros īsi pirms Grand Finale Oslo decembrī. Šoreiz - pārpildīta Arēna, atmiņu albuma lapaspuses lielajos ekrānos un tikai hīti. Gandrīz gadu garās slavenākās norvēģu grupas atvadas no faniem visā pasaulē tuvojās noslēgumam. Koncerta apskats: 'a-ha' atvadās Rīgā.

Foto galerija: "A-ha" Rīgā

"Vaļu vērotāji" un Midžs Jūrs Ventspilī. Kā lieliska koncertvieta vidēja izmēra pasākumiem ārpus Rīgas šogad sevi apliecināja Ventspils teātra nams "Jūras vārti". Tur šogad viens no nozīmīgākajiem šī gada koncertiem - Vaļu vērotāji jeb Niko Mjūlijs, Valgīrs Sigurdsons, Bens Frosts un Sems Emidons (Whale Wathing Tour), kurus dēvē par šā brīža ievērojamākajiem mūsdienu akadēmiskās, elektroniskās un eksperimentālās mūzikas māksliniekiem no Īslandes. Savukārt novembrī - bijušais "Ultravox" dalībnieks Midžs Jūrs.

Ne vienmēr koncertējošā viesa nozīmību nosaka tas cik lielu telpu ar publiku tas spēj piepildīt. Tāpēc jo īpaši prieks, ka par muzikālo daudzveidību un jaunajiem atklājumiem nelielos koncertos pērn rūpējās jaunatvērtais "Nabaklab", izdevniecība "SKYR" un "Skaņu mežs", atvedot uz Rīgu tādas grupas un mūziķus kā "Stars of the Lid", Pīters Broderiks, "The Living Jarboe", "Planingtorock", "Storm of Light", "Sudden Infant", "Byetone", Grišu Lihtenbergu, "Chrome Hoof" un daudzus citus.

Gada notikumi izklaidē un popkultūrā
Foto: EPA/LETA

Eirovīzija

Pelta, gānīta un ik gadu rūpīgi izskaidrota (sak' - iespēja, auditorija, vēriens utt) Eirovīzija aizvien ir viena no skatītākajām pārraidēm TV, visaprunātākajiem tematiem maija mēnesī un ko tur slēpt - vislasītākais popkultūras temats "Delfi Kultūra" lapaspusēs. Tādu, kam Eirovīzija patiešām neinteresē ir maz. Dažādu iemeslu vadīti, cilvēki ļoti labprāt iesaistās šajā spēlē, mēģinot izprast tās noteikumus, piesaucot kaut kādu mistisko Eirovīzijas formātu un pasludinot iespējamo uzvaru par vistaisnāko ceļu Latvijas vārda spožai popularitātei visā plašajā Eiropas valstu saimē.

2010. gadā par Eirovīzijas vēstnesi kļuva dziedātāja Aisha ar Jāņa Lūsēna dziesmu 'What For'. Oslo gāja bēdīgi - cik vien bēdīgi iespējams - pēdējā vieta pirmajā pusfinālā un nesaudzīga kritika gan arzemju, gan Latvijas medijos. Te gan, taisnības labad, jāpiebilst, ka dziedātājas karjerā tēvzemē manāmi netika ietekmēta un jau pēc mēneša Aisha kāpa uz skatuves Dzintaru koncertzālē notiekošajā "Dīvu naktī". Šķiet, par Eirovīzijas neveiksmi vairums bija aizmirsuši, vai vismaz neuzskatīja par vajadzīgu lieki vazāt sarunās. Tieši tāpat aizmirstajā plauktiņa līdz nākamajām Eirovīzijas kaislībām tika nolikta konkursa uzvarētāja vāciete Lēna, lai atminētos, vien atkal sākoties jaunām Eirodziesmas kaislībām, kas, pateicoties viņai, 2011. gadā kulminēs Vācijā, Diseldorfā.

Foto galerija: Eirovīzija

"Delfi Kultūra" versijās - Jānis Kalve: Aishas izcūkotājiem

Gada notikumi izklaidē un popkultūrā
Foto: DELFI

Balvas un panākumi

Kā ierasts, gada sākumā tika dalītas dažādas balvas un balviņas pašmāju mūziķiem, no kurām pirmkārt jāpiemin plaši atspoguļotā Latvijas mūzikas ierakstu gada balva. Pa divām balvām tika grupām "Satellites LV", "Instrumenti" un "Otra puse". Jāpiebilst, ka "Sattelites LV" pēc balvām par labāko rokmūzikas albumu un labāko video neieradās, "Instrumenti" pateicības vārdiem talkā ņem kasešu magnetofonu un "Modern Talking", bet "Otra Puse" kļūdas pēc saņem simbolisko balvu par mūža ieguldījumu. Vēlāk gan tā veikli tiek apmainīta pret īsto - Gada labākais popmūzikas albums.

Viss apbalvoto saraksts rakstā Pa divām Mūzikas ierakstu Gada balvām saņem 'Instrumenti', 'Satellites LV' un 'Otra puse'

Foto galerija: Latvijas Mūzikas ierakstu gada balva

Par gada lipīgāko jeb "vērtīgāko" popdziesmu Latvijas Radio 2 "Muzikālās bankas" balsotāji atzīst dueta "Musiqq" 'Abrakadarbra', aiz sevis atstājot grupas "Putnu balle" kompozīciju 'Divi eņģeļi', un dziesmu 'Ar tavu vārdu' Oranžā kora, Ata Auzāna un Lienes Šomases izpildījumā. Šī uzvara puišu duetam nodrošina publicitāti topošajam debijas albumam, kura pienesums vietējai popmūzikai ir 'Abrakadabra' saturam līdzvērtīgas dziesmas.

Foto galerija: Muzikālā banka Ventspilī

2010. gada februārī pirmo reizi tika pasniegtas arī Latvijas metal mūzikas balvas. Laureāti balvās saņēma diplomu un speciāli veidotu balvu - naglu. Apkopojot klausītāju balsojumu internetā par 2009. gada labāko grupu atzīta doom metal apvienība "Frailty". Tāpat par gada labāko albumu atzīts "Frailty" pērn izdotais EP "Frailty". Savukārt grupa "Sanctimony" saņēma Labākās koncertgrupas titulu.

Vērā ņemams panākums ir latviešu pagan metal grupas "Skyforger" līgums ar respektablo amerikāņu smagās mūzikas ierakstu kompāniju "Metal Blade Records". Tās paspārnē 2010. gada pavasarī klajā tika laists jauns albums "Kurbads", kas tiek izplatīts ne tikai Eiropā, bet arī Ziemeļamerikā.

Foto galerija: "Skyforger" albuma "Kurbads" prezentācija


Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form