Ziemassvētku gaidīšanas laikā nenāk par skādi uzbūvēt īstu piparkūku māju, jo šādai mājai ir vairākas priekšrocības:
1. Būs kur noslēpt sasaiņotās dāvanas, jo tur jau nevienam neienāks prātā meklēt.
2. Satiekot draugus un paziņas būs iemesls sarunai par tēmu - "Bet ja jūs zinātu, ko es uztaisīju....!"
3. Māju pēc svētkiem varēsiet vienkārši apēst, klāt piekožot ziemeļbrieža gaļu un ekvadoriešu mandarīnus.

Piparkūku mīkla
Mūsu mājiņu vari pagatavot no jebkuras piparkūku mīklas – veikalā pirktas vai gatavotas pēc pašu receptes. Iesakām izmēģināt mūsu recepti. Piparkūkas sanāks kraukšķīgas un garšīgas!
Sastāvdaļu daudzums norādīts 1,5 kg mīklas pagatavošanai. No tā var izcept vienu
mājiņu ar pamatni un dažas papildu detaļas – žodziņu, eglītes u.c.

Sastāvdaļas:
750 g miltu
150 g sviesta
230 g Niedru cukura "Demerara"
370 g Tumšā cukurniedru sīrupa
2 olas
20 g piparkūku garšvielu
2 g cepamā pulvera


Sīrupu, cukuru un sviestu uzvāra uz lēnas uguns, noņem no sildvirsmas. Masā iemaisa piparkūku garšvielas un 2/3 miltu. Visu maisi, līdz iegūst viendabīgu konsistenci. Ļauj masai atdzist līdz aptuveni 20°C. Masai pievieno olu un iemaisi pārējos miltus, kas izsijāti kopā ar cepamo pulveri. Samīca viendabīgu mīklu. Atdzesē ledusskapī (vēlams vismaz 24 stundas). Mīklai piešķir taisnstūra formu un veltnē uz galda, kas plānā kārtiņā nokaisīts ar miltiem. Piparkūku mīkla jāizveltnē apmēram 0,5 cm biezumā. Sagatavo šablonus, kārto tos uz mīklas, izgriež mājiņai paredzētās detaļas un liek uz plāts cepties. Piparkūku cepumi karstumā mazliet uzpūšas, tādēļ tie uz plāts jāliek, ievērojot atstarpi. Uz plāts vēlams uzklāt pergamentu vai cepamo papīru, lai piparkūkas nepieliptu pie plāts un tām būtu glīta apakšpuse. Mājas celšanai paredzētās sīkās detaļas (slēģus, durvis, skursteni) ieteicams cept uz atsevišķas plāts, jo tās izcepsies ātrāk nekā lielās detaļas. Lai mājiņa iegūtu spīdumu, pirms cepšanas mājas detaļas var pārsmērēt ar olu.

Piparkūku mīklu ieteicams pagatavot vismaz 24 stundas pirms mājiņas cepšanas. Ja iespējams, labāk mīklu pagatavot nedēļu iepriekš – tad mīkla mazāk deformēsies un būs garšīgāka.

Gatavojot piparkūku mīklu mājiņas pagatavošanai, taukvielas un cepamo pulveri ieteicams mīklai pievienot nedaudz mazāk nekā parasti, lai mīkla būs stingrāka, ne tik trausla.

Mājiņai nepieciešamās detaļas izgriez ar šablonu palīdzību (šablons - šeit)!

Detaļu skaits:
2 sānu sienas
1 gala siena ar durtiņām un lodziņu
1 gala siena ar 2 lodziņiem
2 jumta daļas
1 durtiņas
14 logu slēģi
1 skurstenis (sastāv no četrām daļām)

Pamatnei izgriež taisnstūri vismaz 18 x 15 cm lielumā. Pēc vēlēšanās var veidot lielāku pamatni, kā arī rotājumus un papildinājumus – mēnestiņu, sētiņu, eglītes u.c.
Mājas detaļas cep apmēram 180°C grādu temperatūrā. Jācep apmēram 9–11 minūtes atkarībā no detaļu biezuma un lieluma. Pēc tam visas detaļas atdzesē. Ja cepšanas laikā mīklas malas deformējas, tad tās var aplīdzināt ar rīvi, salīdzinot tās ar šablonu.

Kā pagatavot līmi mājiņas salīmēšanai

Ir divi veidi, kā salīmēt piparkūku mājiņu. Viens veids ir cukura karamele. Tas ir visātrākais un visefektīvākais, bet arī vissarežģītākais un bīstamākais veids. Tas prasa lielu uzmanību un veiklību, turklāt bojā virtuves traukus.

Pannā ieber 200 g baltā kristāliskā cukura, pievieno 1 ēdamkaroti ūdens, un silda uz pannas, līdz cukurs sāk kust un karamelizēties. Tas nepārtraukti jāmaisa, lai karamele nepiedegtu. Piedegusi tā kļūst rūgta un negaršīga. Gatavo karameli izmanto mājiņas līmēšanai (skat. tālāk) un lodziņu izgatavošanai.

Lai izgatavotu puscaurspīdīgus karameļu lodziņus, mājiņas sienu novieto uz silikona paliktņa un lodziņā ielej mazliet karameles. Pēc 3 minūtēm karamele būs sastingusi, un sienu varēs izmantot mājiņas stiprināšanā.

Cukura karamele uzņem ārkārtīgi lielu temperatūru, tāpēc ar to strādājot, jābūt īpaši uzmanīgam un veiklam. Bērnus šajā darbā labāk neiesaistīt.

Otrs veids, kuru arī aprakstīsim sīkāk, ir baltā pūdercukura glazūra. Pagatavojot labu olbaltuma pūdercukura glazūru, ar to var strādāt ilgstoši, nesteidzoties. Ar to var strādāt arī bērni, nebaidoties no apdedzināšanās.

Pūdercukura glazūra

Sastāvdaļas:
1 olas baltums
apmēram 200 g pūdercukura (pūdercukura daudzums ir atkarīgs no olu lieluma)
3 pilieni citrona sulas

Olu baltumu puto ar putojamo slotiņu, līdz sāk veidoties putas. Pakāpeniski turpinot putošanu, pievieno izsijātu pūdercukuru, pēc tam pievieno citrona sulu. Glazūra jāputo, līdz tā iegūst viendabīgu bieza krējuma konsistenci un pēc putošanas apstāšanās neizplūst traukā.

Olas baltumiem jābūt ļoti svaigiem. Olas baltumam jābūt labi atdalītam no dzeltenuma, jo vismazākais dzeltenuma piejaukums kavē olbaltuma masas uzputošanos. Lai glazūra ātrāk un labāk uzputotos, olu baltumus vēlams atdzesēt. Lai baltums saputotos labāk, putošanu ieteicams veikt traukā ar apaļu dibenu. Traukiem un putojamai slotiņai jābūt ideāli tīriem, bez tauku daļiņām. Ja vēlaties mājiņu dekorēt ar lielām sniega kupenām vai citiem rotājumiem no pūdercukura glazūras, sastāvdaļu daudzums ir jāpalielina. Ja visu glazūru uzreiz neizmantos, ieteicams trauku ar glazūru pārklāt ar pārtikas plēvi, lai tā neapkalstu.

Glazūru izmanto gan mājiņas līmēšanai, gan dekorēšanai. Glazūru ievieto konditorejas maisiņā ar smalku uzgalīti vai pagatavo tūtiņu no pergamenta papīra, aizpildot 2/3 tilpuma. Tūtiņas malas cieši aizloka vai sastiprina ar stingru saspraudi. Ar šķērēm uzmanīgi nogriež atveri, pa kuru nāks dekorēšanas masa.

Kā uzcelt piparkūku mājiņu
Lai iegūtu stabilu, kārtīgu piparkūku mājiņu, ieteicams to celt vairākos posmos. Ir jāsagatavo stingrs pamats, uz kura tiks novietota piparkūku mājiņa (var izmantot dēlīti). Uz tā novieto izcepto piparkūku mājiņas pamatni un ar nelielu daudzumu glazūras to nostiprina.

Pirms sienu līmēšanas ieteicas tām vispirms pielīmēt slēģus, kā arī uzklāt rotājumus. Guļus stāvoklī to izdarīt būs daudz vieglāk, nekā pēc tam, kad sienas jau būs nostiprinātas vertikāli. Kad tas izdarīts, sānu un gala sienas nostiprina uz piparkūku mīklas pamatnes, vienlaicīgi sastiprinot tās kopā savstarpēji. To dara tā: vienu līmējamās detaļas malu pārklāj ar glazūru, tad otru detaļu piespiež klāt un gaida, līdz pūdercukura glazūra sacietē. Žūšanas laiks ir atkarīgs no glazūras konsistences, pūdercukura daudzuma tajā un gaisa mitruma. Jo siltāka un sausāka telpa, jo žūšana notiek ātrāk. Ja glazūra ir pārāk šķidra, žūšanas process var ievilkties. Tad ieteicams sienas atbalstīt ar kādu priekšmetu. Iespējams, noderēs glāzes, kartona kārbiņas vai citi virtuves priekšmeti. Sākuma posmā ar pūdercukura glazūru sastiprina arī visas četras skursteņa detaļas un noliek skursteni malā, ļaujot tam labi sacietēt pirms līmēšanas uz mājiņas jumta. Līmēšanas un žūšanas process ir ļoti laikietilpīgs. Tāpēc vislabāk vienā dienā salīmēt kopā mājas sienas, lai tās labi sacietē, un turpināt mājiņas celšanu nākamajā dienā.

Kad mājas sienas nostiprinātas un sacietējušas, var līmēt jumtu. Ar lielu daudzumu pūdercukura glazūras nostiprina jumta malas un jumta kori. Tad ar glazūru piestiprina logu slēģus (ja nav jau pielīmēti) un durvis. Uz mājas jumta piestiprina skursteni.

Kad mājiņa ir uzcelta, var uzsākt mājiņas dekorēšanu. Šeit ļaujiet vaļu fantāzijai. No cukura glazūras var veidot interesantus rakstus, sirsniņas, sniegpārsliņas, baltas kupenas un lāstekas. Lai rastos sniega efekts, mājiņu var pārkaisīt ar baltajām cukura pērlītē vai caur sietiņu pārkaisīt ar pūdercukuru. Pie mājiņas var izveidot skaistu ziemas ainavu ar eglītēm, žogu vai dzīvnieciņiem, kas pagatavoti no piparkūkas mīklas un noformēti ar pūdercukura glazūru. Mājiņu vēlams uzglabāt sausumā, lai tā neuzsūktu mitrumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!