Populārā poļu gleznotāja Jana Mateiko gleznas "Svētais Ludvigs dodas krusta karā" atjaunošanas pirmā kārta - gleznas audekla restaurācija un nostiprināšana - Krāslavas Svētā Ludviga katoļu baznīcā sagādājusi pārsteigumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Kad Polijas restauratori Juzefs Stočinskis un Tomass Džuravecs gleznu noņēma no sienas, tad skatienam pavērās itāļu mākslinieka Gastoldi radītā Sv. Ludviga freska, kurā attēlots, kā svētais no bīskapa rokām saņem cīņas karogu, pastāstīja Krāslavas kultūras nama direktors Jāzeps Dobkevičs, piebilstot, ka par šo fresku nekas nebija zināms 140 gadus.

Izrādās, grāfs Plāters, freskai novecojot, Janam Mateiko pasūtījis līdzīga sižeta gleznu, un mākslinieks uzgleznojis Sv. Ludvigu ar zobenu rokās. Poļu restauratori uzskata, ka būtu jāatjauno abi izcilie mākslas darbi, tāpēc draudze aicinājusi atbalstīt restaurācijas darbus. Gleznas atjaunošanas pirmajai kārtai finansējumu 12 000 ASV dolāru apmērā bija piešķīrusi Polijas valdība.

Krāslavas Svētā Ludviga katoļu draudze lūdz atbalstīt baznīcas senās freskas un gleznas restaurāciju, ziedojot naudu Hipotēku bankas Krāslavas nodaļā atvērtajā kontā 5600-042349-001.

Savukārt Krāslavas vēstures un mākslas muzejs saņēmis apsudrabotu vai sudraba stīpveidīgu gredzenu, kurā iespiests uzraksts "1887 G.N. Plater" un kurš, iespējams, piederējis pēdējam Krāslavas grāfam Gustavam Plāteram, "Latgales Laikam" pastāstīja muzeja direktors Voldemārs Gekišs. Rīgas eksperti noskaidros, vai pieņēmums par gredzena piederību grāfam Plāteram ir patiess.

Gredzenu vasaras nogalē muzejam atnesa Kalniešu pagasta iedzīvotājs Pāvels Ņikitins, kurš to atradis savas Vanagu sādžā nopirktās mājas senā kumodē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form