Foto: Publicitātes foto
Joprojām nav ievēlēts jauns Rucavas novada domes priekšsēdētājs, jo nav pilnīgas pārliecības par to, vai pirms mēneša notikušais balsojums par Anda Roļa ("Vienoti novadam") atcelšanu no domes priekšsēdētāja amata uzskatāms par likumīgu, informēja Rucavas novada domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Līga Stendze ("Novadnieki").

Šādas šaubas esot izteicis pats Rolis.

19.maijā Liepājas prokuratūra nolēma izbeigt kriminālprocesu, ko pērn rudenī pret Roli par iespējamu kukuļdošanu Valsts darba inspekcijas (VDI) amatpersonai sāka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). 30.maijā Rolis atgriezās darbā, bet jau nākamajā dienā neuzticības balsojuma rezultātā zaudēja amatu.

Rolis pats esot vadījis domes sēdi, kurā deputāti nobalsoja par viņa atcelšanu no amata. Pēcāk dome no prokuratūras esot saņēmusi rakstisku atbildi, ka lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu vēl nav stājies spēkā, jo KNAB vērsies pie Liepājas un pēcāk arī Kurzemes tiesu apgabala virsprokurora ar lūgumu izvērtēt kriminālprocesa izbeigšanas pamatotību.

Kā pastāstīja Stendze, Rolis tagad apgalvojot, ka viņam nav bijis tiesību pildīt domes priekšsēdētāja pienākumus un vadīt domes sēdi, kurā deputāti nobalsoja par viņa atcelšanu, līdz ar to, pēc viņa domām, esot pamats apšaubīt, vai šis balsojums uzskatāms par notikušu.

Šāda situācija Rolim būtu izdevīga, tomēr, pēc Stendzes domām, balsojums par Roļa atcelšanu, visticamāk, tomēr ir uzskatāms par likumīgu. Stendze akcentēja, ka to sēdes daļu, kur notika balsojums par Roļa atcelšanu, vadījusi viņa pati. Turklāt pirms sēdes esot bijušas diskusijas par to, kuram uzticēt sēdes vadīšanu. Lai gan rakstiska atbilde no prokuratūras toreiz vēl nebija saņemta, tomēr mutiski prokuratūra pašvaldība jau bija informējusi, un, paredzot, ka varētu rasties problemātiska situācija, Stendze esot izteikusi priekšlikumu, ka pati varētu vadīt sēdi, tomēr viņas priekšlikums neesot uzklausīts.

Stendze atzina, ka situācija ir sarežģīta, tāpēc pašvaldība nosūtījusi vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), lai saņemtu skaidrojumu, vai balsojums par Roļa atcelšanu uzskatāms par likumīgu. Kamēr atbilde vēl nebūs saņemta, jauns domes priekšsēdētājs netiks vēlēts, piebilda Stendze.

Jau ziņots, ka KNAB nosūtījis vēstuli Kurzemes tiesas apgabala prokuratūrai saistībā ar Liepājas prokuratūras lēmumu izbeigt kriminālprocesu, kas tika sākts pret Roli.

Kā informēja KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs, KNAB nosūtīja vēstuli Kurzemes tiesas apgabala prokuratūrai saistībā ar Liepājas prokuratūras virsprokurora atbildi un prokuratūras lēmumu izbeigt kriminālprocesu par kāda Latvijas novada domes priekšsēdētāja iespējamo noziedzīgo nodarījumu - kukuļa došanu VDI amatpersonai.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu KNAB nav tiesību pārsūdzēt prokuratūras lēmumu par krimināllietas izbeigšanu, tomēr birojs ir vērsies pie augstākstāvoša prokurora ar lūgumu izvērtēt kriminālprocesa izbeigšanas pamatotību, norādīja Vitenburgs.

Jau ziņots, ka pēc Liepājas prokuratūras lēmuma izbeigt kriminālprocesu, kas pērn rudenī sākts pret Roli par iespējamu kukuļdošanu VDI amatpersonai, KNAB vērsās pie Liepājas prokuratūras virsprokurora ar lūgumu izvērtēt lēmuma pamatotību. Tomēr Liepājas prokuratūras virsprokurors Atis Dzērvēns sniedz atbildi KNAB, ka lēmums nav atceļams.

Dzērvēns skaidroja, ka savu atbildi KNAB viņš var argumentēt līdzīgi kā pašu lēmumu, proti, nav pierādījumu tam, ka Rolis būtu piekukuļojis VDI amatpersonu, lai tiktu novilcināta pārbaudes veikšana pašvaldībā.

Kā vēstīts, Liepājas prokuratūra nav konstatējusi noziedzīga nodarījuma sastāvu bijušā Rucavas novada domes priekšsēdētāja Roļa veiktajās darbībās - naudas nodošanā VDI amatpersonai. 19.maijā prokuratūra nolēma izbeigt kriminālprocesu, ko pērn rudenī pret Roli par iespējamu kukuļdošanu VDI amatpersonai sāka KNAB.

"Nav strīdu par to, ka Rolis ir nodevis noteiktu summu. To atzīst gan viena, gan otra puse," iepriekš skaidroja Dzērvēns, piebilstot, ka trūkst pierādījumu tam, ka šī darbība būtu klasificējama kā noziedzīgs nodarījums, proti, kukuļdošana.

Rolis esot lūdzis konsultāciju kādai personīgi pazīstamai VDI amatpersonai, lai tā no likumdošanas viedokļa izskaidro, kas būtu jāsakārto pašvaldības dokumentācijā. Nav runa par to, ka Rolis būtu lūdzis veikt ko nelikumīgu, skaidroja Dzērvēns. Lai gan VDI konsultāciju sniedzot bez maksas, VDI amatpersonai esot bijis jākompensē ceļa izdevumi, lai tā aizbrauktu uz Rucavu.

Kā vēstīts, KNAB šī gada pavasarī nosūtīja Liepājas prokuratūrai pērn oktobrī sāktā kriminālprocesa materiālus, uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, lai KNAB izmeklētājs rosinātu prokuratūru saukt Roli pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 323.panta otrās daļas par kukuļdošanu, ko izdarījusi valsts amatpersona.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā KNAB bija konstatējis, ka pašvaldības vadītājs, būdams valsts amatpersona, esot nodevis kukuli 50 latu apmērā VDI Kurzemes reģionālās valsts darba inspekcijas amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, attiecīgajā novada pašvaldībā neveiktu pienācīgu pārbaudi darba aizsardzības jomā.

Ja Rolis tiktu saukts pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 323.panta otrās daļas par kukuļdošanu, ko izdarījusi valsts amatpersona, par minēto pārkāpumu amatpersonai iespējams sods ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 12 gadiem.

Rolis Rucavas novada domes priekšsēdētāja amatā tika ievēlēts 2010.gada 11.martā. Pērn oktobrī KNAB sāka kriminālprocesu pret Roli par iespējamām prettiesiskajām darbībām saistībā ar kukuļa došanu citai valsts amatpersonai. Aizdomās turētajam Rolim tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp atstādināšana no amata pienākumu pildīšanas.

Šī gada maija beigās, pēc tam kad tika izbeigts kriminālprocess, Rolis atgriezās darbā novada domē, taču jau nākamajā dienā domes deputāti nobalsoja par viņa atcelšanu no domes priekšsēdētāja amata.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!