Ozolnieku novada dome Sprūdža rīkojumu apstrīdēs Satversmes tiesā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ozolnieku novada dome pirmdien ārkārtas sēdē nolēma vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža (Zatlera Reformu partija) rīkojumu atcelt pašvaldības aizliegumu smēķēt uz daudzdzīvokļu lodžijām apstrīdēt Satversmes tiesā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ozolnieku novada domes pārstāve Evita Kairiša aģentūru BNS informēja, ka pašvaldība iesniegs pieteikumu Satversmes tiesā par Sprūdža šā gada 9.janvāra rīkojuma atcelšanu.

"Atkārtoti izskatot šo jautājumu, jāatgādina, ka Ozolnieku novada dome pieņēma saistošos noteikumus, rūpējoties par labvēlīgu vidi novada iedzīvotājiem. Ņemot vērā faktu, ka pašvaldība ir sabiedrībai vistuvāk stāvošā valsts pārvaldes iestāde un ir atbildīga par savu iedzīvotāju veselības saglabāšanu, tieši pašvaldība vislabāk pārzina iedzīvotāju veselības stāvokli un ir atbildīga par veselīgas vides veidošanu novadā," norādīja Kairiša.

Sēdē piedalījās Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, kurš, pēc Kairišas sacītā, domes lēmumu vērtēja atzinīgi. Viņš arī atgādināja, ka lēmums aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu māju balkoniem un lodžijām no pasīvās smēķēšanas pasargās ne tikai nesmēķētājus, bet arī zīdaiņus, kuriem atrasties no cigarešu dūmiem brīvā vidē ir īpaši svarīgi.

"Ja zīdainis ilgstoši atrodas pīpmaņu sabiedrībā, tas viņa mūžu var samazināt par sešiem līdz septiņiem gadiem," sēdes laikā uzsvēra Apinis.

Jau vēstīts, ka Sprūdžs atcēlis Ozolnieku novada domes aizliegumu smēķēt uz daudzdzīvokļu namu balkoniem.

Rīkojumā minēts, ka pašvaldībām nav tiesiska pamata papildus likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" paredzētajam noteikt smēķēšanas ierobežojumus savā teritorijā, izdodot par to saistošos noteikumus un paredzot administratīvo atbildību par šo ierobežojumu neievērošanu.

Ievērojot, ka saistošie noteikumi satur vienu normu, kas ir atzīstama par prettiesisku, saistošie noteikumi ir atceļami kopumā kā nelikumīgi.

Ozolnieku novada domnieki nolēma aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu namu balkoniem un lodžijām pēc sūdzību saņemšanas no vietējiem iedzīvotājiem.

Tomēr pašvaldības izstrādātais normatīvais akts bija pretrunā ar jau spēkā esošo normatīvo regulējumu – pašvaldības savos saistošajos noteikumos nav tiesīgas noteikt papildu smēķēšanas aizliegumu, jo tas neatbilst likumam "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" un Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa normām.

Tāpēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai neesot tiesiska pamata pašvaldības izstrādātos noteikumus saskaņot.

Veselības ministrija ir paudusi atbalstu iecerei aizliegt smēķēšanu uz daudzdzīvokļu namu balkoniem. Lai normatīvajos aktos noteiktu šādus smēķēšanas aizliegumus, plānots ierosināt grozījumus likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu".

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form