Vides prasību neievērošanas dēļ Rožupē slēdz 'Līvānu Karbons' kokogļu ražotni
Foto: DELFI

Līvānu novada Rožupes pagastā piespiedu kārtā slēgta SIA "Līvānu Karbons" kokogļu ražotne, to noplombējot, informēja vietējā pašvaldībā. Pirms nepilniem diviem gadiem atvērtā ražotne slēgta, jo tajā nav ievērotas vides aizsardzības prasības.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Minētajā uzņēmumā ilgākā laika posmā tika veiktas gan novada būvvaldes, gan reģionālās vides pārvaldes pārbaudes un vairākkārt sastādīti dažādi akti. Prasības netika izpildītas, un ražošanas process tika turpināts, neskatoties uz aizliegumu to darīt.

Ilgstoši par rūpnīcas piesārņojošajām darbībām sūdzējās arī Līvānu novada Rožupes pagasta iedzīvotāji.

Pēc Līvānu novada domes priekšsēdētāja Andra Vaivoda sarunas ar Valsts Vides dienesta ģenerāldirektoru Vili Avotiņu pieņemts lēmums par ražotnes slēgšanu, to noplombējot.

Kā pastāstīja Līvānu novada domes Sabiedrisko attiecību un ārējo sakaru daļas vadītāja Ginta Kraukle, saistībā ar ražotnē regulāri pastiprināti kūpošajiem skursteņiem konfrontācija starp vietējiem iedzīvotājiem un ražotājiem bija sasniegusi tādu pakāpi, ka abas konfliktā iesaistītās puses savu interešu aizstāvībai bijušas gatavas "vai ķerties pie ieročiem", un tikai ražotnes slēgšana novērsusi iespējamās nepatikšanas.

Kopš 2010.gada, kad "Līvānu Karbons" sāka darbu testa režīmā, oficiāli ražotne tā arī nav tikusi nodota ekspluatācijā. Ražotnes vadība ignorējusi arī Valsts vides dienesta Daugavpils reģionālās vides pārvaldes un citu atbildīgo dienestu darbinieku norādījumus un pat nav tos ielaidusi uzņēmuma teritorijā pārbaužu veikšanai. Ražošanas process uzņēmumā tā arī nav ticis nodrošināts atbilstoši vides aizsardzības normatīvo aktu prasībām.

SIA "Līvānu Karbons" kokogļu rūpnīca tika atklāta 2010.gada 23.jūlijā. Tās izveidē tika ieguldīti vairāk nekā pieci miljoni eiro (3,5 miljoni latu). Kokogļu ražošanā jaunā ražotne izmantoja "Lambiotte" tehnoloģiju. Šī tehnoloģija tikusi izvēlēta kā visefektīvākā, jo nodrošina zemāku kokogļu ražošanas pašizmaksu uz produkcijas vienību nepieciešamajam kokogļu daudzumam.

2010.gadā uzņēmuma ražošanas jauda bija 2500 tonnas kokogļu gadā. Ņemot vērā pieprasījuma palielināšanu, 2011.gadā uzņēmums bija plānojis palielināt ražošanas jaudu līdz 5500 tonnām.

Ražotnē nodarbināti aptuveni divdesmit darbinieki.

Apmēram 95% saražotās produkcijas uzņēmums eksportēja uz Zviedriju, Franciju. Kokogles iepirka arī vietējie iepircēji un restorāni.

"Līvānu Karbons" īpašnieki darbojas kokogļu ražošanā kopš 1994.gada.

SIA "Līvānu Karbons" īpašnieki ir Kiprā reģistrētā "Townwall Consultants Limited" (50%), Haiks Nikogosjans (40%, Armēnija), Seirans Nikogosjans (7,5%, Krievija) un Gevorgs Markosjans (2,5%, Latvija), liecina SIA "Lursoft" informācija.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form