Fоtо: Shutterstock

Klimata pārmaiņām ietekmējot pasauli, arvien vairāk uzņēmumu vēlas strādāt ilgtspējīgāk un mazināt savu CO2 izmešu daudzumu, piemēram, pārejot uz elektroauto pārvadājumiem. Kas jāņem vērā un kādi ir plusi un mīnusi, ieviešot elektroauto uzņēmumā, stāsta uzlādes tīkla "Eleport" vadītājs Latvijā Kārlis Mendziņš. Savukārt ar pieredzes stāstiem par elektroauto ieviešanu dalās starptautisko sūtījumu piegādes uzņēmums "DPD Latvija" un nekustamo īpašumu attīstīšanas, būvniecības un apsaimniekošanas uzņēmums "Hagberg".

Uzņēmuma vajadzībām piemērots elektroauto

Ja uzņēmējs nolēmis padarīt savu kompāniju videi saudzīgāku un vēlas pāriet uz elektroauto, svarīgi izvērtēt uzņēmuma vajadzības un saprast kāda tipa transports ir nepieciešams. Vērā jāņem automašīnas funkcionalitāte, kā arī ikdienā veicamie attālumi. Piemēram, ja nepieciešami elektroauto ar lielām kravas telpām, bet ikdienas maršruts ir mazāks par 150 kilometriem, tad jau šobrīd tirgū pieejama salīdzinoši liela auto izvēle.

Jāatzīst gan, ka šobrīd uzņēmumu vajadzībām un dažādiem kravas pārvadājumiem piemērotu elektroauto tirgus vēl ir attīstības sākumposmā, tāpēc, izvēloties piemērotāko elektroauto uzņēmumam, talkā var nākt EV-database.org, kur pieejama tehniskā informācija par visa veida elektromobiļiem.

Lēnā, ātrā vai publiskā uzlāde – ko labāk?

Izvēloties uzņēmumā ieviest elektroauto, būtiski ir apzināt uzlādes iespējas. Kā norāda "Eleport" vadītājs Latvijā Kārlis Mendziņš, nereti uzņēmumi izvēlas uzlādes stacijas novietot savā teritorijā, taču pirms tam vienmēr ir jāizvērtē, vai uzņēmumam būs pietiekami ar lēnās uzlādes stacijām, kas nodrošina automašīnu uzlādi vienas nakts laikā.

"Bieži vien lēnā elektroauto uzlāde uzņēmumiem nav piemērota, jo nepieciešams īsā laika posmā uzlādēt automobiļus, tāpēc šādā gadījumā ieteicams izvērtēt iespējas automašīnas uzlādi veikt publiskajā uzlādes tīklā. Ņemot vērā uzlādes infrastruktūras attīstību Latvijā, publiskās uzlādes stacijas ir lieliski piemērotas arī uzņēmumu vajadzībām," uzsver Mendziņš.

Ja nepieciešams elektroauto uzlādi veikt ātri un īsā laika periodā, tad iespējams piemērotāk ir izbūvēt ātrās uzlādes stacijas savā uzņēmuma teritorijā. Taču jārēķinās ar ievērojami lielākām izmaksām – sākot no projektēšanas un beidzot ar pašas uzlādes stacijas iegādi.

Katram uzņēmumam jāizvērtē sev piemērotākais variants, piemēram, nekustamo īpašumu attīstīšanas, būvniecības un apsaimniekošanas uzņēmums "Hagberg" ir izbūvējis savu saules paneļu infrastruktūru, tādējādi patstāvīgi ražojot enerģiju elektromobiļiem. "Šis ir stratēģisks lēmums, jo saules paneļi ikdienā nodrošina lielāko daļu automašīnām nepieciešamās jaudas, tādējādi samazinot degvielas izmaksas. Līdz šim esam iegādājušies 13 elektromobiļus un izbūvējuši mūsu infrastruktūrā 12 elektroauto uzlādes stacijas. Plānojam tuvākajā nākotnē turpināt sava auto parka elektrifikācijas procesu," norāda "Hagberg" nekustamo īpašumu attīstības vadītājs Adrians Ļaudansks.

Elektroauto uzņēmumā – izaicinājumi un ieguvumi

Elektroauto ieviešana uzņēmuma auto parkā saistīta arī ar zināmiem izaicinājumiem. Kā vienu no galvenajiem var minēt darbinieku apmācības un spēju tiem pielāgoties pie elektroauto tehniskajām un uzlādes īpašībām. Kā norāda Ļaudansks, galvenais izaicinājums šajā pārejā ir spēja precīzi plānot darbus un pielāgoties uzlādes iespējām pilsētas infrastruktūrā. Īpašus izaicinājumus sagādā ziemas sezona, kad sniedzamība samazinās par 30-40%.

Taču neskatoties uz to, elektroauto izmantošana uzņēmuma vajadzībām sniedz virkni ieguvumu, kas saistīti ne tikai ar dažādiem ilgtspējas un vides aspektiem, bet arī finansēm un izmaksu samazinājumu. Vieni no būtiskākajiem ieguvumiem ir iespēja samazināt operatīvās izmaksas, kā arī potenciāls apgūt jaunas biznesa iespējas.

"Līdz ar pakāpenisku pāreju uz elektrotransporta risinājumiem, "DPD Latvija" ir optimizējis sūtījumu piegāžu maršrutu plānošanu, pielāgojot to elektrotransporta iespējām. "Zaļās" sūtījumu piegādes pārsvarā tiek veiktas Latvijas lielākajās pilsētās, Rīgā un Pierīgā, kur ir iespējams izmantot elektroauto priekšrocības – bezmaksas stāvvietas, braukšana pa sabiedriskā transporta joslām, bezmaksas iebraukšana Jūrmalā u.tml. Vienlaikus pāreja uz elektrotransporta risinājumiem ir arī izmaksu efektīva, jo samazinās transporta reģistrācijas, uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas. Neatsverams ieguvums ir apkārtējās vides piesārņojuma mazināšana un gandarījums, ka veicam savu darbu ar augstu atbildību pret vidi un nākamajām paaudzēm," komentē "DPD Latvija" valdes priekšsēdētājs Jānis Grants.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !