Foto: Publicitātes foto

Vērienīgais līgums tika noslēgts starp Igaunijas Valsts aizsardzības investīciju centru (RKIK), "Scania", "Veho" un "Volvo" par militāro transportlīdzekļu iegādi, lai turpmākos septiņus gadus Igaunijas un Latvijas spēka struktūras apgādātu ar dažāda veida transportlīdzekļiem. Ietvarlīguma kopējā vērtība ir aptuveni 693 miljoni eiro.

"Agrāk bruņotos spēkus apgādāja ar lietotu tehniku no sabiedrotajiem, bet, ņemot vērā saasināto drošības situāciju, šīs iespējas Eiropā ir izsmeltas. Tagad pirmo reizi vēsturē mums ir iespēja Igaunijas bruņotajiem spēkiem pasūtīt tieši viņu vajadzībām atbilstošus jaunus transportlīdzekļus," sacīja RKIK transportlīdzekļu, tehnikas un loģistikas kategorijas vadītājs Erko Sepri.

Erko Sepri norādīja, ka šis ir ļoti vērienīgs un apjomīgs projekts, kur uzsvars likts uz detaļām, lai Igaunija un Latvija iegūtu vislabākos iespējamos nosacījumus militāro transportlīdzekļu iegādei gan cenas, gan piegādes ziņā. Iepirkums norisinājās sīvā konkurencē, piedalījās aptuveni desmit pretendenti, no kuriem trīs tika pasludināti par uzvarētājiem. Līdz piecām tonnām smagus transportlīdzekļus sāks piegādāt AS "Veho", bet kā uzvarētāji transportlīdzekļu kategorijā, kas sver vairāk nekā piecas tonnas, tika izraudzīti "Volvo Eesti" un "Scania Eesti".

Iegādājamie transportlīdzekļi tiek iedalīti divās kategorijās, līdz piecas tonnas smagi transportlīdzekļi un transportlīdzekļi, kuru svars pārsniedz piecas tonnas. Starp transportlīdzekļiem ir gan loģistikas transportlīdzekļi, kas paredzēti braukšanai pa autoceļiem, gan taktiskie transportlīdzekļi, kas piemēroti gani autoceļiem, gan bezceļiem. Šie transportlīdzekļi tiek pasūtīti un piegādāti pa daļām, un pirmie tiks piegādāti jau nākamajā gadā.

"Pirmajā iepirkuma posmā ir plānots iegādāties gandrīz 400 transportlīdzekļus, kas ir ievērojams pagrieziena punkts bruņoto spēku tehniskā parka modernizācijā," sacīja bruņoto spēku ģenerālštāba tehnikas un ieroču sistēmu nodaļas vadītājs majors Raigo Pūseps. "Jaunās paaudzes transportlīdzekļu ieviešana nodrošinās bruņoto spēku loģistikas atbalsta ilgtspēju, atvieglos rezerves daļu iegūšanu un uzlabos mūsu vienību operativitāti un mobilitāti."

Militāro transportlīdzekļu līguma periods ir septiņi gadi, ja nepieciešams, to var pagarināt vēl par trim gadiem. Noslēgtais līgums ļauj iegādāties mašīnas ne tikai bruņotajiem spēkiem, bet arī Igaunijas Zemessardzei un Policijas un Robežsardzes dienestam. Transportlīdzekļus var iegādāties arī Latvijas Aizsardzības ministrijas padotības iestādes.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!