Foto: Shutterstock
Ilgstoši izmantojot vienu transportlīdzekli, pārvietošanās ar to šķiet viegla un ērta. Tomēr, pārsēžoties uz citu automašīnu, piemēram, nesen iegādātu, draugiem piederošu vai nomātu, var parādīties bailes un trauksme. Automašīnas nomas un pilna servisa līzinga pakalpojumu sniedzējs "Avis" apkopojis padomus, kā ātrāk pierast pie jaunā transportlīdzekļa vadīšanas un tā gabarītiem, kā arī samazināt satraukumu.

"Nereti tie autovadītāji, kuri bieži maina automašīnas vai regulāri izmanto auto nomas pakalpojumus, ar laiku pierod pie transportlīdzekļa maiņas un neizjūt satraukumu, sēžoties pie jauna auto stūres. Savukārt tie, kuri ir raduši diendienā braukt ar vienu, sev iemīļotu transportlīdzekli, mēdz izvairīties no situācijām, kurās nāktos vadīt sev nepazīstamu automašīnu. Nekomfortablas sajūtas, braucot ar nezināmu auto, nav nekas unikāls – daudzi cilvēki šādās situācijās sākotnēji izjūt stresu. Pirmajās braukšanas reizēs svarīgākais ir tikt pāri uztraukumam un praktiski sagatavoties, lai pēc iespējas vairāk radītu sev sajūtu, ka pārvaldi situāciju. Galu galā mierīgs un pārliecināts autovadītājs ir drošāks ceļu satiksmē," saka "Avis" līzinga departamenta vadītāja Daina Kantāne.

Izpēti automašīnu pirms došanās ceļā

Jau pirms brauciena izpēti, kā ieslēgt tuvās un tālās gaismas, pagrieziena rādītājus un slotiņas, kur atrodas avārijas signāla poga un kā regulējas dažādi citi automašīnas iestatījumi, lai par to nav jāuztraucas, jau esot ceļā. Autovadītāji, kuri pirms brauciena neveic šo "mājasdarbu", saskaroties ar negaidītām situācijām, mēdz regulēt visus slēdžus pēc kārtas, un tas rada lieku uztraukumu gan autovadītājam, gan var maldināt citus ceļa satiksmes dalībniekus, piemēram, ja lietus laikā tiek ieslēgtas nevis slotiņas, bet pagrieziena rādītājs.

"Iepriekš noteikti jānoskaidro, kā konkrētajai automašīnai atveras degvielas tvertne, jo katram modelim atvēršanas slēdzis atrodas citā vietā. Klienti, kuri iznomājuši automašīnu, zvanot visbiežāk jautā, kā to atvērt. Šis pavisam vienkāršais jautājums reizēm rada lielu satraukumu, kad ar jauno transportlīdzekli jādodas uz degvielas uzpildes staciju," skaidro Kantāne.

Iepriekš patrenējies mazāk blīvā satiksmes posmā

Ja iespējams, velti dažas minūtes izbraucienam kādā klusākā ielā, kurā nav lielas satiksmes. Ja jaunajai automašīnai ir manuālā ātrumkārba, neliels treniņš palīdzēs sajust, cik "jutīgs" ir bremzes, sajūga un gāzes pedālis un kā konkrētajam auto ieslēgt atpakaļgaitu. Bailes "noslāpt" būs mazākas, ja tas atgadīsies mierīgā satiksmē.

Atrodi ceļa kompanjonu

Ir cilvēki, kuri jūtas drošāk, ja automašīnā ir vēl kāds. Dažkārt pat nav svarīgi, vai blakussēdētājam ir autovadītāja apliecība – vismaz pirmajās braukšanas reizēs kompānija var palīdzēt justies mierīgākam un drošākam. Ja šajā situācijā atpazīsti sevi, palūdz kādam piebiedroties ceļā.

Klausies patīkamu mūziku

Mūzika ietekmē to, kāds ir autovadītāja braukšanas stils, ātrums un noskaņojums. Nesen veiktais pētījums apstiprināja, ka dziesmu temps ietekmē cilvēka sirdsdarbību . Izvēlies mierīgu mūziku, kas raisa pozitīvas emocijas. Agresīvi, skaļi un intensīvi skaņdarbi var sakāpināt jau esošo stresu.

Elpo, elpo un vēlreiz elpo

Trauksme ietekmē elpošanu un samazina koncentrēšanās spējas. Ja, uzsākot braucienu, jūti pieaugošu stresu un uztraukumu, piedomā pie elpošanas. Ja iepriekš jau paredzi, ka visdrīzāk izjutīsi šādas emocijas pie jaunā transportlīdzekļa stūres, pirms brauciena veic elpošanas vingrinājumus, lai nomierinātos, atslābinātos un veicinātu vienmērīgu skābekļa pieplūdumu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!