Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Kā ar automobili braukt ekonomiskāk

Pamainot braukšanas paradumus, autovadītāji var būtiski ietaupīt, samazinot degvielas patēriņu vidēji par 10 līdz 15%. Ekonomiskas braukšanas principu ievērošana ir elementāra, ja pievērš uzmanību dažām svarīgām un nebūt ne sarežģītām niansēm. Ikdienā autobraucējs par to varbūt neaizdomājas, tomēr garākā pārbraucienā tas rada tūlītēju un būtisku ekonomiju.


Tehniskais stāvoklis


Foto: Shutterstock

Reizi mēnesī ieteicams pārbaudīt gaisa spiedienu riepās – tas ietekmē automašīnas rites pretestību un līdz ar to arī degvielas patēriņu par līdz pat 6%. Nepieciešamais gaisa spiediens riepās ir norādīts vai nu uz plāksnītes autovadītāja durvju ailē, vai auto lietotāja rokasgrāmatā.

Lai laicīgi pamanītu tehniskas problēmas, jāseko līdzi degvielas patēriņam. Vēlams to pat pierakstīt katru reizi, kad uzpildāt degvielas tvertni. Pieraksti palīdzēs pamanīt un savlaicīgi novērst tehniskās problēmas (nepietiekams eļļas līmenis, netīrs gaisa filtrs u. c.), kas ietekmē degvielas patēriņu ierastos braukšanas maršrutos un režīmos.


Liekais svars


Foto: Shutterstock

Atbrīvojiet automašīnu no visa veida liekā svara. Katrs liekais kilograms palielina dzinēja ēstgribu, piemēram, 50 kg liekā svara palielina degvielas patēriņu par 2%. To vēl pastiprina, piemēram, jumta bagāžnieki vai velosipēdu nostiprināšanas kronšteini, kuri tiek dažkārt vadāti līdzi bez īpašas vajadzības un rada ne tikai lieku svaru, bet arī lieku gaisa pretestību, kā pārvarēšana prasa vairāk degvielas. Ja, dodoties garākā ceļojumā, nolemjat braukt ar nomātu automašīnu, izvēlieties tādu, kas ietilpības ziņā visprecīzāk atbilst jūsu vajadzībām.


Maršruta plānošana


Foto: Shutterstock

Sastrēgumi ir lielākā degvielas bende, tāpēc svarīgi ir jau savlaicīgi izplānot braukšanas maršrutu, mobili reaģēt uz satiksmes blīvuma izmaiņām, ne vienmēr izvēloties taisnāko ceļu, bet gan brīvākās ielas. Šim nolūkam lieti noder navigācijas aplikācija “Waze”, kas maršrutu plāno, ņemot vērā sastrēgumus, avārijas un ceļa remonta darbus reālajā laikā. Katra lieka apstāšanās un braukšanas uzsākšana tērē papildu degvielu.


Braukšanas uzsākšana


Foto: Shutterstock

Uzsākot braukt, nelieciet mašīnai strauji palēkties! Akseleratora pedāli ieteicams spiest vienmērīgi. Uzsāciet braukšanu nekavējoties! Negaidiet, kamēr uzsils automašīnas dzinējs, pat auto ražotāji iesaka sākt braukt nekavējoties, nelietojot augstus dzinēja apgriezienus, – auto uzsils ātrāk, patērējot mazāk degvielas.


Dzinēja darbināšana tukšgaitā


Foto: Shutterstock

Nedarbiniet dzinēju, stāvot uz vietas! Ja zināt, ka stāvēsiet uz vietas vairāk nekā 30 sekundes, piemēram, pie dzelzceļa pārbrauktuves, noslāpējiet dzinēju. Darbojoties tukšgaitā, tas ne tikai patērē degvielu, bet arī saīsina dzinēja eļļas kalpošanas laiku un efektivitāti, kā arī dzinēja resursu. Ne velti visiem jaunajiem automobiļiem ir “Start & Stop” sistēma, kas automātiski noslāpē dzinēju pie apstāšanās.


Elektroiekārtu darbība


Foto: Shutterstock

Bez vajadzības nelietojiet gaisa kondicionētāju un citas elektroiekārtas, kas noslogo ģeneratoru un attiecīgi arī motoru. Gaisa kondicionētājs degvielas patēriņu var palielināt par līdz pat 10%. Karstā laikā, uzsākot braukšanu, salonu līdz āra temperatūrai atdzesējiet, atverot logu, nevis ieslēdzot kondicionētāju maksimālā režīmā. Izvērtējiet arī citu elektroiekārtu izmantošanas nepieciešamību, piemēram, laicīgi izslēdziet aizmugurējā vējstikla apsildi – arī tā darbība palielina degvielas patēriņu.


Pārnesuma izvēle


Foto: Shutterstock

Izvēlieties pareizo pārnesumu – degvielas ekonomijas galvenais priekšnosacījums ir nepieļaut augstus dzinēja apgriezienus. Pirmais pārnesums ir domāts tikai kustības uzsākšanai. Pārslēdziet pārnesumus, cik agri vien iespējams, un centieties braukt ar maksimāli augstāko pārnesumu. Ieslēdzot piekto pārnesumu jau pie 60–70 km/h, iespējams ietaupīt diezgan būtisku degvielas daudzumu. Braukšana īpaši neekonomiska kļūst tad, kad motora apgriezienu skaits minūtē pārsniedz 3000.


Braukšanas ātrums


Foto: Shutterstock

Nepārsniedziet atļauto braukšanas ātrumu – arī tas rada lieku degvielas patēriņu un pavisam niecīgu laika ekonomiju. Salīdzinot 90 km/h un 105 km/h, degvielas patēriņš pieaug par 10–15%, bet 120 km/h – pat par 20%. Braucot pa šoseju, bez vajadzības neturiet atvērtus automobiļa sānu logus – tas palielina gaisa pretestību un attiecīgi arī degvielas patēriņu.


Kvalitatīvas degvielas izvēle


Foto: Shutterstock

Kvalitatīva degviela nodrošina efektīvāku degmaisījuma sadegšanu automobiļa dzinējā, kas ne tikai palielina spēkrata veiktspēju, bet arī samazina degvielas patēriņu. Dažādi neatkarīgie pētījumi pierādījuši, ka kvalitatīvākas degvielas izvēle minētos parametrus var uzlabot par līdz pat 5%. Izvēlieties degvielu iegādāties degvielas uzpildes stacijās ar tajās piedāvātās produkcijas skaidru izcelsmi un augstu kvalitāti.

Projekta ''Degvielas ceļš līdz tavam auto'' veidotāji: saturs – Raimonds Zandovskis, dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Ivo Dobrājs, tulkojums – Anatolijs Golubovs, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Liene Lacberga, Kristīne Melne.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.