Latvijas braucēji aizvada teicamu pirmo sacensību dienu 'World RX' Portugāles posmā
Foto: Rihards Baumanis

Pasaules rallijkrosa čempionāta ("World RX") otro posmu, kas šajā nedēļas nogalē notiek Portugālē, Montalegres trasē, trīs Latvijas piloti ir iesākuši teicami, uzrādot konkurētspējīgus un daudzsološus rezultātus pirmajās divās kvalifikācijas kārtās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Prestižākajā "Supercar" klasē pēc diviem kvalifikācijas braucieniem abi Latvijas braucēji - Jānis Baumanis un Reinis Nitišs - ir iekļuvuši TOP 10. Jānim veiksmīgāks bija pirmais brauciens, kurā viņš uzrādīja ceturto labāko rezultātu, kamēr Reinim ātrāks izdevās otrais, kurā jēkabpilietis veica vairākus apdzīšanas manevrus un bija astotais ātrākais. Divu braucienu vērtējumā Baumanim astotā, Nitišam - 10. vieta. Līderis ir zviedrs Johans Kristofersons, kurš uzvarēja abos braucienos.
Eiropas čempionāta ("EuroRX") sezonu ir iesākusi arī "Super1600" klase, ko pārstāv Artis Baumanis.

Pirmajā kvalifikācijas kārtā viņš uzvarēja savā braucienā, bet summā bija piektais ātrākais. Otrajā braucienā, startējot līderu grupā, viņš izvēlējās piesardzīgāku taktiku un uzrādīja sesto labāko laiku. Arī divu braucienu summā Artis ir sestais.

Svētdien sportisti aizvadīs atlikušās divas kvalifikācijas kārtas, pusfinālus un finālbraucienus.
Plašāku informāciju par Portugāles posma pirmās dienas notikumiem lasiet portāla "Delfi" ekskluzīvās teksta tiešraides arhīvā!

World RX Portugāles posms. 1. diena
Piektdien trasē notika pirmā preses konference un pirmās kvalifikācijas izloze. Izloze šogad ir pilnībā elektroniska, tajā bez datora piedalās komandu pārstāvji un tā vairs nav publiska.Izloze lēma, ka pirmais kvalifikāciju no latviešiem uzsāks Reinis Nitišs, kurš brauks ceurtajā braucienā kopā ar savu komandas biedru Matiasu Ekstrēmu, Žoakimu Santušu, Kenu Bloku un Timiju Hansenu. Par šo izlozi Reinis teica - laba kompānija!
Artis Baumanis sezonas pirmo kvalifikāciju iesāks pirmajā braucienā kopā ar savu komandas biedru Kristianu Sabo, Antonio Susu, Ondržeju Smetanu un Larsu-Kristianu Roslandu.
Savukārt Gajs Vilkss, kurš pārstāv komandu ar Latvijas licenci un joko, ka atkal esot kļuvis par latvieti, sarunā ar portālu "Delfi" atzina, ka Montalegres trasē priekšrocības varētu būt pilotiem, kas pārnākuši no rallija, jo šajā trasē ir īsta grants sekcija, nevis sacementētas smiltis, kā lielākajā daļā trašu. "Jā, te ir kārtīga smilts, un tiem pilotiem, kas ir braukuši rallijā, kā Solbergs, Lēbs, varētu būt lielākas priekšrocības, lai gan visi ir meistarīgi braucēji," saka britu pilots. 
Tagad pārtraukums līdz kvalifikācijai, kura laikā trasē tiks veikti sakārtošanas darbi, līdz ar to var izdarīt kopsavilkumu. Ātrāko apļa laiku brīvajos treniņos uzrādīja Johans Kristofersons - 38,301 sek., kas turklāt ir jauns trases rekords. Viņa komandas biedrs Peters Solbergs ir otrais, 0,086 sekundes aiz zviedra. Tuvu rezultātus arī Latvijas piloti - Jānim Baumanim septītais labākais laiks (38,772 sek.), Reinis Nitišs astotais, 0,022 sekundes aiz Jāņa. 
Sveicināti portāla "Delfi" ekskluzīvā teksta tiešraidē no Montalegres trases Portugālē, kur risināsies otrais pasaules rallijkrosa čempionāta posms!
Portugāle uzņem otro "World RX" posmu "Supercar" klasē, kurā, kā zināms, startē divi Latvijas pārstāvji - Reinis Nitišs un Jānis Baumanis. Sezonas debija Montalegrē būs Eiropas čempionātam un "Super1600" klasei, kurā arī šosezon cīnīsies Artis Baumanis. Tā kā Latvijas līdzjutējiem šajā nedēļas nogalē vairāk savējo, par ko turēt īkšķus
https://twitter.com/liga_stirna/status/855711116252639232
https://twitter.com/liga_stirna/status/855712624511733760
Jānis Baumanis startēs piektajā braucienā kopā ar Martinu Kačmarski, Žanu-Batisti Dubūru, Peteru Solbergu un Sebastjenu Lēbu.
Visi piloti, ar ko izdevās piektdien parunāt, uzsver divas lietas, - pēc pirmā posma Barselonā ir daudz vairāk skaidrības par mašīnu, jo daudzi ir nomainījuši komandas, un otrs ir sajūsma par laika apstākļiem. Pirms diviem gadiem Montalegres trasē bija sniegs, pagājušogad - spēcīga vētra un negaiss. Tagad saulīte staigā pa zemes virsu, debesīs ne mākoņa, cilvēki staigā apkārt T-kreklos un šortos. Kā izteicās braucēji - tādā Montalegres trasē mēs vēl neesam braukuši :-) https://www.facebook.com/tavsautoTV/videos/886037848202064/&show_text=0&width=520
https://twitter.com/liga_stirna/status/855719360140390400
Zviedrs Johans Kristofersons, kurš Barselonas posma finālbrauciena startā noslāpēja savu "VW Polo", pastāstīja, ta testos esot ļoti daudzas reizes izmēģinājis starta procedūru, tā kā ar to viņam vairs nevajadzētu.
Montalegres trasē grants sekcija ir salīdzinoši liela - 40% no kopējā trases garuma, taču dzīvē šķiet, ka smilšainais posms ir garāks par asfalta. Trase ir intensīva, ar līkumu sasaistēm, vienīgā vieta, kur mašīnu riteņi brauc taisni, ir starta taisne, kas ir diezgan gara. Pēc tās sākas līkumotā daļa, ko mūsu kolēģi no "Tavs Auto" raksturoja kā "oliņ, boliņ, džimpiņ, rimpiņ..." Pa labi, pa kreisi, pa labi, pa kreisi un atpakaļ uz taisni.
https://twitter.com/ReinisNitissRX/status/855722846022238210
Reinim Nitišam gan ir devītais rezultāts brīvajos treniņos, Jānis Baumanis - 14., Artis Baumanis - 21. Gan "Supercar", gan "Super1600" klases braucēju rezultāti tiek pagaidām likti vienā sarakstā.
Pēc pirmā mēģinājuma Reiņa Nitiša mašīna tika nedaudz pārregulēta, tā cerot samazināt atstarpi apļa laikos līdz komandas līderiem. Otrajā izbraucienā trasē Jānim Baumanim krietni izdevās uzlabot rezultātu, uzrādot astoto ātrāko laiku. Matiass Ekstrēms joprojām tur labāko apļa laiku. Taču tie ir tikai brīvie treniņi, kuros piloti un inženieri "piešaujas" trasei un iegūst informāciju, lai uz kvalifikāciju mašīnas regulējumi jau būtu optmāli.
Lai arī Montalegres trase atrodas "nekurienes vidū", jau agrā sestdenas rītā mašīnu stāvvietas sāka aizpildīties. Sagaidāms, ka svētdien visas tribīnes būs pilnas, lai gan daudz to nav - divas granīta, divas saliekamās un pāris nelielas īpašajiem viesiem.
"Super1600" klasē komandas biedriem Sabo un Artim Baumanim ļoti līdzīgs labākais laiks brīvajos treniņos - abus šķir tikai 0,038 sekundes!
https://twitter.com/ReinisNitissRX/status/855736461458624512
Lai arī piektdien trases grants daļa tika vairākkārt laistīta, smilts žūst. Trajektorija ir tīra, tur put salīdzinoši nedaudz, bat ja mašīna iebrauc atstrādnē, putekļu mākonis ir iespaidīgs. 
Pa to laiku vietējie mediji ziņo, ka Montalegres trases īpašnieki ar "World RX" rīkotājiem ir panākuši vienošanos, ka pasaules rallijkrosa čempionātu šī Portugāles trase uzņemšot vēl nākamos piecus gadus. 
https://twitter.com/liga_stirna/status/855743953420898304
https://twitter.com/JohanKMS88/status/855745674574532608
Tagad pārtraukums līdz kvalifikācijai, kura laikā tiks sakārtota trase. Kopsavilkums pēc prīvajiem treniņiem - ātrākais tajos bija zviedrs Johans Kristofersons - 38,301 sek., kas turklāt ir jauns trases rekords. 0,086 sekundes aiz viņa komndas biedrs Peters Solbergs. Pirmā posma uzvarētājs Matiass Ekstrēms - ceturtais (+0,164 sek.)Cieši rezultāti arī Latvijas pilotiem - Jānim Baumanim septītais labākais apļa laiks (38,722 sek.), Reinis Nitišs astotais, 0,022 sekundes aiz Jāņa."Super1600" klasē ātrākie bija komandas biedri Kristians Sabo un Artis Baumanis.
Montalegres trase nav gara - tikai 950 metri, tāpēc rezultāti ir ļoti blīvi - vienā sekundē iebraukuši 14 piloti! Mazākā starpība - 0,004 sekundes, kas šķir Andreasu Bakerūdu no Timura Timerzjanova. Metriskā izteiksmē tie varētu būt nepilns centimetrs finišā...
Sākas pirmā kvalifikācija!
Sākums lielisks - Artis Baumanis uzvar pirmajā braucienā! Lai arī trase tika pamatīgi salieta, braucējiem tas netraucēja un savu debiju 2017. gada čempionātā un jaunajā komandā Artis atzīmē ar pirmo uzvaru savā kvalifikācijas braucienā.
Otrais kvalifikācijas brauciens ir lēnāks par pirmo, un Artis Baumanis joprojām saglabā ātrākā braucēja statusu.
Trešais brauciens, kurā startē pieredzējušie Ulriks Linnemans un lietuvietis Kaspars Navickis, ir ātrāks par pirmo, un Artis Baumanis tiek nobīdīts uz trešo vietu, paliekot aiz abiem nosauktajiem konkurentiem.
"STARD" komanda ir apmierināta ar Jāņa Baumaņa sniegumu brīvajos treniņos, lai arī tika braukts ar nolietotām riepām, rezultāts ir labs un arī ar mašīnas regulējumiem inženieriem tikuši skaidrībā, pastāstīja Jāņa tēvs un menedžeris Andris Baumanis.
Un ir sezonas pirmā avārija - portugālis Elders Rivero otrajā aplī izejā uz starta taisni nenovalda savu mašīnu un ietriecas betona apmalē. Mašīna paliek diezgan bīstamā vietā, ar priekšgalu pretēji braukšanas virzienam, pārējiem braucējiem izdodas izvairīties no sadursmes. Šajā, trešajā, braucienā uzvar ungārs Ģērgelijs Martons un nobīda Arti Baumani uz ceturto vietu.
Oficiāli noslēgusies pirmā kvalifikācija "Super1600" klasei, un Artis Baumanis ar ceturto rezultātu ir nopelnījis 40 punktus. Pārspēts arī paša galvenais konkurents - komandas biedrs Kristians Sabo :-)
Un nu trasē dodas "Supercar" klase - pirmās kvalifikācijas kārtas pirmajā braucienā trīs mašīnas, ieskaitot Jāņa Baumaņa komandas biedru Timuru Timerzjanovu. Viņš paliek trešais aiz Keneta Eriksona un Timo Heikinena.
Bakerūds dabū 30 sekunžu sodu par neizbrauktu "džokera" apli un paliek pēdējais, astotais... Toties ceturtajā braucienā Kristofersons vēlreiz labo trases rekordu un likumsakarīgi ir pirmais.
Reinis Nitišs aizvada labu pirmo kvalifikācijas braucienu, startā pacīnoties ar Bloku, Timiju Hansenu un portugāli Žoakimu Santušu, kurš vēlāk izstājas, iesēžoties drošības joslas šķembās. Ekstrēms uzvar šajā braucienā, uzrādot otro laiku, Reinis trešais un pagaidām vienpadsmitais kopējā vērtējumā.
Pēdējā, piektajā braucienā uzvar Peters Solbergs - pirmais no starta līdz finišam. Jānis Baumanis izvēlējās uzreiz pēc starta doties "džokerī" un šī stratēģija atmaksājas - viņš braucienā finišē trešais, aiz Solberga un Lēba, un uzrāda ceturto labāko rezultātu, pārspējot pat pasaules čempionu Ekstrēmu!
Pēdējā brauciena dalībniekiem patiešām nebija viegli - putekļu siena aiz Solberga bija pamatīga, skotājiem vajadzēja braukt uz aklo.
Bakerūds "malacis" - ja ne izlaistais "džokeris", norvēģis būtu ātrāko trijniekā pavisam noteikti, bet tā priekšpēdējā, 21. vieta. Reinis Nitišs pirmajā kvalifikacijā palika 14. vietā.
Jānis Baumanis par Montalegres trasi:
"Ļoti laba, veiksmīga kvalifikācija. Neizdevās starts, ar šo problēmu nekādi netiekam galā. Toties brauciens stabils un ceturtais rezultāts, trāpīts ar mašīnas regulējumiem, ir vēl kaut kas, ko padarīt, bet ir labi. Nākamais brauciens jau kā "lielais" fināls - Kristofersons, Solbergs, Lēbs, Jānis, Ekstrēms," saka Andris Baumanis.
Otro kvalifikāciju ir sākuši "Super1600" klases pārstāvji. 
https://twitter.com/ReinisNitissRX/status/855784699049988098
Arta Baumaņa komandas biedrs Kristians Sabo uzvar savā braucienā un uzrāda otrās kvalifikācijas pagaidām labāko laiku - 2:54.788. Sabo startēja ceturtajā braucienā, Artis brauks piektajā.
Otrā kvalifikācija Artim nav tik veiksmīga - viņš "izceļ" startu un uzreiz iebrauc "džokera" aplī, kopā ar Ulriku Linnemanu. Pamata trasē Artis atgriežas aiz pārējiem konkurentiem, kuri nebrauca "Džokerī", un paliek viņu saceltajos putekļos. Finišā Baumanim ceturtā vieta, uz "džokera" apļa rēķina pēdējā aplī apsteigts tikai ungārs Ģērgalijs Martons. Tomēr otrajā kvalifikācijā Artim sestais labākais rezultāts.
Reinis Nitišs otrajā kvalifikacijā startēja kopā ar Timerzjanovu, Šaideru, Dubūru un Gronholmu. Uzreiz pēc starta Reinis iebrauca "džokera" aplī, un jau nākamajā aplī pievilka klāt priekšā barucošajiem, braucot kā ceturtais. Gronholms pēc "džokera" palika aiz Reiņa, un kad pēdējā aplī "džokerī" iebrauca līderis Timerzjanovs ar Šaideru, tikai Timurs aizbrauca pa priekšu Nitišam - Šaiders palika aiz latvieša. Tā Reinim otrā vieta braucienā un otrā pagaidām kopvērtējumā. Labākais otrā brauciena rezultāts līdz šim - Timerzjanovam (2:41.755).
Kevins Eriksons, uzvarot ceturto braucienu, uzrāda arī ātrāko laiku, starp Timerzjanovu un Nitišu iespraucas arī Kevins Hansens.
Pēdējā braucienā startē Jānis Baumanis. Viņš atkla aizķeras startā un uzreiz pēc starta iebrauc "džokera" aplī, kopā ar Solbergu un Ekstrēmu. Cīņa šai braucienā ir pamatīga, bet kārtējo perfekto brauienu aizvada Johans Kristofersons, uzvarot tajā. Pēdējā aplī, uz "džoera" rēķina, Solbergs izrauj otro vietu, bet Jānis Baumanis tā arī nepietuvojas konkurentiem un samierinās ar piekto vietu. Šajā braucienā Jānis sev zaudēja gandrīz divas sekundes, salīdzinot ar pirmo.
Otrās kvalifikācijas rezumējums - uzvara Kristofersonam, Reinis Nitišs ir astotais, Jānis Baumanis - 11.
https://twitter.com/JohanKMS88/status/855796987375087616
"Pēc ļoti veiksmīgas pirmās kvalifikācijas otrā nebija tik veiksmīga," par Jāņa Baumaņa pirmo sacensību dienu saka Andris Baumanis. "Timerzjanovam bija trešais brauciens, trase bija vēl nedaudz mitra un izdevās uzrādīt labāku rezultātu. Jāniim piektajā braucienā grants sekcijā bija tādi putekļi, ka neko nevarēja redzēt, tāpēc brauca saudzīgi un piesardzīgi. Līdz ar to rezultāts vienpadsmitais, bet pēc pirmās dienas Jānis kopvērtējumā ar Timuru dala septīto-astoto vietu." Mašīnas regulējumi esot atrasti ļoti labi, tikai ir jātiek galā ar startu. 
"Jaunais Eiropas čempionāts ir sācies diezgan labi," sarunā ar portālu "Delfi" atzina Artis Baumanis, kurš pēc pirmās sacensību dienas "Super1600" klasē ir sestais. "Izloze kvalifikācijai bija neveiksmīga, jo pirms mums nolēja trasi, bija daudz ūdens, pēc brīvajiem treniņiem vēl sastūma virsū smiltis, dabūjām braukt pa "pļuru". Ja uz asfalta bijām ātrāki, uz grants daudz zaudējām. Bet sanāca labs starts, aizbraucu visiem pa priekšu un piektais laiks. Otrajā kvalifikācijā startēju kopā ar stiprākajiem pašās beigās. Atkal sanāca labs starts, bet, braucot "džokerī", Linnemans paguva iesprukt priekšā un tur es pazaudēju laiku. Varbūt vairāk vajadzēja "dot virsū", bet beigās sanāca sestais laiks, kas nav slikti, jo svētdien uz trešo kvalifikāciju man sanāk "pole position", ko var izmantot. Ja sanāks starts, var aizbraukt pa priekšu bez putekļiem. Otrajā braucienā putekļu dēļ bija grūti braukt - kā tiec uz grants, tā siena priekšā. Tur nācās braukt piesardzīgāk."
Arī Reinis Nitišs atzīst, ka nebija viegli cīnīties putekļos, taču apstākļi visiem ir vienādi. Par pirmo sacensību dienu viņš nevarot sūdzēties: "Pagaidām esmu apmierināts - bija gan laba cīņa, gan labi apļa laiki, taktika jau izstrādāta līdz niansēm," saka Reinis. "No rīta izbraucu četrus treniņus, pēc otrā nedaudz mainījām regulējumus," portālam "Delfi atklāta Nitišs. "Pozitīvi, ka esam trīs braucēji komandā un apmaināmies ar informāciju, katrs izstāsta savas sajūtas. Protams, ne visi regulējam vienādi, es varu kaut kam nepiekrist, tad paliekam katrs pie sava." "Pirmais kvalifikācijas brauciens bija diezgan interesants, pilns ar emocijām," saka Reinis. "izdevās ļoti labs starts, iebraucu "džokera" aplī, bet pirmā apļa beigās saķēru vietējo braucēju Santušu, kurš visu sagrieza kājām gaisā. Viņš bija lēnāks un man uzreiz nebija iespēju apdzīt, arī tas nedaudz izsita no ritma. Tad bija cīņa ar Timiju Hansenu, skaista, bet zaudēju laiku. Neko darīt. No kļūdām jāmācās, ka jārēķinās ar lēnākiem braucējiem. Otrajā braucienā startā man bija ārmala, vajadzēja labu startu, tas izdevās. Pirmais iebraucu "džokera" aplī, turpināju sekot pārējiem un man bija labs ātrums. Bija lieli putekļi, kas nevar būt attaisnojums, jo tas traucēja visiem. Divus braucējus apdzinu un tikai nedaudz pietrūka līdz Timuram Timerzjanovam."
Ar to arī noslēdzam portāla "Delfi" teksta tiešraidi no Portugāles par pirmo sacensību dienu. Svētdien sportistiem vēl divi kvalifikācijas braucieni un izšķirošās cīņas. Arī par to ziņosim!

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Jānis Baumanis Rallijkross Reinis Nitišs World RX
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form