Foto: Kadrs no video

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) veikusi Latvijā unikālu sociālo eksperimentu, ar slēpto kameru fiksējot kinomīļu reakcijas eksperimentāla seansa laikā. Aicinot ikvienu aizdomāties un pārbaudīt savas prasmes, radīts arī virtuāls testa brauciens "Kurš stiprāks – tu vai nogurums?".

Eksperiments sadarbībā ar kinoprojektu "Kino Kults" norisinājās sociālās kampaņas "Apstājies, pirms atslēdzies!" ietvaros ar mērķi uzskatāmi parādīt, ka nogurums attiecas uz ikvienu no mums, ne tikai autovadītājiem.

Skatītāji tika aicināti uz ekskluzīvu filmu "Ceļš", kurā, kā izrādījās, 40 minūšu garumā tika rādīts tumšs un vienmuļš ceļš no Rīgas līdz Iecavai. Seansa laikā skatītāji cīnījās ar nogurumu, knapi spējot noturēt vaļā acis un ik pa brīdim piedzīvojot sekundes miegu. Aizmiegot kino, mēs tikai neredzam filmas beigas, bet, aizmiegot pie auto stūres, – tās tiešām ir beigas! Par to, kas notika kinozālē, skaties video:

"Skatoties filmu pirmizrādes pasaules kinofestivālos, noguruma dēļ nereti gadās izlaist pāris subtitru rindiņu, uz brīdi pieverot acis. Tomēr aizmigšana kinoteātrī vai aizmigšana pie auto stūres ir divas nesalīdzināmas lietas. Pēc seansa, kad skatītājiem tika izskaidrots eksperiments, viņi dalījās savā pieredzē cīņā ar nogurumu. Mums ir gandarījums, ka ar vienu kinoseansu esam likuši kaut nelielai sabiedrības daļai aizdomāties par nogurumu ceļu satiksmē," stāsta kinoprojekta "Kino Kults" pārstāvji Sergejs Timoņins un Sergejs Musatovs, aicinot ikvienu būt modram ne tikai pie auto stūres.

Savukārt, lai ikvienam būtu iespēja pārbaudīt savu spēju atpazīt un uzveikt miegainību, CSDD sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību "Ergo" radījusi izglītojošu testu "Kurš stiprāks – tu vai nogurums?".

"Arī mūsu pieredze, izskatot apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus, rāda, ka ik gadu ir neskaitāmas situācijas un negadījumi uz ceļa, kuri nav racionāli izskaidrojami. Dzīves steidzīgais ritms un pārslodze nereti noved pie tā, ka cilvēki neaizdomājas par iespējamām noguruma radītām sekām, kas var rasties, sēžoties pie auto stūres," stāsta apdrošināšanas sabiedrības "Ergo" valdes locekle Ingrīda Ķirse.

Sākot testu, ir iespēja izvēlēties vienu no trim dažādiem maršrutiem: ar draugiem no festivāla, ar bērniem pie omes vai uz mājām no komandējuma. Katrā no tiem ir astoņi jautājumi, uz kuriem atbildot tiek saņemti punkti un izglītojošs komentārs. Pēc testa aizpildīšanas un punktu apkopojuma tiek paziņots rezultāts ar novērtējumu. Dodies nelielā testa braucienā vietnē Neatsledzies.lv un noskaidro, vai māki ceļā atpazīt miegainības pazīmes un zini, kā rīkoties, lai neatslēgtos pie stūres.

Piedāvājam iespēju noskatīties arī eksperimentālo filmu "Ceļš" pilnā garumā, ko kino vēroja eksperimenta dalībnieki, nenojaušot, ka tiek filmēti:

Ja tevi sāk pārņemt nogurums, atceries – miegu neaizstās nekas! Uzliec modinātāju, lai tas skan pēc 20 minūtēm, un paguli spēka snaudu. Svarīgi – ja guļot pārsniegsi 20 minūtes, sāksies dziļā miega fāze, pēc kuras jutīsies vēl vairāk neizgulējies. Pirms spēka snaudas ieteicams iedzert kafiju – kofeīns sāks iedarbību pēc 20 minūtēm. Ņem vērā – spēka snaudu iespējams trenēt, tāpat kā transportlīdzekļa vadīšanas prasmes. Atceries – ilgtermiņā cīņā pret nogurumu līdzēs miega higiēnas pamatprincipu ievērošana.

Ceļu satiksmes drošības kampaņu "Apstājies, pirms atslēdzies!" organizē CSDD. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!