No Hirosimas korķa ražotāja līdz autobūvei – 'Mazda' svin 100. jubileju
Foto: Publicitātes foto

Ar skaistu ceremoniju savā Hirosimas vadības ēkā "Mazda" nosvinējusi 100. gadadienu, aizsākot svinīgiem pasākumiem bagātu gadu. Šo pasākumu laikā uzņēmums atcerēsies gan pagātni, gan arī lūkosies nākotnē. Un tā kā uzņēmums vairāk nekā pus gadsimtu darbojas arī Eiropā, tad svinības tiks turpinātas Ženēvas auto izstādē martā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš 1920. gada "Mazda" komandu ir virzījusi drosme apšaubīt vispārpieņemtās prakses un neatlaidīga došanās pa jauniem ceļiem inženierijā un dizainā, kurus citi uzskatīja par nepieveicamiem.

"Mazda" – pirmais Āzijas zīmols, kas, virzoties pa savu ceļu, 1991. uzvarēja leģendārajās Lemānas 24 stundu sacensībās, tirdzniecībā piedāvāja ikonisko "Cosmo Sport 110S" modeli, kurā bija iebūvēts rotormotors, radīja pasaulē pārdotāko rodsteru "Mazda MX-5", kas kopš tā parādīšanās tirgū 1989. gadā ir pārdots jau vairāk nekā miljons eksemplāros, kā arī iepazīstināja pasauli ar "Skyactiv-X" – pirmo kompresijas aizdedzes benzīna dzinēju.

No korķa ražošanas līdz automobiļiem

Pirms 100 gadiem "Mazda" bija Hirosimas korķa ražotājs, bet tad, 1921. gadā, rūpnieks Jujiro Matsuda pārņēma uzņēmuma "Toyo Cork Kogyo" vadību un laika gaitā pārveidoja biznesu pašos pamatos, vispirms kļūstot par darbagaldu ražotāju, bet vēlāk – par transportlīdzekļu izgatavotāju.

Pirmais koncerna izgatavotais modelis bija trīs riteņu kravas automobilis "Mazda-Go", kas tirdzniecībā nonāca 1931. gadā. Ieguvis popularitāti, tas tika nepārtraukti uzlabots, piemēram, 1938. gadā ieviešot inovatīvo četru pārnesumu transmisiju, kas degvielas patēriņu samazināja par 20%. Beidzoties Otrajam pasaules karam, kravas automobiļu ražošana tika atsākta – dažus mēnešus vēlāk pēc Hirosimas atomsprādziena.

Pēckara posmā uzmanības centrā joprojām bija kravas transportlīdzekļu ražošana. Pirmais vieglais automobilis tika izveidots 1960. gadā – tas bija "Mazda R360". Šis automobilis kļuva par īstu hītu daudzsološajā Japānas mikroautomobiļu segmentā, nobruģējot ceļu veiksmīgajai "Mazda" automobiļu līnijai, kādu redzam šodien.

Sasniedzot neiespējamo

1961. gadā uzņēmums parakstīja licences līgumu ar Vācijas autoražotāju NSU, lai varētu pilnveidot un ražot jaunos, kompaktos un vieglos "Wankel" tipa rotormotorus. Pēc tam inženieri paveica to, ko daudzi uzskatīja par neiespējamu.

Futūristiskais "Mazda Cosmo Sport 110S" automobilis 1967. gadā kļuva par pirmo pasaulē izgatavoto sērijveida ražošanai paredzēto modeli, kurā iebūvēts rotormotors. Tas bija veiksmes stāsta aizsākums, kas ļāvis ieraudzīt dienasgaismu daudziem zīmola modeļiem, piemēram, "Mazda RX-7" un gadu gaitā pārdot gandrīz divus miljonus automobiļu ar rotormotoru.

"Mazda" sevi pierādīja arī darbībā, kļūstot par pirmo automobiļu izgatavotāju Āzijā, kas ar savu "Mazda 787B" – četru rotoru dzinēja automobili – 1991. gadā uzvarēja leģendārajās "Le Mans" 24 stundu sacensībās. Tas ir vienīgais šajās sacensībās uzvarējušais automobilis, kura dzinēja konstrukcijā nav izmantoti virzuļi.

Koncerna radītie rotormotori iedvesmoja "Mazda" inženierus radīt mūsdienu "Skyactiv" tehnoloģijā balstītos dzinējus, transmisijas, platformas un virsbūves, kas pilnveidotas tā, lai visiem "Mazda" modeļiem piešķirtu maksimālu efektivitāti un nodrošinātu "Jinba Ittai" – saikni starp automobili un autovadītāju.

Īpaša braukšanas sniegtā bauda

Rotormotors pierādīja, ka "Mazda" ir apņēmusies nodrošināt baudu braukšanas laikā. Taču tikai 1984. gadā, kad uzņēmums savu oficiālo nosaukumu nomainīja uz "Mazda Motor Corporation", tas patiesi sāka īstenot šo nodomu, 1989. gadā laižot apgrozībā vieglo "Mazda MX-5" rodsteru.

Tolaik divvietīgie auto ar nolaižamu jumtu tirgū bija īsts retums. Vēl mūsdienās piektās paaudzes modelis "Mazda MX-5" saglabā savu pozīciju kā visvairāk pārdotais rodsters vēsturē: 2016. gadā pārdots vairāk nekā miljons šo automobiļu.

Visu "Mazda" automobiļu pamatā ir braukšanas sniegtā bauda, un tā tikšot saglabāta arī nākamajā simtgadē, neskatoties uz automobiļu industrijā notiekošajām nozīmīgajām pārmaiņām.

Nākamie 100 gadi

Automobiļu ražotāja "Mazda" klāstā ir dažādi KODO: Kustības dvēseles dizaina filosofijā balstīti automobiļi, kas ieguvuši daudzus nozīmīgus pasaules mēroga apbalvojumus. Un zīmols turpina pārsteigt ar neparastām idejām, piemēram, ar savu pirmo elektromobili – "Mazda MX-30".

Tā kā salona apdarē izmantoti videi draudzīgi korķa materiāli, šis "Mazda" nākotnes modelis pauž cieņu koncerna pagātnei un liecina par tā pieticīgo aizsākumu kā uzņēmumam "Toyo Cork Kogyo".

"Domājot par nākamajiem 100 gadiem, mēs noteikti turpināsim sevi izaicināt, lai radītu unikālus produktus, tehnoloģijas un braukšanas pieredzi, ko tik ļoti novērtē mūsu klienti," apgalvo koncerna prezidents un ģenerāldirektors Akira Marumoto.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Mazda
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form