OCTA riska klase gada laikā samazinājusies 211 055 autovadītājiem
Foto: Shutterstock

Pēc ikgadējās apdrošināšanas risku izvērtēšanas sistēmas "Bonus – malus" (BM) klašu pārrēķina, kas ik gadu notiek 15. septembrī, šogad BM klase palielinājusies 340 023, bet samazinājusies 211 055 autoīpašniekiem, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotie dati.

Visaugstākā (17.) BM klase šobrīd ir 139 836 autoīpašniekiem, un tas vēsturiski ir lielākais transportlīdzekļu īpašnieku skaits šajā klasē (salīdzinot ar pērno gadu pieaugums par 8429; ar 2015. gadu – pat par 46 518 autoīpašniekiem). Kopumā augstākajās ("labajās") BM klasēs (7.-17.) šobrīd ir 944 467 autovadītāji.

Savukārt zemākā (1.) BM klase ir 218 autoīpašniekiem, bet zemākās ("sliktās") klases (1.-5.) kopumā šobrīd ir 26 734 transportlīdzekļu īpašniekiem. Sākumklase (6.) šobrīd piemērota 163 550 autoīpašniekiem.

BM klase ir viens no galvenajiem, bet nebūt ne vienīgais OCTA cenu noteicošais faktors. Šo informāciju apdrošinātāji var izmantot aprēķinot atlaides vai piemaksas OCTA polisei.

BM klase tiek pārrēķināta reizi gadā – 15. septembrī un, ņemot vērā apdrošināšanas vēstures datus par pēdējiem 11 gadiem, BM klase var palielināties vai pazemināties, vai arī palikt esošajā līmenī.

Aprēķinot BM klasi, tiek ņemts vērā apdrošināšanas dienu skaits jeb periods, uz kādu ir apdrošināts transportlīdzeklis, un apdrošināšanas gadījumu jeb izraisīto ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits pēdējo 11 gadu laikā. Lai BM klase nesamazinātos, katrā no periodiem (no iepriekšējā gada 1. septembra līdz kārtējā gada 31. augustam) apdrošināšanas dienu skaitam ir jābūt vismaz 275 dienas un nedrīkst būt izraisīti CSNg.

BM klase tiek piemērota transportlīdzekļa īpašniekam (vai atsevišķos gadījumos – turētājam). Tādēļ, ja transportlīdzeklis tiek uzticēts citai personai un ar to tiek izraisīts CSNg, tad tas tiks ieskaitīts īpašnieka vai turētāja apdrošināšanas vēsturē un ietekmēs arī BM klasi.

Ja īpašumā ir vairāki vienas kategorijas transportlīdzekļi (piemēram vieglie transportlīdzekļi vai kravas transportlīdzekļi u.tml.) vai arī tiek plānots iegādāties vēl vienu tādas pašas kategorijas transportlīdzekli, tad visiem spēkratiem tiek piemērota viena un tā pati BM klase. Līdz ar to – ja ar vienu no transportlīdzekļiem tiks izraisīts ceļu satiksmes negadījums, tas ietekmēs visu šīs kategorijas transportlīdzekļu BM klasi.

Katrs autoīpašnieks savu BM klasi var pārbaudīt LTAB mājas lapā.

Source

DELFI Auto

Tags

LTAB OCTA
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form