Foto: LETA

Piektdien, 14. jūnijā, Ekonomisko lietu tiesa (ELT) noraidīja privātpersonas prasību atzīt par spēkā neesošu AS "Latvijas Gāze" (LG) ārkārtas akcionāru sapulces lēmumu, ar kuru nolemts izmaksāt dividendes sabiedrības akcionāriem, tostarp "Itera Latvija" un "Gazprom", portāls "Delfi" uzzināja Tiesu administrācijā.

Tiesu administrācijā skaidroja, ka LG 2023. gada 27. jūlija ārkārtas akcionāru sapulcē pieņēma lēmumu izmaksāt dividendēs tās iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu 109 725 000 eiro jeb 2,75 eiro uz vienu akciju. Prasītājs vērsās tiesā, norādot, ka akcionāru sapulces lēmums ir pretējs likumam, Latvijas publiskajām interesēm un labiem tikumiem, tātad spēkā neesošs.

Apstrīdētais lēmums ir darījums ar Eiropas Savienības sankcijām pakļautajām juridiskajām personām "Itera Latvija" un "Gazprom". Akcionāru sapulcē nav ievēroti balsošanas noteikumi, un tas ir būtiski ietekmējis balsošanas rezultātu, jo lēmums tika pieņemts akcionāru sapulcē, kurai nebija atbildētājas statūtos noteiktā kvoruma. Kvorumā tika ieskaitītas arī "Gazprom" balsis, lai gan tai tiesību balsot nebija, pamatojoties uz Akciju atpirkšanas likumu.

LG prasību neatzina.

Tiesa nekonstatēja, ka "Itera Latvija" un "Gazprom" būtu sankcijām pakļautas personas atbilstoši ES regulai, kas nosaka sankcijas.

Līdz ar to neapstiprinājās, ka lēmums būtu pretrunā ar šo regulu, kā arī ar Starptautisko un Latvijas nacionālo sankciju likumu. Tāpat neapstiprinājās, ka apstrīdētajā akcionāru sapulces lēmumā būtu pārkāpti balsošanas noteikumi un ka tas būtu būtiski ietekmējis balsošanas rezultātu. Lietā esošie pierādījumi un faktiskie apstākļi neliecināja, ka sapulces norises brīdī pastāvētu "Gazprom" balsstiesību izmantošanas aizliegums, secinājusi tiesa.

Tiesa secināja, ka apstrīdētais lēmums attiecas uz visu LG konkrētā perioda peļņas sadali un visu akcionāru tiesībām uz dividendēm, neizdalot atsevišķus akcionārus.

"Gazprom" un SIA "Itera Latvija" nav vienīgie LG akcionāri. Savukārt to, ka naudas līdzekļi aprēķināto dividenžu apmērā netiek izmaksāti kādiem konkrētiem akcionāriem, kuriem tiek piemērotas vai attiecinātas sankcijas, regulē Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums, kas nodrošina, ka sankcijām pakļautām un saistītām personām līdzekļi nav pieejami un ir noteiktas iestādes, kurām var ziņot par pārkāpumiem un kuru kompetencē ir uzraudzīt sankciju izpildi.

Līdz ar to LG lēmums atbilst gan Latvijas publiskajām interesēm, gan starptautiskajai nostājai šajā jautājumā, kā arī nevar būt pretrunā labiem tikumiem.

Spriedums vēl nav stājies spēkā un to iespējams pārsūdzēt.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!