Foto: Midjourney/DELFI

Neskatoties uz mazāku jaunu ārvalstu investīciju projektu uzsākšanu pagājušajā gadā, ārvalstu investori ir optimistiski, ka Latvijas investīciju klimats kļūs pievilcīgāks ieguldījumiem tuvāko trīs gadu laikā, secināts konsultāciju kompānijas "EY" ikgadējā investīciju vides pētījumā "European Attractiveness Survey", kas apkopo ārvalstu investīciju statistiku visā Eiropā un analizē investoru viedokli par Eiropas valstu pievilcību investīcijām.

Optimistiski noskaņoti 44% ārvalstu investori. Vēl 36% ārvalstu uzņēmēju domā, ka Latvijas investīciju klimats tuvāko trīs gadu laikā saglabāsies tāds pats, bet 20% sagaida, ka tas pasliktināsies.

"EY" pētījuma dati parāda, ka ārvalstu investoru sentiments par Latvijas pievilcību nākotnē gada laikā ir uzlabojies – pagājušajā gadā vairāk kā puse ārvalstu investoru jeb 51% sagaidīja, ka Latvijas pievilcība jauniem ieguldījumiem tuvāko trīs gadu laikā pasliktināsies, kamēr tās mērenu uzlabojumu sagaidīja tikai katrs trešais biznesa līderis – 35%. Turklāt pērn Latvija bija vienīgā valsts Baltijā par kuru investoru sentiments kopumā bija negatīvs.

"Interesanti, ka investori lielā mērā ir pieraduši pie ģeopolitikas nenoteiktības un to neuzskata par mūsu reģiona vai Latvijas investīciju klimata galveno trūkumu. Ģeopolitiskos konfliktus par risku Latvijas investīciju videi uzskata vien 28% pētījuma dalībnieku, kamēr iekšpolitisku nestabilitāti – vēlēšanu radītas pārmaiņas, likumdošanas neparedzamību, politisku populismu un sabiedrības polarizāciju par risku investīciju piesaistei Latvijā min visvairāk, jeb 48% ārvalstu investoru. Tā zināmā mērā ir laba ziņa Latvijai – jo iekšpolitiskie procesi ir kaut kas, ko Latvijas līderi un sabiedrība var veidot paši un attiecīgi mēs paši esam savas investīciju vides "laimes kalēji", komentē "EY" partneris, Stratēģijas un darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs Guntars Krols.

Vispozitīvāk noskaņoti par investīciju klimata uzlabojumiem tuvāko trīs gadu laikā ārvalstu investori ir Lietuvas gadījumā – 70% investoru domā, ka Lietuvas pievilcība ārzemju kapitālam uzlabosies. Par Igauniju optimistiski ir 50% ārvalstu investoru. Tikmēr tikai 10% investoru sagaida Lietuvas investīciju vides pasliktināšanos, bet par Igauniju pesimistiski noskaņoti ir 20% - tikpat, cik Latvijas gadījumā.

Latvijā pagājušajā gadā tika uzsākti 22 jauni investīciju projekti pretēji 32 projektiem 2022. gadā. Samazinājies arī jaunu ārvalstu investīciju projektu radīto darba vietu skaits – no 2245 darba vietām 2022. gadā līdz 1265 vietām pērn.

"EY European Attractiveness Survey" ir visaptverošs, ikgadējs pētījums, kura ietvaros tiek apkopota ārvalstu investīciju statistika visā Eiropā, kas darīts, balstoties uz "EY European Investment Monitor" datubāzi. Pētījuma statistikas sadaļu papildina investoru aptaujas, kuras "EY" veic sadarbībā ar "FT Longitude". Intervijas ar 550 starptautiskiem investoriem un 150 investoriem Baltijā ir veiktas šī gada martā un aprīlī.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!