Fоtо: Publicitātes foto

Iecavā svinīgi atklāta uzņēmuma "Balticovo" biometāna rūpnīca "Bovo Gas", kurā AS "Balticovo" investējis 7 miljonus eiro. Jaunā rūpnīca ir unikāla, jo biometāns tiek ievadīts savstarpēji savienotā gāzes sistēmā un tajā saražotais daudzums ir pietiekams, lai pilnībā apgādātu visu Bauskas novadu.

"Balticovo" ir Ziemeļeiropas lielākais olu un olu produktu ražotājs, tā ganāmpulkā ir vairāk nekā trīs miljoni vistu, kas aiz sevis atstāj arī lielu daudzumu – aptuveni 80 000 tonnu – kūtsmēslu. Tā kā uzņēmuma mērķis ir rūpēties par efektīvu energoresursu izmantošanu, "Balticovo" kā biometāna ražošanas izejvielu izmanto pašu putnu radītos blakusproduktus, tādā veidā rūpējoties par zaļās enerģijas apriti.

Biogāzes veidošanās process sākas ar vistu mēslu transportēšanu no ''Balticovo’’ kūtīm uz ''Egg Energy’’ biogāzes staciju, kur notiek fermentēšanās process. Tālāk saražotā biogāze pa cauruļvadu tiek nogādāta uz jauno ''Bovo Gas’’ rūpnīcu, kur tā tiek attīrīta līdz biometānam - dabas gāzes ekvivalentam, kas tiek ievadīts kopējā AS ''Gaso’’ tīklā. Jau šobrīd kopš rūpnīcas darbības uzsākšanas pavasarī "Bovo Gas" rūpnīcā ir saražoti un kopējā tīklā ievadīti 1,217,000 m³ jeb 12,300 MWh biometāna.

"Tehnoloģijas straujiem soļiem iet uz priekšu – ja kāds man pirms 10 gadiem teiktu, ka par valsts enerģētisko neatkarību rūpēsies 3,5 miljoni vistiņu, būtu grūti noticēt. Taču tāda ir šodienas realitāte, un lieliski, ka kādreizējais ražošanas apgrūtinājums tiek pārvērsts biogāzē un lauksaimniecības mēslojumā," komentē Kaspars Melnis, klimata un enerģētikas ministrs.

"Manuprāt, šis projekts ir ne tikai ieguldījums energoefektivitātē, bet arī lauksaimniecības attīstībā. Energoneatkarība ir arī saules paneļi, kas tepat uzstādīti, – tie dod enerģiju, kad to uzņēmumā visvairāk vajag. Savukārt šis objekts dos gāzi visiem Latvijas iedzīvotājiem, kam tā ir nepieciešama. Arī produkts, kas paliek pāri – kūtsmēsli – var tikt ļoti labi izmantots kā mēslojums lauksaimniecībā. Mēs vērojam, kā strādā uzņēmēji, un tieši vakar veicām grozījumus Ministru kabineta likumā, kas nosaka, ka kūtsmēslus varēs izmantot arī bioloģiskajā lauksaimniecībā, paverot tirgus iespējas visā Latvijā," stāsta Armands Krauze, zemkopības ministrs.

"Bovo Gas" rūpnīca plāno attīstīt un ieviest jaunākās tehnoloģijas biometāna ražošanā, kā arī turpināt meklēt draudzīgās enerģijas alternatīvas Latvijā. Tiek prognozēts, ka reģionālais biometāna tirgus tuvākajos gados strauji augs.

Dibināts 1972. gadā, "Balticovo" ir 100% Latvijas kapitāla uzņēmums un viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Latvijā, ik gadu valsts budžetā iemaksājot ap 5 miljoniem eiro. Aptuveni 70% "Balticovo" produkcijas tiek eksportēta uz vairāk nekā 20 pasaules valstīm.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !