Foto: LETA

Reaģējot uz publiskajā telpā izskanējušo informāciju, ka AS "Sadales tīkls" grasās doties reidos uz mājsaimniecībām, kas uzstādījušas saules paneļus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) aicina uzņēmumu pārdomāt retoriku un darba metodes, lai nodrošinātu elektroenerģijas sistēmas kontroli un sekmīgu tās darbību.

Plešs uzskata, ka draudi ar došanos reidos ir visai ačgārns veids, kā esošajos ģeopolitiskajos apstākļos iedrošināt cilvēkus izmantot zaļu un drošu enerģiju. Savukārt pieeja, kas vērsta uz sadarbību - konsultējot, skaidrojot un atbalstot - nāks par labu centieniem veicināt enerģētisko neatkarību un ilgtermiņā atteikties no Krievijas fosilajiem resursiem, kas joprojām tiek izmantoti, lai apsildītu mūsu mājas un uzlādētu ierīces, viņš uzskata.

Konstatējot problēmas tīkla jaudā, ministrs aicina "Sadales tīklu" izvēlēties tādus iedzīvotāju informēšanas, kā arī kontroles veidus, kas veicinātu godprātīgus iedzīvotājus uzstādīt saules paneļus un kas preventīvi iesaistītu komersantus problēmu novēršanā. Viņš tic, ka "Sadales tīkls" arī paralēli domā, ka attīstīt sistēmu, lai tā spētu uzņemt vairāk atjaunojamās elektroenerģijas jaudas kopējā tīklā.

Ministra padomnieks komunikācijas jautājumos Miks Strazdiņš informēja, ka šobrīd veiksmīgi jau ir uzstādītas saules elektrostacijas gandrīz 1050 mājsaimniecībās visā Latvijas teritorijā.

Pēc viņa paustā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atbalsta programma ir veidota, lai nodrošinātu enerģiju mājsaimniecību pašpatēriņa vajadzībām, kā arī lai ļautu uzstādīt enerģijas ražošanas iekārtas pēc iespējas plašākam mājsaimniecību skaitam ar pēc iespējas atbilstošāku ražošanas jaudu apmēru salīdzinājumā ar patēriņu. Ministrijas vērtējumā, tūlītējs elektroenerģijas pašpatēriņš ir ekonomiski izdevīgākais elektroenerģijas ražošanas veids konkrētajam lietotājam - iedzīvotājam, elektroenerģijas sistēmai un sabiedrībai.

Vienlaikus iedzīvotājs kā finansējuma saņēmējs ir atbildīgs par savu izvēli, iegādājoties enerģiju ražojošās iekārtas, un tās lietošanu atbilstoši noteiktajām prasībām.

Strazdiņš minēja, ka esošā tiesību aktu sistēma skaidri reglamentē gan uzņēmumu izveidošanas, darbības un uzraudzības kārtību, gan to, kā iedzīvotājiem jārīkojas, ja tiek konstatēti pārkāpumi saistībā ar nekvalitatīvu iekārtu tirdzniecību un uzstādīšanu. VARAM arī neuzskata, ka ministrijai būtu korekti uzņemties lomu tirgus regulācijā.

Ministrija informē, ka nosacījumi ir savstarpēji saskaņoti gan VARAM, gan Ekonomikas ministrijas atbalsta programmās un to izstrādes laikā tika izvērtēts arī sistēmas operatora sniegtais viedoklis.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!