Foto: F64

Elektroenerģijas sadales operatora AS "Sadales tīkls" tarifu decembrī varētu pārskatīt būtisku elektroenerģijas cenu izmaiņu gadījumā, otrdien žurnālistiem sacīja "Sadales tīkla" valdes locekle Kristīne Sarkane.

Vienlaikus viņa vērsa uzmanību, ka elektroenerģijas cena veido tikai 10% no tarifa, līdz ar to būtisku cenu izmaiņu gadījumā ietekme uz tarifu būtu aptuveni 3% apmērā ar plus vai mīnus zīmi.

Šī brīža situācijā "Sadales tīkls" īsti neredz pamatojumu kaut ko pārskatīt tarifā, arī optimismam par būtisku elektroenerģijas cenas samazinājumu nākotnē īsti nav pamata, teica Sarkane.

Viņa uzsvēra, ka līdz ar to diskusijai būtu jābūt par valsts sociālo politiku un atbalsta pasākumiem mazāk aizsargātajiem lietotājiem, piebilstot, ka "Sadales tīkls" nav valsts sociālās politikas veidotājs.

Sarkane atzina, ka Klimata un enerģētikas ministrija patlaban ļoti aktīvi strādā pie atbalsta pasākumiem un vairāki no tiem valdībā jau ir apstiprināti.

"Sadales tīkla" tarifa metodikā ir paredzēta ikgadēja elektroenerģijas cenu pārrēķināšana, un, ja būs būtisks cenas samazinājums, tad arī tarifs tiks samazināts, skaidroja Sarkane. Viņa piebilda, ka patlaban "Sadales tīkla" tarifā līdz nākamā gada 1. jūlijam ietvertā elektroenerģijas cena ir zemāka par šī brīža tirgus cenu, tādēļ gadījumā, ja cena strauji aug, lietotāji no pieauguma sadales tarifā būs pasargāti vismaz līdz nākamā gada vidum.

"Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons uzsvēra, ka uzņēmums vienmēr ir gatavs pārskatīt tarifus, taču patlaban "burvju nūjiņu citās izmaksu pozīcijās neredz".

Jansons atgādināja, ka jaunie sadales tarifi sniedz būtiskas konkurētspējas priekšrocības Latvijas lielajiem energoietilpīgajiem ražošanas uzņēmumiem Baltijas mērogā. "Mums ir jādomā par uzņēmumiem, jo visa valsts labklājība balstās uz šiem lielajiem nodokļus maksājošajiem uzņēmumiem," teica Jansons.

Sarkane piebilda, ka mājsaimniecības savu tarifu var samazināt, pārskatot pieslēgumu jaudas. No maija līdz augustam slodzi ir samazinājuši aptuveni 22 000 "Sadales tīkla" klientu, līdz ar to atbrīvoti 67 megavati tīkla jaudas, kas nozīmē 6600 jaunus trīs fāžu 16 ampēru pieslēgumus. Sarkane uzsvēra, ka kopējais finansiālais ietaupījums šīm mājsaimniecībām ir 1,5 miljoni eiro gadā.

Sarkane piebilda, ka potenciāls samazināt jaudas ir vēl aptuveni 100 000 mājsaimniecībām ar trīs fāžu 25 un vairāk ampēru pieslēgumiem.

Kā ziņots, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) maijā apstiprinājusi "Sadales tīkls" un AST jaunos elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifus, kas stājās spēkā 1. jūlijā.

"Sadales tīkls" ir valstij piederošajā "Latvenergo" koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!