Foto: Midjourney/DELFI

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) otrdien palielināja pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi šim gadam, taču samazināja to nākamajam gadam, ņemot vērā procentu likmju paaugstināšanas radīto ietekmi.

OECD lēš, ka globālā ekonomika šogad pieaugs par 3%, nevis 2,7%, kā tika lēsts jūnijā.

Taču nākamajam gadam organizācija ekonomikas izaugsmes prognozi samazināja no 2,9% līdz 2,7%.

"Pēc spēcīgāka par gaidīto 2023.gada sākuma, pateicoties enerģijas cenu kritumam un Ķīnas ekonomikas atvēršanai, sagaidāms, ka globālās ekonomikas izaugsme kļūs mērena," norāda OECD. "Monetārās politikas izmaiņu radītā ietekme kļūst redzamāka, uzņēmumu un patērētāju pārliecība samazinās un Ķīnas atlabšana sākusi bremzēties," konstatē organizācija.

Pat ja procentu likmes vairs netiks palielinātas, iepriekšējo paaugstinājumu ietekme tautsaimniecībās būs jūtama vēl kādu laiku, skaidro organizācija, jo kreditēšanas izmaksas uzņēmumiem un mājsaimniecībām ir pieaugušas, bet aizdevumu saņemšanas nosacījumi kļuvuši stingrāki.

Vienlaikus OECD prognozē, ka eirozonas ekonomika šogad un nākamgad palielināsies attiecīgi par 0,6% un 1,1%, nevis par 0,9% un 1,5%, kā tika lēsts iepriekš.

Toties ASV ekonomikas izaugsmes prognoze šogad palielināta par 0,6 procentpunktiem līdz 2,2%, bet nākamajam gadam tā paaugstināta par 0,3 procentpunktiem līdz 1,3%.

Ķīnas iekšzemes kopprodukts šogad un nākamgad pieaugs par attiecīgi 5,1% un 4,6%, nevis par 5,4% un 5,1%, kā tika prognozēts iepriekš, lēš OECD.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!