Foto: Shutterstock, Midjourney/DELFI, DELFI

"airBaltic" prognozē, ka ieilgusī dzinēju problēma drīzumā atrisināsies, bet finanšu iestāžu peļņa turpina augt. Savukārt Latvijas Banka mainījusi savas prognozes.

Šos un citus notikumus aizvadītajā nedēļā "Delfi Bizness" apkopojis un piedāvā lasītājiem.

Cementa ražotājs par biznesu: 5 miljonu elektrības rēķins, cenu kāpums un Zviedrijas faktors

Foto: Publicitātes foto

Neko tādu gandrīz 20 gadu pieredzē cementa ražošanas industrijā Māris Gruzniņš neatceroties – viņa pārstāvētais Latvijas lielākais būvmateriālu ražotājs SIA "Schwenk Latvija" 2022. gadā milzīgā izmaksu kāpuma dēļ bija spiests cementa cenu paaugstināt četras reizes pēc kārtas.

Lasīt vairāk

FM rosina hipotekāro kredītprocentu maksājumus uz laiku iekļaut IIN attaisnotajos izdevumos

Foto: Shutterstock

Lai īstenotu mērķētu atbalstu tām Latvijas mājsaimniecībām, kurām ir būtiski pieauguši hipotekārā kredīta maksājumi, viens no iespējamajiem risinājumiem ir kredītprocentu maksājumu iekļaušana iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) attaisnotajos izdevumos uz terminētu laiku – 2023. un 2024. gadu, teikts Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajā vēstules projektā.

Lasīt vairāk

Jauna biznesa niša. Ar mazām summām cer iekārdināt ieguldīt īres dzīvokļos

Foto: Publicitātes foto

Nekustamais īpašums Latvijā ir populārs ieguldījumu veids, taču tradicionāli prasa prāvu naudas summu. Saskatot potenciālu un biznesa iespējas, Latvijas ieguldījumu platforma "Twino" sākusi piedāvāt iespēju ieguldīt īres īpašumos dažādas summas, kaut vai 100 eiro.

Lasīt vairāk

Kas nogāja greizi ar ūdeņraža autobusa testēšanu Valmierā? Skaidro pašvaldībā

Foto: Publicitātes foto

Vienu dienu pēc sākšanas, atsaucoties uz tehniskiem iemesliem, Valmierā tika pārtraukta ūdeņraža-elektriskā autobusa testēšana.

Lasīt vairāk

Alkohola importētājs un vairumtirgotājs 'Prike Latvija' prognozē izaicinošus laikus

Foto: Shutterstock

Laika periodā no 2022. gada 1. jūlija līdz šā gada 30. jūnijam alkoholisko dzērienu importētājs un vairumtirgotājs SIA "Prike Latvija" palielinājis savu apgrozījumu par 19,75%, rādītājam sasniedzot 24,74 miljonus eiro, informē "Lursoft Klientu portfelis".

Lasīt vairāk

Spēļu biznesa asociācija: likumdevējam jāpieņem lēmums, vai azartspēļu nozare ir tiesīga pastāvēt

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA), reaģējot uz Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas 20. septembra lēmumprojektiem un gaidāmo Rīgas domes 27. septembra sēdi, kurā plānots lemt par 139 atļauju anulēšanu azartspēļu komersantiem, visām iesaistītajām pusēm prasa izvērtēt savu atbildību, kā tā raksturo, "prettiesiskas nozares de facto likvidācijas gadījumā".

Lasīt vairāk

Tallinā iztikas pabalsta lūgumu skaits pieaudzis par gandrīz trešdaļu

Foto: Pixabay

Šā gada pirmajā pusē iztikas pabalstu Tallinas pašvaldībai lūguši par 31% vairāk iedzīvotāju nekā pērn janvārī-jūnijā, turklāt talliniešiem palīdzība nepieciešama ilgāku laiku un tās apmērs ir lielāks.

Lasīt vairāk

Par 'Skinest Latvija' patieso labuma guvēju kļuvusi Krievijas pilsone

Foto: Picjumbo

Par dzelzceļa lokomotīvju, ritošā sastāva un to rezerves daļu tirgotāja un nomātāja SIA "Skinest Latvija" patieso labuma guvēju kļuvusi Krievijas pilsone Veronika Osinovska, liecina "Firmas.lv" publiskotā informācija.

Lasīt vairāk

Lems, ko darīt ar 'Stockmann' universālveikalu biznesu

Foto: Stockmann

Somijas mazumtirdzniecības grupas "Stockmann" direktoru padome nolēmusi sākt stratēģisku izvērtējumu, lai grupas darbības centrā izvirzītu zīmolu "Lindex" un, iespējams, mainītu grupas nosaukumu uz "Lindex Group", kā arī izpētītu "Stockmann" universālveikalu biznesa stratēģiskās alternatīvas, teikts "Stockmann" paziņojumā Helsinku biržai.

Lasīt vairāk

Zviedrijas ekonomikas problēmas negatīvi atbalsojas Latvijā

Foto: Shutterstock

Zviedrija ir nozīmīgs Latvijas eksporta partneris, tādēļ problēmas, ar ko pēdējā laikā saskaras šīs Skandināvijas valsts ekonomika, ietekmē arī mūsu valsts uzņēmumus.

Lasīt vairāk

'airBaltic' prognozē, ka ieilgusī dzinēju problēma atrisināsies jau pavisam drīz

Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" paredz, ka jau drīzumā šogad tai vairs netrūks neviena lidmašīnas dzinēja, kas nozīmē, ka daļa lidaparātu vairs nebūs jātur dīkstāvē un tos visus varēs izmantot lidojumiem.

Tomēr nākamgad atkal varētu parādīties "neliels deficīts".

Lasīt vairāk

'Virši' īstenojis vēl vienu projektu, kas nav saistīts ar degvielas uzpildi

Foto: Publicitātes foto

Savas durvis apmeklētājiem vēris pirmais "Virši" veikals Rīgā, Tērbatas ielā 22/24, kas darbojas ārpus ierastās degvielas uzpildes staciju vides.

Lasīt vairāk

'Rail Baltica' projekts: zaļā gaisma Iecavas apkopes punkta būvdarbiem

Foto: Publicitātes attēli

Sperts nozīmīgs solis pretim "Rail Baltica" trases būvniecībai ārpus Rīgas – no Valsts dzelzceļa tehniskās inspekcijas saņemts noslēdzošais būvprojektēšanas saskaņojums par Iecavas infrastruktūras apkopes punkta projektēšanas nosacījumu izpildi pirmajai būvatļaujai.

Lasīt vairāk

Ministrs par reģionālo autobusu reisiem: izdevīgāk ir atcelt, nevis mēģināt nodrošināt

Foto: Shutterstock

Satiksmes ministrs Kaspars Briškens, tiekoties ar "Autotransporta direkcijas" (ATD) vadību, guvis skaidrību par atceltajiem reģionālo autobusu reisiem un piedāvā iespējamos risinājumus, informē Satiksmes ministrijā.

Lasīt vairāk

Sarežģīts, bet ļoti svarīgs partneris. Dombrovskis vizītē Ķīnā uzsver sadarbības nozīmi

Foto: ES institūciju audio vizuālais dienests

Neskatoties uz to, ka Eiropas Savienības (ES) uzņēmējiem Ķīnas tirgū strādāt ir sarežģīti, šī valsts joprojām ir ļoti nozīmīgs tirdzniecības partneris, tādēļ dialogs ar to ir jāturpina, sarunā ar "Delfi Bizness" uzsver Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks un tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis, kurš pagājušajā nedēļā ieradās vizītē Ķīnā.

Lasīt vairāk

Valdība pieļauj izmaiņas vēl atsevišķos nodokļos

Foto: F64

Ministru kabinets otrdien, 26. septembrī, atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto priekšlikumu atsevišķu nodokļu izmaiņām no 2024. gada 1. janvāra, vienlaikus ministri pieļāva iespēju diskutēt par vēl atsevišķu nodokļu maiņu.

Lasīt vairāk

Latvijas Banka piedāvā noapaļot maksājumus skaidrā naudā

Foto: Unsplash

Latvijas Banka izstrādājusi Maksājuma skaidrā naudā gala summas noapaļošanas likuma projektu, apstiprināja centrālajā bankā.

Lasīt vairāk

Lidojumu samazinājums Getvikas lidostā patlaban reisus no Latvijas neskar

Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Lidojumu samazinājums Getvikas lidostā Londonā patlaban reisus no Latvijas neskar, informēja VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"" komunikācijas projektu vadītāja Ilze Salna, komentējot Getvikas lēmumu līdz oktobrim ierobežot lidojumu skaitu līdz 800 reisiem dienā.

Lasīt vairāk

2024. gada budžetā papildus būs pieejami 783 miljoni eiro

Foto: Shutterstock

2024. gada valsts budžetā piedāvāts papildus esošajām valsts programmām finansēt jaunas valdības programmas un prioritātes 783,5 miljonu eiro apmērā, portālu "Delfi" informēja Finanšu ministrijā (FM).

Lasīt vairāk

Latvija pievienosies 'Michelin' restorānu ceļvedim

Foto: Shutterstock

Pēc rūpīgas Latvijas gastronomiskā piedāvājuma izpētes un "Michelin" ceļveža inspektoru apmeklējuma ne tikai Rīgā, bet arī vairākās citās Latvijas vietās – Kurzemes piekrastē, Jūrmalā, Valmierā, Cēsīs, Līgatnē, Tērvetē un citur nolemts, ka Latvija ir pelnījusi īpašo atzinību.

Lasīt vairāk

'Venipak' no kurjerdienesta pārtop par tirdzniecības uzņēmumu

Foto: Publicitātes foto

Pirms divdesmit gadiem Lietuvā dibinātais uzņēmums "Venipak", kas darbojas arī Latvijas tirgū, no kurjerdienesta pārtop par tirdzniecības uzņēmumu, informēja dibinātājs un īpašnieks Nerijus Raudonis.

Lasīt vairāk

Bankas reakcija uz lūgumu pārskatīt kredīta pievienoto likmi: ilga komunikācija un 150 eiro komisijas maksa

Foto: Shutterstock

Publiskajā telpā izskan aicinājumi labi pelnošajām bankām pārskatīt kredītu likmes, lai mazinātu finanšu slogu, kas arvien vairāk nospiež kredītņēmējus, un arī pašas bankas apgalvo, ka ir pretimnākošas. Klientu pieredze komunikācijā ar kredītiestādēm rāda patieso ainu.

Lasīt vairāk

Krasta masīvā nodots ekspluatācijā jauns īres nams

Foto: Publicitātes foto/"Bonava Latvija"

Ieguldot vairāk nekā 8 miljonus eiro, mājokļu attīstītājs “Bonava Latvija” nodevis ekspluatācijā savu pirmo tikai īrei paredzēto un speciāli šim mērķim projektēto daudzdzīvokļu ēku.

Lasīt vairāk

Par 'Sadales tīkla' valdes priekšsēdētāju atkārtoti iecelts Jansons

Foto: Publicitātes foto

AS "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētāja amatā atklāta konkursa rezultātā apstiprināts līdzšinējais uzņēmuma vadītājs Sandis Jansons, teikts AS "Latvenergo" paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Lasīt vairāk

Andris Ramoliņš sola: jaunā 'Stiga RM' rūpnīca būs modernākā pasaulē

Foto: Publicitātes foto

Turpinoties jaunās "Stiga RM" koksnes akustisko plātņu rūpnīcas būvniecībai, šobrīd ir pabeigts nozīmīgs būvdarbu posms – ražotnes ēkas pamatu ielikšana, un uzsākta rūpnīcas metāla konstrukciju montāža, informē uzņēmums.

Pavasarī uzsāktajā jaunās rūpnīcas attīstībā viens no Latvijas vadošajiem koksnes nozares uzņēmumiem investēja jau vairāk nekā 3,36 miljonus eiro, un līdz gada beigām plānotais investīciju apjoms sasniegs 4,8 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

Vai obligācijas jauniem investoriem var palīdzēt nopelnīt?

Ja amatieris investors vēlas paplašināt savā portfelī iekļautos instrumentus, bet viņam nav pieejamas lielākas naudas summas, pirmais piemērotais solis ir investīcijas Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt, ja investors vēlas spert soli tālāk, vajadzētu sakrāt vismaz tūkstoti, jo tad paveras krietni plašāka izvēle, nekā investējot mazāku summu, "Nākotnes kapitālā" skaidro "Signet Bank" eksperti Kristiāna Janvare un Edmunds Antufjevs.

Lasīt vairāk

Pēdējais solis pirms starta biržā: APF iesniedz prospektu izskatīšanai

Foto: Viesturs Radovics/DELFI

"APF Holdings" (APF), kas ietver vienu no lielākajiem putnkopības un olu ražošanas uzņēmumiem Latvijā "Alūksnes putnu fermu", trešdien iesniedza izskatīšanai un apstiprināšanai Latvijas Bankā rudenī plānotā akciju sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) prospektu, ziņo uzņēmumā. Uzreiz pēc prospekta apstiprināšanas tiks paziņota piedāvāto akciju cena un parakstīšanās periods.

Lasīt vairāk

Kriptovalūtu birža 'Binance' aiziet no Krievijas

Foto: Scanpix/Reuters

Kriptovalūtu biržas pārvaldes uzņēmums "Binance" trešdien paziņoja, ka pārdod Krievijas biznesu.

Lasīt vairāk

'Lido' plāno sākt darbību arī Lietuvā un Skandināvijas valstīs

Foto: Publicitātes attēli

Ēdināšanas uzņēmums AS "Lido" cer paplašināt darbību ne tikai Latvijā un Igaunijā, bet arī sākt piedāvāt ēdināšanas pakalpojumus Lietuvā un Skandināvijas valstīs, pavēstīja uzņēmumā.

Lasīt vairāk

Vismaz 95% digitālo NFT šobrīd ir bezvērtīgi, secinājuši pētnieki

Foto: Publicitātes attēls

Pēdējo pusotru gadu kriptovalūtām nav īpaši labi veicies, bet vēl vairāk ir cietusi uz kriptovalūtu blokķēdes tehnoloģiju balstītā digitālās mākslas (NFT) joma, kur, kā liecina jauns pētījums, absolūtais vairums blokķēdē iekalto mākslas darbu nu ir kļuvuši pilnīgi bezvērtīgi.

Lasīt vairāk

Palīdzot 'atmaskot negodīgu darbinieku', zaudē gandrīz 30 tūkstošus eiro

Foto: Shutterstock

Finanšu nozares asociācijas apkopotie dati ir nežēlīgi – Latvijas četru lielāko banku klientiem, pašiem apstiprinot maksājumus, šogad astoņos mēnešos izkrāpti gandrīz septiņi miljoni eiro. Populārākie krāpšanas veidi ir investīciju krāpšana un telefonkrāpšana.

Un, lai gan iedzīvotāji aizvien biežāk spēj atpazīt krāpnieku zvanus un stāstus, viltvārži mēdz izdomāt jaunus scenārijus, lai izmantotu cilvēku uzticību negodīgos nolūkos, brīdina SEB bankas Drošības pārvaldes vadītājs Mārcis Pelcis.

Lasīt vairāk

Norēķinu kartes skolēniem – cik maksā un ko bankas piedāvā

Foto: Shutterstock

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu bankas sākušas piedāvāt norēķinu kartes skolēniem un studentiem. Lai piesaistītu gados jaunos klientus, bankas ar bonusiem neskopojas – lūk, arī nelaimes gadījumu apdrošināšana, pica dāvanā, kā arī iespēja krāt punktus un apmainīt tos pret vērtīgām balvām. "Delfi Bizness" skaidro, kāds ir banku piedāvājums un cik tas maksā.

Lasīt vairāk

'Rail Baltica' projektēšanas darbu kavējumos galvenokārt vainojams Spānijas uzņēmums, norāda SM

Foto: Publicitātes foto

Dzelzceļa projekta "Rail Baltica" projektēšanas darbu kavējumos galvenokārt ir vainojama Spānijas projektēšanas uzņēmuma "Idom" nespēja pilnvērtīgi veikt saistības, teikts Tiesību aktu portālā (TAP) publiskotajā Satiksmes ministrijas (SM) informatīvajā ziņojumā par "Rail Baltica" projekta ieviešanas progresu Latvijā šogad pirmajā pusgadā.

Lasīt vairāk

'Rail Baltica' projektēšana sadārdzinājusies par 18 miljoniem eiro, saka Briškens

Foto: DELFI

Dzelzceļa projekta "Rail Baltica" projektēšanā sadārdzinājums šobrīd veido apmēram 18 miljonus eiro, ceturtdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja satiksmes ministrs Kaspars Briškens (P).

Lasīt vairāk

Tirdzniecības centra 'Rīga Plaza' attīstībā ieguldīs 5 miljonus eiro

Foto: Publicitātes foto

Modes un izklaides centrs "Rīga Plaza" nākamā pusotra gada laikā attīstībā plāno ieguldīt 5 miljonus eiro.

Pavasarī plānots atvērt vairākus jaunus veikalus, tostarp "New Yorker" un "HalfPrice", nodrošinot apmeklētājiem daudzveidīgāku un plašāku piedāvājumu.

Lasīt vairāk

Latvijas finanšu iestāžu peļņa astoņos mēnešos sasniegusi 470,9 miljonus eiro

Foto: Midjourney/DELFI

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, šogad astoņos mēnešos strādāja ar 470,9 miljonu eiro peļņu, kas ir 2,5 reizes vairāk nekā 2022. gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Lasīt vairāk

Finanšu izlūkošanas dienestu vadīs Toms Platacis

Foto: LETA

Saeima ceturtdien, 28. septembrī, atbalstīja Ministru kabineta virzīto priekšlikumu Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja amatā iecelt Tomu Plataci.

Lasīt vairāk

Norises pasaulē 'iegriež' autovadītājiem

Foto: Shutterstock

Naftas cenas pasaulē šobrīd turpina pieaugt, sasniedzot sen neredzētus līmeņus, un daudzi starptautiskie tirgus analītiķi uzskata, ka pieaugums vēl nav galā. Naftas cenu augšupejai seko arī degvielas cenas, pamatīgi patukšojot autovadītāju maciņus.

Lasīt vairāk

Krievijas gāzes piegāžu dēļ Kaljulaida aiziet no 'Alexela' padomes

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Igaunijas bijusī prezidente Kersti Kaljulaida atstājusi amatu enerģētikas grupā "Alexela", jo uzņēmums turpina Krievijas gāzes importu.

Lasīt vairāk

Vai tuvā nākotnē roboti prezentēs uzņēmuma finanšu datus un atbildēs investoriem?

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Mākslīgā intelekta sistēmas aizvien aktīvāk ielaužas dažādās sadzīves jomās. Drīzumā roboti arī varētu pārstāvēt biržā tirgotos uzņēmumus, investoriem prezentējot finanšu datus un nākotnes plānus. Eksperti un analītiķi norāda – lai gan uzņēmumu pārstāvji prezentācijās ir ļoti uzmanīgi, lai nepateiktu ko lieku, cilvēku klātbūtne investoriem arvien ir svarīga.

Lasīt vairāk

Lēnāka izaugsme un augstāka inflācija – Latvijas Banka mainījusi savas prognozes

Foto: Shutterstock

Latvijas Banka publiskojusi jaunākās makroekonomiskās prognozes, kurās paredz, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums šogad būs zemāks par jūnijā prognozēto, savukārt gada inflācija būs augstāka. Saskaņā ar centrālās bankas ekspertu teikto, nākotnē pastāv bažas par darbaspēka izmaksu pieauguma negatīvo ietekmi uz Latvijas konkurētspēju un tādējādi atgriešanos pie vārgas tautsaimniecības izaugsmes.

Lasīt vairāk

Izmaiņas elektroenerģijas neto norēķinu sistēmā. Vai saules paneļi mājsaimniecībām turpmāk būs izdevīgi?

Foto: Shutterstock

Saeimā savu virzību sākuši Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi, kas paredz ieviest jaunu elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas kārtību. Tajā mājsaimniecības no nākamā gada varēs nodot ne vairāk kā 20% no lietotāja saražotās elektroenerģijas gadā. Pašreizējo – neto uzskaites sistēmu – Latvijā izmanto mājsaimniecības, kuras ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem savam patēriņam, piemēram, uzstādot saules paneļus. Virzība uz jauno sistēmu šādām mājsaimniecībām radījusi jautājumu – vai saules paneļi turpmāk būs izdevīgs elektrības iegūšanas veids.

Lasīt vairāk

Cilvēks, kurš iemācīja Bafetam nopelnīt miljardus – ko no viņa vērts mācīties?

Foto: Pexels

Stratēģijas, kā rīkoties akciju tirgos, ir daudzas un dažādas. Vieni paļaujas uz emocijām, citi izmanto mākslīgo intelektu, bet daži meklē sakarības vēsturiskos datos. Katrs grib atrast veidu, kā apspēlēt tirgu. Tomēr, iespējams, atbilde ir gaužām vienkārša, un vismaz viens cilvēks ir kļuvis par miljardieri, sekojot šķietami vienkāršai idejai, ko pagājušā gadsimta vidū aprakstīja slavenais investors Bendžamins Greiems.

Lasīt vairāk

No nākamā gada par 20% paredzēts celt azartspēļu nodokļa likmi

Foto: LETA

No nākamā gada par 20% paredzēts celt azartspēļu nodokļa likmi, liecina Finanšu ministrijas (FM) sagatavotie un saskaņošanai iesniegtie grozījumi likumā "Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli".

Lasīt vairāk

Uzņēmumu konti pēdējos gados kļuvuši daudz pilnāki – kam izdevies uzkrāt visvairāk?

Foto: Shutterstock

Uzņēmēju rīcībā esošo līdzekļu apjoms pēdējos gados pieaudzis straujāk nekā mājsaimniecību uzkrājumi bankās, liecina Latvijas Bankas dati. Tas, savukārt, vedina domāt, ka viens no iemesliem inflācijas kāpumam varētu būt uzņēmumu vēlme gūt aizvien lielāku peļņu, uzkrājot savos kontos lielākus naudas līdzekļus, norāda "Lursoft".

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!