Foto: Shutterstock

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS "Conexus Baltic Grid" dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojumu tarifs no decembra pieaugs par 37,3%, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) publiskotā informācija oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Atbilstoši regulatora lēmumam "Conexus" maksa par izejas punkta Latvijas lietotāju apgādei izmantošanu no 2023. gada 1. decembra būs 0,0026488301 eiro par kilovatstundu (kWh) bez pievienotās vērtības nodokļa.

SPRK lēmumā teikts, ka "Conexus" tarifus aprēķināja, pamatojoties uz nepieciešamajiem ieņēmumiem no dabasgāzes pārvades sistēmas jaudas rezervēšanas pakalpojuma, kas sedz tehnoloģiski un ekonomiski pamatotas izmaksas, kuras nepieciešamas jaudas rezervēšanas pakalpojuma efektīvai sniegšanai, nodrošinot sabiedriskā pakalpojuma rentabilitāti.

Iesniedzot regulatoram tarifa plānu, "Conexus" sākotnēji plānoja, ka dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojumu tarifs pieaugs par 38,5%. Šādā gadījumā tas uz dabasgāzes lietotāju kopējo rēķinu atstātu ietekmi 0,5-1,1% robežās.

Piemēram, mājsaimniecībai, kas mēnesī patērē četrus kubikmetrus dabasgāzes, ikmēneša dabasgāzes rēķins augtu par 0,04 eiro, bet mājsaimniecībām, kas mēnesī patērē 250 kubikmetrus dabasgāzes, ikmēneša dabasgāzes rēķins pieaugtu par 1% jeb 2,43 eiro.

Juridiskām personām tarifa palielinājums šādā gadījumā radītu ap 1,1% pieaugumu dabasgāzes ikmēneša rēķinā.

Ņemot vērā, ka apstiprinātais tarifs ir zemāks, gaidāmais rēķina pieaugums būs mazāks nekā sākotnēji plānotais.

"Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kas veic krātuves infrastruktūras uzturēšanas un uzlabošanas pasākumus, realizē nepieciešamos ieguldījumus infrastruktūras attīstībā, uzrauga un kontrolē krātuves stabilitāti, kā arī atbild par krātuves jaudu rezervēšanu un pārdošanu. Tāpat "Conexus" atbild par vienotu tarifu piemērošanu par Latvijas gāzes pārvades sistēmas un krātuves izmantošanu.

"Conexus" lielākais akcionārs ir valstij piederošais "Augstsprieguma tīkls" (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma "Marubeni" pārvaldītajam fondam "MM Capital Infrastructure Fund", bet 2,48% - pārējiem akcionāriem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!