Foto: Shutterstock

Novembrī zemāki siltumenerģijas tarifi spēkā stāsies desmit komersantiem, bet četriem, kuriem iepriekšējos mēnešos tarifi samazināti, nedaudz atkal palielināsies. Vēl vienā apdzīvotā vietā, kur tarifs nebija pārskatīts vairākus gadus, spēkā stāsies augstāks tarifs. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) turpina ik nedēļu saņemt izvērtēšanai jaunus tarifu projektus.

"Kopumā siltumapgādē izmantojamo energoresursu cenas ir stabilizējušās. Redzamas īstermiņa svārstības tirgū, kas ir kā atbilde dažādiem notikumiem pasaulē un Baltijas reģionā. Tomēr ilgtermiņa cenu un siltumapgādes tarifus tas ietekmē nedaudz. Turklāt vairāki siltumapgādes komersanti turpmākajiem mēnešiem noslēguši kurināmā piegādes līgumus par fiksētām cenām, kas samazina vairumtirgus svārstību iespaidu," skaidro SPRK izpilddirektors Jānis Miķelsons.

Miķelsons arī norāda, ka pēdējā mēneša laikā dabasgāzes cenu svārstības Eiropas biržās ir palielinājušās, īslaicīgi tās pieauga par aptuveni 30%, tad atkal pieaugums mazinājās. Tas saistīts ar pieprasījumu pēc dabasgāzes, iestājoties vēsākam laikam, savukārt bažas par piegādēm saasināja ģeopolitiskie riski un notiekošie streiki sašķidrinātās dabasgāzes termināļu objektos Austrālijā. Pieaugumu slāpēja dabasgāzes krātuvju augstais piepildījums šajā gadā, kā arī mainīgs pieprasījums atbilstoši laikapstākļiem.

Pašreizējā tendence ir, ka lielākajai daļai siltumapgādes komersantu tarifi samazinās kurināmā cenu izmaiņu dēļ. Vienlaikus ir arī komersanti, kuriem tarifi palielinās – tas saistīts ar nelielu kurināmā izmaksu kāpumu, salīdzinot ar vasaras mēnešos piemēroto. Savukārt atsevišķās apdzīvotās vietās, kur iepriekšējā apkures sezonā tarifi netika pārskatīti, šobrīd atbilstoši aktuālajām kurināmā cenām aprēķinātie tarifi ir augstāki.

Zināmās izmaiņas novembrī

Zemāki tarifi no 1. novembra būs Ogrē, "Doles" (69,14 EUR/MWh), Alūksnē, Mālupē un Jaunlaicenē (71,50 EUR/MWh), Rēzeknē (73,69 EUR/MWh), Daugavpilī (81,13 EUR/MWh), Cēsīs (83,89 EUR/MWh), Ventspilī (85,26 EUR/MWh), Jūrmalā (89,29 EUR/MWh), Baložos (92,19 EUR/MWh), Silakrogā (98,57 EUR/MWh) un "Ēdelveisi", "Akācijas", "Varavīksnes" (116,91 EUR/MWh), bet no 3. novembra Rūjienā (89,40 EUR/MWh).

Savukārt tarifu pieaugums no š.g. 1. novembra gaidāms Aizkrauklē un Aizkraukles pagastā (71,11 EUR/MWh), Ozolniekos (84,91 EUR/MWh), Jaunolainē un Stūnīšos (86,57 EUR/MWh), no 10. novembra Iecavā (57,91 EUR/MWh) un no š.g. 12. novembra Kuldīgā, Priedainē, Padurē, Pelčos, Ozolos, Rendā un Mežvaldē (89,40 EUR/MWh).

Būtiskais faktors tarifu samazinājumam joprojām ir kurināmā izmaksu samazinājums. Apdzīvotajās vietās, kur siltuma ražotāji iepriekšējā apkures sezonā kurināmo iepirka par augstām cenām, mainoties līguma cenai un izlietojot salīdzinoši dārgākos krājumus, tarifi strauji samazinās. Savukārt tur, kur nebija iepirkts tik dārgs kurināmais, izmaiņas tarifos ir mērenākas. Kurināmā cenu svārstības lielā mērā ir atkarīgas no izvēlētā kurināmā veida un brīža, kurā komersants slēdzis līgumu par kurināmā piegādi, tostarp līguma darbības ilguma.

Pēc SPRK novērojumiem ir komersanti, kas slēdz līgumus par kurināmā iegādi uz pusgadu, lai kurināmā iegādes cenu nofiksētu ilgākam laikam. Ir tādi komersanti, kas slēdz kurināmā iegādes līgumus pa mēnešiem un vērtē, vai kurināmā cenas varētu vēl samazināties, attiecīgi tarifi mainās katru mēnesi. Joprojām ir arī komersanti, kuriem vairākus gadus tarifi nav bijuši pārskatīti, un attiecīgi tie ir salīdzinoši zemi. Šādiem komersantiem līdz ar jaunu kurināmā piegāžu līgumu noslēgšanu tarifi pieaug, jo iepriekš tarifā ietvertā kurināmā cena bija būtiski zemāka par jaunajā līgumā noteikto.

Vienlaikus, lai arī šobrīd siltumenerģijas tarifi lielākoties samazinās, pateicoties kurināmā cenas izmaiņām, jāsaprot, ka tie vairs nebūs tādā līmenī, kā, piemēram, 2021.gadā. Lai arī lielāko daļu no siltumenerģijas tarifa veido tieši kurināmā izmaksas, šogad neliels pieaugums vērojums arī citās komersantu izmaksās, kas saistīts ar vispārējo cenu pieaugumu valstī. Attiecīgi tas atstāj ietekmi arī uz komersantu siltumenerģijas apgādes pakalpojuma nodrošināšanas izmaksām. Kopumā jāsecina, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, siltumenerģijas ražošanas izmaksas ir nedaudz palielinājušās visās siltumenerģijas tarifu veidojošās pozīcijās.


Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!