Foto: Privātais arhīvs

"Delfi Bizness" arī šogad ik svētdienu lasītājus iepazīstināja ar Latvijā uzņēmējdarbībā aktīviem cilvēkiem, veidojot rubriku "Personība biznesā".

Sarunas laikā vadītāji un īpašnieki stāsta par aktualitātēm nozarē, kurā darbojas, vērtē Latviju kā biznesa vietu, kā arī iezīmē savu ceļu līdz pašreizējai amata pozīcijai. Tāpat runājām par dzīves laikā gūtajām mācībām, privātās un darba dzīves sabalansēšanu, galvas "izvēdināšanu" un personīgajām aktualitātēm.

Gadam noslēdzoties, atskatāmies uz šajā rubrikā populārākajiem rakstiem.

Visas "Personība biznesā" sarunas atradīsiet šeit.

'Personība biznesā': 'Tesla' koplietošanas platformas 'OxDrive' līdzdibinātāja Egija Gailuma

Foto: Privātais arhīvs

Egija Gailuma ir SIA "Spaceship" valdes locekle un līdzīpašniece. Uzņēmums pārvalda automašīnu "Tesla" koplietošanas platformu "Ox Drive".

"Man kopš bērnības ļoti patikušas automašīnas, un tā ir arī šobrīd," saka Gailuma. Viņas dzīvē svarīga vieta ir arī dzīvniekiem un sportam.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': 'Lido' dibinātājs un līdzīpašnieks Gunārs Ķirsons

Foto: Privātais arhīvs

Gunārs Ķirsons ir viens no Latvijā labāk zināmajiem uzņēmējiem, restorānu tīkla "Lido" dibinātājs. Pagājušā gada vasarā viņš kopā ar mazdēlu Albertu Ķirsonu izveidoja arī jaunu ātrās ēdināšanas tīklu "Cherry Fix".

Sarunā ar "Delfi Bizness" Ķirsons stāsta, ka savu ceļu ēdināšanas un apkalpošanas nozarē sācis kā bārmenis.

Viņš arī atklāj – ir pārdomas un idejas, ka pēc kara varētu sākt strādāt Ukrainā.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Zane Rēvalde. Liela loma ir ģimenei un videi, kādā uzaudz

Foto: Privātais arhīvs

Zane Rēvalde medicīnas nozarē strādā jau kopš sešpadsmit gadu vecuma. Ieguvusi ārsta grādu, bet izvēlējusies strādāt veselības aprūpes vadībā. Viņa ieņem vadošus amatus vairākos ar plaši atpazīstamo zīmolu "Veselības centrs 4" (VC4) saistītos ģimenes uzņēmumos.

"Esmu uzaugusi lauku ambulancē starp mediķiem un blakus tēvam viņa ikdienas ārsta gaitās," sarunā ar "Delfi Bizness" norāda Zane Rēvalde.

Viņa neslēpj – nereti sastopas ar viedokli, ka medicīnā viņu noteikti virzījis tēvs (Māris Rēvalds – red.). "Patiesībā tieši viņš bija tas, kurš mani pat mēģināja atrunāt no izvēles studēt medicīnu. Ne jau tāpēc, ka negribētu mani tur redzēt, bet tādēļ, ka tā ir sarežģīta nozare, smags darbs, kurā grūti gūt gandarījumu, un tāpēc, ka saskatīja manī arī citas stiprās puses," teic uzņēmumu vadītāja.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Andris Ramoliņš. Nedaudz traks, labā nozīmē

Foto: Privātais arhīvs

"Stiga RM" ir viens no vadošajiem koksnes nozares uzņēmumiem Latvijā. Tā īpašnieks un vadītājs Andris Ramoliņš sarunā ar "Delfi Bizness" atklāj, ka jau no 12 gadu vecuma vasaras pavadījis, strādājot fizisku darbu gateros, savukārt viņa ceļš biznesā sākās pēc 1. ģimnāzijas absolvēšanas, kad tika izvirzīts mērķis nopelnīt miljonu.

"Es esmu nedaudz traks, labā nozīmē," sevi raksturo uzņēmējs.

"Es gribētu, lai katrs uzņēmējs, kas strādā Latvijā, ar lielāko prieku maksātu nodokļus, savukārt katrs mūsu ierēdnis un sabiedriskā sektora pārstāvis ar lielu cieņu tos tērētu," uz jautājumu, kādu vēlas redzēt mūsu valsti pēc desmit gadiem, atbild "Stiga RM" īpašnieks.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Ilva Banka-Okorie. Ārste un skaistumkopšanas salonu īpašniece

Foto: Privātais arhīvs

Ilvai Bankai-Okorie kopā ar vīru Keleči Kenediju Okorie (Kelechi Kennedy Okorie) pieder skaistumkopšanas saloni "Hairriga", kas darbojas vairākos Rīgas tirdzniecības centros. Pēc izglītības Ilva ir ārste un divas dienas nedēļā strādā arī Latvijas Onkoloģijas centrā par onkoloģi ķīmijterapeiti.

Viņa stāsta, ka bērnībā aizrāvis seriāls "Čikāgas cerība". Kad bija jāizvēlas studiju virziens, atmiņā atausis sapnis par ārstniecības jomu. Savukārt, studējot medicīnu un dzīvojot pie vecākiem, ļoti gribējās pelnīt savu naudu, tāpēc paralēli tika apgūta manikīres profesija, kas tālāk izvērtās savā uzņēmējdarbībā.

Šobrīd Rīgā atvērti četri "Hairriga" skaistumkopšanas saloni, no kuriem trīs piedāvā pakalpojumus bez iepriekšēja pieraksta, savukārt pirmajā atvērtajā salonā tirdzniecības centrā "Olimpia" pakalpojumi pieejami pēc iepriekšēja pieraksta jau kopš 2005. gada.

Brīvajā laikā Ilvai patīk ceļot kopā ar ģimeni vai draugiem, un viens no viņas sapņiem ir doties ekspedīcijā uz Antarktīdu.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Jānis Bošs. 'Draugiem Group' atklāts talants

Foto: Privātais arhīvs

Jānis Bošs darba gaitas Latvijas "Draugiem Group", kas apvieno tehnoloģiju uzņēmumus, sāka kā praktikants 2014. gadā. Grupas ietvaros kāpjot pa karjeras kāpnēm, viņš kļuvis par "Fast Brands Latvia" līdzīpašnieku un valdes locekli.

SIA "Fast Brands Latvia" dibināta 2018. gadā. Uzņēmuma īpašnieki ir arī Agrim Tamanim piederošā AS "Draugiem Group", kā arī Laurim Libertam un Ingai Libertei piederošā AS "Pirmdiena".

"Fast Brands" palīdz Latvijas un ārzemju uzņēmumiem nokļūt lielākajā pasaules interneta veikalā "Amazon". "Šo gadu laikā esam palīdzējuši vairāk nekā piecdesmit uzņēmumiem nonākt "Amazon", kur regulāri iepērkas vairāk nekā simt miljoni cilvēku visā pasaulē. Paralēli tam meklējam un izmēģinām arī jaunus e-komercijas biznesa virzienus un metodes. Iegūtā pieredze ir vērtīga gan mūsu klientiem, gan pašu projektiem," sarunā ar "Delfi Bizness" stāsta Jānis Bošs.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': zivju pārstrādes uzņēmuma 'Līcis-93' valdes loceklis Kaspars Cveiģelis

Foto: Privātais arhīvs

Kaspars Cveiģelis ir zivju pārstrādes un konservu ražošanas uzņēmuma "Līcis-93" valdes loceklis un uzņēmējs.

SIA "Līcis-93" dibināta 2019. gadā. Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir uzņēmējs Aivars Lejietis.

Sarunā ar "Delfi Bizness" Kaspars Cveiģelis uzsver, ka visdrošākā vieta uz pasaules ir tīra sirdsapziņa.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': 'SexyStyle' vadītājs Mārtiņš Jēkabsons

Foto: Privātais arhīvs

Mārtiņš Jēkabsons ir uzņēmuma "Ixis", kuram pieder fantāziju apģērbu un aksesuāru veikali "SexyStyle", valdes priekšsēdētājs.

"SexyStyle" ir ģimenes uzņēmuma zīmols. Ideja par savu intīmpreču veikalu pirms kādiem divdesmit gadiem radās Mārtiņa Jēkabsona mammai un viņas vīram kā atbilde uz pašu vajadzībām.

Tomēr šī joprojām ir sarežģīta nozare, kurā strādāt, atzīst uzņēmējs. "Šeit nevalda parastie biznesa spēles noteikumi," viņš saka.

Sarunā ar "Delfi Bizness" Mārtiņš Jēkabsons uzsver, ka Rīgā izteikti trūkst iepirkšanās ielas vai apkaimes, kādas ir Eiropas lielākajās pilsētās.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Edgars Lediņš. Vada valsts uzņēmumu ar miljonu eiro peļņu

Foto: LETA/Privātais arhīvs

Edgara Lediņa dzīve jau kopš 1995. gada ir bijusi saistīta ar valsts uzņēmumu "Latvijas Loto". Kopš 2021. gada viņš ir uzņēmuma valdes priekšsēdētājs.

"Darbs "Latvijas Loto" ir mans sirdsdarbs," saka Edgars Lediņš. Uzņēmuma vadītājs atklāj noslēpumu, par kuru bieži cilvēki jautā, proti – kurā loterijā vislabāk piedalīties? Viņš arī skaidro, ar ko "Latvijas Loto" darbība atšķiras no azartspēlēm.

No darba brīvajā laikā viņš pievēršas dabas aizsardzībai un izpētei. Ieguvis maģistra grādu bioloģijā, piedalās putnu monitoringa programmās, gredzeno putnus, veido mikroliegumus aizsargājamām putnu sugām.

Visu mūžu nodarbojies ar dažādiem cīņu sporta veidiem, bet traumas dēļ uz laiku no šī hobija bija jāatsakās. Tagad Edgars Lediņš iesaistījies Jūrmalas karatē sabiedrībā un atgriezies uz tatami.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Edgars Bērziņš. Izveidojis autoskolu, kurā gribētu mācīties pats

Foto: Privātais arhīvs

"Man ir svarīgi cilvēkiem dot to, ko vēlos saņemt es pats," saka "Autoskolas Einšteins" īpašnieks Edgars Bērziņš. Uzreiz pēc skolas beigšanas sākot attīstīt savu uzņēmumu, viņš īstenojis vīziju par to, kā jāstrādā autoskolu nozarē.

Viņš slavē savu komandu, bet atzīst, ka pagāja ilgs laiks, līdz iemācījās uzticēties citiem. "Esmu daudz strādājis ar sevi, lai nonāktu līdz šim attīstības punktam," neslēpj Edgars.

Tagad viņš daudz laika velta ģimenei un ceļojumiem un uzsver, ka dzīve ir jābauda šodien.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Andris Dlohi. Koka daudzstāvu ēkām jābūt arī Latvijā

Foto: Privātais arhīvs

Andris Dlohi vada Latvijā lielāko masīvkoka jeb CLT būvkonstrukciju ražošanas, projektēšanas un būvniecības uzņēmumu grupu, kurā ietilpst uzņēmumi "Cross timber systems", "CLT Profi" un "Steel Profi".

Sarunā ar "Delfi Bizness" viņš saka, ka viens no pašreizējiem mērķiem ir uzbūvēt Latvijā pirmo koka daudzstāvu ēku vismaz sešu stāvu augstumā.

Šādus projektus uzņēmums jau īsteno ārpus mūsu valsts robežām, tur tā ir ikdiena, bet mūsu tirgū vēl jāpārvar šķēršļi.

Vairākas reizes nedēļā agri no rītiem Andris dodas uz crossfit nodarbībām, jo treniņš dod enerģiju visai dienai. Viņš ir arī kora "Pa Saulei" dalībnieks.

Savukārt brīvdienas tiek veltītas lielajai ģimenei, kopīgi pavadot laiku dažādās aktivitātēs. "Vissvarīgākais dzīvē ir ģimene. Tās dēļ varu darīt trakas lietas," viņš saka.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Zanda Ozola. Divu māsu kopīga biznesa stāsts

Foto: Privātais arhīvs/Lauma Kalniņa, Svaigi.lv

SIA "Zekants", kas ar zīmolu "Pupuchi" ražo uzkodas no pupām un citiem pākšaugiem, ir divu māsu – Zandas Ozolas un Kristīnes Ozoliņas – attīstīts bizness. Uzņēmējdarbības ideja Zandai ienāca prātā Dienvidamerikas apceļošanas laikā.

Uzņēmums dibināts 2016. gada novembrī, un tagad Jelgavas novadā saražotais aizceļo arī ārpus mūsu valsts robežām.

"Mēs esam sajutušas radīšanas garšu," par sava biznesa attīstību saka Zanda.

Viņa neslēpj, ka zīmols "Pupuchi" ir iemācījis pasmaidīt par sevi, kas vidējam latvietim nemaz nav tik viegli.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Laila Odiņa. No stjuartes līdz lidostas vadītājai

Foto: Privātais arhīvs

Lidostas "Rīga" valdes priekšsēdētāja un lidlauka atbildīgā vadītāja Laila Odiņa aviācijas nozarē strādā kopš 1995. gada.

Tomēr viņas nonākšana aviācijas industrijā saistās ar nejaušību. Lailas Odiņas skolas draudzene vēlējās kļūt par stjuarti, tāpēc abas aizgāja uz konkursu. "Līdz tam nebiju pat ne reizes lidojusi ar lidmašīnu un sapņoju par pavisam citu profesiju," atzīst tagadējā lidostas vadītāja.

"Maz kas ir salīdzināms ar to sajūtu, ko rada lidmašīnas pacelšanās, augstuma uzņemšana līdz brīdim, kad lidmašīna iziet caur mākoņiem un nonāk līdz zilām debesīm un saulei. Tas mani fascinē joprojām," viņa teic sarunā ar "Delfi Bizness".

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Imants Stirāns. 'Getliņu' boss jau 20 gadus

Foto: Privātais arhīvs

Imants Stirāns jau divdesmit gadus vada SIA "Getliņi EKO", kas apsaimnieko atkritumu poligonu "Getliņi", nodrošina atkritumu šķirošanu un pārstrādes procesus, enerģijas ražošanu un audzē dārzeņus.

Stirāns savulaik darbojies arī politikā, bet pats saka, ka ātri sapratis – pat atkritumu poligonā ir daudz tīrāk nekā šajā jomā.

Pirms vairākiem gadiem izskanēja informācija, ka "Getliņi EKO" vēlas pievērsties medicīniskās marihuānas audzēšanai. "Mēs joprojām uzskatām to par vienu no veidiem, kā palielināt siltumnīcu izmantošanas produktivitāti," sarunā ar "Delfi Bizness" saka vadītājs.

Privātajā dzīvē viņu pozitīvi uzlādē ceļojumi, fiziskas aktivitātes, ģimene un suņi – Hugo un Bruno.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Andris Pavlovs. Teju ideālas dzīves formula

Foto: Privātais arhīvs

Andris Pavlovs ir būvtehnikas nomas uzņēmuma "Storent" līdzdibinātājs. Šobrīd joprojām visi "Storent" stratēģiskie projekti ir Andra kontrolē un uzraudzībā, bet viņš jau dažus gadus ir prom no ikdienas operatīvās vadības.

Sarunā ar "Delfi Bizness" uzņēmējs atklāj, kā dzima ideja par būvtehnikas nomu un kā to izdevies īstenot, gadu gaitā kļūstot par nopietnu spēlētāju šajā nišā. Pašlaik uzņēmums darbojas piecās valstīs – Baltijā, kā arī Somijā un Zviedrijā.

Personīgajā dzīvē Andra Pavlova iedvesmas avots ir ģimene, kurā aug trīs bērni.

"Es varu būt laimīgs, ka lielākā daļa manu dienu ir ideālās dienas," viņš saka.

Lasīt vairāk

'Personība biznesā': Valts Grasbergs. Stūrē lauksaimniecības un piena produktu ražošanas biznesu

Foto: Lauma Kalniņa/Svaigi.lv

Valts Grasbergs ir Valmieras novada Bērzaines pagasta zemnieku saimniecības "Zilūži" īpašnieks. Saimniecība nodarbojas ar lauksaimniecību un piena produktu, tai skaitā saldējuma, ražošanu, kurus plašāka sabiedrība pazīst pēc zīmola "Grasbergs".

Ģimenes saimniecības pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā. Savulaik darbošanos lauksaimniecībā kā hobiju aizsāka Valta vecāki. Saimniekošana sākta ar divām gotiņām un septiņiem hektāriem zemes, palēnām paplašinoties. Vēlāk tas pārtapa pilna laika darbā un biznesā, laika gaitā darbā iesaistot arī bērnus.

Sarunas laikā Valts vairākkārt uzsver savu ticību Dievam, kas viņu virza gan dzīvē, gan biznesā.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!