Tā nav garlaicīga profesija vientuļniekiem, kas vislabprātāk dienu pavadītu slikti apgaismotā kabinetā, "buroties" cauri papīru kalniem. Audits ir dinamiska un radošiem izaicinājumiem bagāta nozare, kurā svarīgs ir darbs komandā. Šādu priekšstatu par auditora profesiju cer stiprināt "EY Latvija" speciālisti – projektu vadītāja revīzijas pakalpojumu nodaļā Laura Ozoliņa un vecākais audita konsultants revīzijas pakalpojumu nodaļā Ints Mančass.

Ja jau audits, tad tūlīt būs nepatikšanas! Kaut ko atklās, kaut kas uzņēmumā vai iestādē notiek ne tā. Kāds "dabūs pa kaklu"! Prasījām "EY Latvija" auditoriem, vai šis uzskats aizvien ir dzīvs un vai no auditoriem baidās? "Tas ir labs jautājums. Domāju, ka no mums nebaidās," spriež Ozoliņa, kura auditorus salīdzina ar labajiem policistiem. "Mēs neierodamies negaidīti. Ierodamies, kad klients mūs ļoti gaida." Arī Mančass uzskata, ka auditori uzņēmumiem ir pievienotā vērtība, ne bieds.

Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Protams, ir tikai normāli, ka valda neliels satraukums, ierodoties auditoriem. Tie galu galā ir cilvēki no malas, kas pārbauda tavu darbu. Taču arī auditori pārbauda citus auditorus, atgādina Ozoliņa. Neliels satraukums ir nepieciešams un veselīgs. Taču kopumā būtu maldinoši par auditoriem domāt kā par tādiem, kas ar kalkulatoru vienā un koferi otrā padusē ar kāju izgāž durvis un ierodas uz negaidītu pārbaudi.

Ja par to koferi, tad šis ir vēl viens mīts, uz ko norāda "EY Latvija" auditori. "Cilvēkiem šķiet, ka audits ir garlaicīgs. Ka mēs aizejam pie dokumentu mapes, atveram lappusi X, tad velkam ar pirkstu pa ailēm un skatāmies rēķinus. Tā nav. Audits ir ļoti pamainījies un vairāk balstās uz analītiku." Pēc analītikas datiem arī var skatīties, kur vērts rakt dziļāk. Ozoliņa, kura auditā strādā jau 10 gadus, atminas savas karjeras sākumu. Toreiz kolēģi stāstījuši par laiku vēl pirms 10 gadiem, kad auditori tiešām pie klientiem braukuši ar smagiem koferiem, kas pilni ar dokumentāciju. Viss bija papīra formātā, visi aprēķini veikti ar kalkulatoru un pierakstīti ar roku. Šobrīd kofera nebūs. Būs vien portatīvais dators.

Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Arī pašu auditoru karjeras gaita ir tikpat mainīga un dinamiska. Pirmajā darba gadā konsultanti bieži dodas uz inventarizācijām klātienē, un Ozoliņa atminas arī reizes, kad nakts vidū veikalā bijis jāskaita ievārījuma burciņas. Tāpat tā bijusi izdevība redzēt vietas, kur cilvēkam "no ielas" nav iespējas iekļūt. Šobrīd, esot projektu vadītājas amatā, pievienotā vērtība darbam auditā ir saprast, kas notiek ekonomikā un dažādās industrijās, kas ir karsts, foršs un jauns uzņēmumos.

Vai auditoriem ir profesionāli niķi, piemēram, vēlme auditēt pašiem savu dzīvi? To vari uzzināt, skatoties sarunu ar Lauru Ozoliņu un Intu Mančasu.

--

Sarunu atbalsta "EY Latvija".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!