Foto: Shutterstock

Lietuvas centrālā banka ir ierobežojusi atsevišķas finanšu tehnoloģiju kompānijas "Foxpay" darbības, kamēr Valsts drošības departaments ir secinājis, ka uzņēmuma īpašniecei Ievai Trinkūnaitei ir saikne ar ārvalstniekiem un institūcijām, kas apdraud nacionālās drošības intereses.

Kā secināja Valsts drošības departaments, viens no tādiem cilvēkiem Trinkūnaites lokā ir uzņēmējs Viļus Kavaļausks, kurš ir saistīts ar uzņēmumu "Noewe" (agrāk "Lewben"). Tiek uzskatīts, ka uzņēmums ir sadarbojies ar sankcijām pakļautiem oligarhiem.

Valdības komisija, kuras uzdevums ir izvērtēt stratēģiski nozīmīgo kompāniju darījumus, iepriekš secināja, ka "Foxpay" īpašniece neatbilst prasībām, kas noteiktas Likumā par nacionālajai drošībai nozīmīgu objektu aizsargāšanu.

Portāls "Delfi.lt" ceturtdien ziņoja, ka Lietuvas Banka ir informējusi valdības komisiju par "Foxpay" iespējamiem pārkāpumiem, kas saistīti ar tiesību normām par elektroniskās naudas institūcijām, naudas atmazgāšanu un terorisma novēršanu, kā arī datu drošību.

Valdības komisija vienbalsīgi ir aizliegusi Trinkūnaitei balsot "Foxpay" akcionāru sapulcēs, un viņa nevar izmantot akcionāra nemonetārās tiesības. Lēmums tika pieņemts, viņas ciešo saišu ar savu partneri Vilhelmu Germanu dēļ, kas rada risku stratēģiskas nozīmes finanšu un kreditēšanas nozarē strādājošam uzņēmumam.

Par komisijas lēmumu tika informēta Lietuvas Banka, kas veic pārbaudi "Foxpay". Arī Īpašo izmeklēšanu dienests (STT) ir uzsācis pārbaudi par uzņēmuma darbību.

Lietuvas Banka ceturtdien apstiprināja, ka tā ir ierobežojusi dažas "Foxpay" darbības, kas saistītas ar tiesībām iesniegt maksājuma rīkojumus un saņemt maksājumus, izmantojot Lietuvas Bankas nodrošināto maksājumu sistēmu "CENTROLink".

Centrālā banka norādīja, ka ierobežojumi ir daļēji un neattiecas uz maksājumiem, kas saistīti ar valsts sektoru vai sabiedrības interesēm. Tiek uzsvērts, ka "Foxpay" nav pilnībā izslēgta no "CENTROLink".

"Foxpay" ir iesaistīts skandālā, kura dēļ no amata šomēnes atkāpās Lietuvas aizsardzības un darba lietu ministre Monika Navickiene. Trinkūnaite ir Navickienes vīra Mindauga Navicka brāļa sievas māsa. Navickiene iepriekš uzstāja, ka viņa reti tiekas ar "Foxpay" īpašnieci un nezināja par riskiem, ko rada Trinkūnaites partneris Germans.

Tomēr ministre atkāpās no amata, kad publiski izskanēja informācija par to, ka viņa pērn februārī ar privātu lidmašīnu ir devusies uz Dubaiju kopīgā ceļojumā ar Trinkūnaiti un Germanu, kurš ir bijis notiesāts par finanšu noziegumiem.

Navicks ir strādājis "Foxpay", kamēr Germans arī savulaik ir bijis Navicka uzņēmuma "Litlab" darbinieks. Gan Germans, gan Navicks ir strādājuši Trinkūnaites dibinātajā grupā "iSun".

Lietuvā izskanējuši gan aicinājumi pārbaudīt "Litlab", kas ir operators biroju ēkām Viļņas lidostā, darbību, gan impīčmenta ceļā atcelt no amata Navickieni, kas pēc demisijas ir atgriezusies Seimā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!