Foto: Pixabayl

Finanšu pasaule ik dienu piedzīvo kāpumus un kritumus. Lai sniegtu lasītājiem ieskatu, kas notiek akciju tirgos, "Delfi Bizness" piedāvā nedēļas (17.06.-21.06.) notikumu apkopojumu.

Londonā prieki

Sacensība starp britu salām un franču apdzīvotajām zemēm ir vairāk nekā tūkstoš gadu ilga. Un, lai gan lielgabalu lodes starp abām nācijām nelido, arī 21. gadsimtā valstis mērojas spēkiem dažādās jomās. Piemēram, Eiropas finanšu centrs ir Londona vai Parīze? Pēc vairāk nekā divu gadu pārtraukuma Londonas birža atkal kļuvusi par lielāko Eiropā. Tiesa gan kā min eksperti, tas vairāk saistīts ar Francijas ārkārtas vēlēšanām un mazāk ar britu sasniegumiem.

Uzzināt vairāk.

Mainās paradumi

Latvijas sabiedrības apziņā sen un dziļi bija iespiedies teiciens "parāds nav brālis". Priekšstats, ka aizņēmums drīzāk ir uzskatāms par kaut ko bīstamu, nevis daļu no mūsu ikdienas, cilvēkus ilgstoši atturēja uzņemties saistības. Šis ir bijis viens no iemesliem, kas Latvijas sabiedrības saistību līmeni ir padarījis par vienu no zemākajiem Eiropā, – hipotekārās kreditēšanas apjoms Latvijā ir aptuveni 12% no IKP (vidēji Eiropā ap 36%), arī kopējais saistību līmenis ir otrs zemākais Eiropā un divas reizes mazāks, nekā Lietuvā vai Igaunijā. "Mūsu novērojumi liecina, ka jaunākas paaudzes cilvēkos minētais priekšstats izzūd, un, ekonomikai augot, tas varētu veicināt kreditēšanu, kā arī valsts ekonomiku kopumā," raksta "Luminor" bankas vadītāja Latvijā Kerli Vares.

Uzzināt vairāk.

Īsās ziņas no tirgiem

Eiropā kāpj ASV krīt. Investoriem ieslīgstot vasaras periodā, kas finanšu tirgos tradicionāli ir mierīgāks, ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" ceturtdien palielinājās par 0,8% līdz 39 134,76 punktiem, indekss "Standard & Poor's 500" saruka par 0,3% līdz 5473,17 punktiem, bet indekss "Nasdaq Composite" kritās par 0,8% līdz 17 721,59 punktiem. Londonas biržas indekss FTSE 100 ceturtdien kāpa par 0,8% līdz 8272,46 punktiem, Parīzes biržas indekss CAC 40 pieauga par 1,3% līdz 7671,34 punktiem, bet Frankfurtes biržas indekss DAX palielinājās par 1% līdz 18 254,18 punktam.

Amerikāņi nepārliecināti. ASV patērētāju pārliecības indekss šā gada jūnijā negaidīti samazinājies līdz 65,6 punktiem salīdzinājumā ar 69,1 punktu maijā, tādējādi reģistrēts zemākais līmenis kopš novembra, liecina Mičiganas Universitātes sākotnējie dati.

Eiropieši jūtas labāk. Patērētāju pārliecības indekss eirozonā šā gada jūnijā palielinājies līdz mīnus 14 punktiem salīdzinājumā ar mīnus 14,3 punktiem maijā, tādējādi reģistrēts augstākais līmenis kopš 2022. gada februāra, liecina Eiropas Komisijas sākotnējās aplēses. Turklāt indekss pieaudzis piekto mēnesi pēc kārtas, un šis kāpums saskanējis ar analītiķu prognozēm.

"Nvidia" jauns rekords. Neskatoties uz brīdinājumiem par potenciālu finanšu burbuli, kā vēsta "Bank of America", nedēļas laikā no 12. līdz 19. jūnijam tehnoloģiju fondos ieplūda aptuveni 8,7 miljardi ASV dolāru. Bankas stratēģis Maikls Hārtnets sacīja, ka "visi ceļi ved uz Nvidia", proti, naudas ieplūšanu veicināja politiskie satricinājumi Francijā. "Nvidia" uz īsu brīdi apsteidza "Microsoft" un kļuva par vērtīgāko uzņēmumu pasaulē.

ETF uztur kripto. Jūnija sākums bija ļoti daudzsološs biržā tirgotajiem (ETF) "Bitcoin" fondiem – mēneša pirmajā nedēļā investīciju apjoms, kas ieplūda "Bitcoin" ETF, pārsniedza to "digitālā zelta" apjomu, kas vidēji tiek iegūts divu mēnešu periodā. Jūnija pirmajā nedēļā biržā tirgotie vienpadsmit "Bitcoin" fondi kopumā iegādājās 25 729 monētas, kas ir gandrīz astoņas reizes vairāk nekā tajā pašā periodā jauniegūtie 3 150 BTC, informē "Binance". Attiecīgi tas rada pieprasījumu, kas varētu rezultēties ar augstāku cenu kāpumu.

Izmaksā dividendes. Kosmētikas ražotājs "Madara Cosmetics" dividendēs no pagājušā gada peļņas un iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas izmaksās kopumā 2 190 415 eiro jeb 0,58 eiro par vienu akciju, teikts kompānijas sniegtajā informācijā biržai "Nasdaq Riga".

Peļņa aug. Olu ražotājs "Alūksnes putnu ferma", kas ir daļa no biržā tirgotā "APF Holdings", pagājušajā gadā strādāja ar 11,36 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 19,2% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa palielinājās par 41% un bija 67 717 eiro, ziņo LETA.

Izslēdz. No biržas indeksa "OMX Baltic Benchmark" sastāva no 1. jūlija izslēgs Igaunijas nekustamo īpašuma attīstītāja "Hepsor" akcijas, teikts "Nasdaq Riga" paziņojumā.

Jauns piedāvājums. Populārā lietotne "Revolut" nule kā ir pievienojusi obligācijas ieguldījumu piedāvājumam Latvijā, informē uzņēmuma pārstāvji. Tagad "Revolut" klienti Latvijā un visā EEZ var ieguldīt korporatīvajās un valdības obligācijās ar likmi līdz 5,5% apmērā gadā.

Cenu svārstības

Makroekonomika tautai ne vienmēr sajūtama

Tas, ka gāzes cenas tagad ir kritušās, parastajam cilvēkam Latvijā neko daudz nenozīmē, jo šobrīd viņam nevajag sildīties, raidījumā "Nākotnes kapitāls" norāda "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis, runājot par to, kāpēc gan ASV, gan Eiropā makroekonomikas kopumā pozitīvie rādītāji ne vienmēr atspoguļojas cilvēku sajūtās.

"Nākotnes kapitāla" portfeļi

2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Kuzikovs arī iegulda Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Investoriem pievienojies arī "robots" – "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:

  • Konstantīns Kuzikovs: +13,87%

  • Raivis Vilūns: +20,58%

  • "SEB Roboinvestors": +20,37%

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!