Foto: Shutterstock

Finanšu pasaule ik dienu piedzīvo kāpumus un kritumus. Lai sniegtu lasītājiem ieskatu, kas notiek akciju tirgos, "Delfi Bizness" piedāvā nedēļas (01.07.-05.07.) notikumu apkopojumu.

Investīciju Indija

Indijas akciju tirgus izmērs pavisam nesen apsteidzis Honkongas biržas apjomus. Lai gan mēnesi ilgas vēlēšanas pasaules apdzīvotākajā valstī likušas investoriem būt mazliet piesardzīgākiem, Indija turpina izaugsmi un investoru naudas piesaisti. Eksperti paredz, ka pasaules milža akciju tirgus tuvākajos gados apsteigs arī Japānu.

Uzzināt vairāk.

"Kalve" klauvē

Latvijas kafijas grauzdēšanas uzņēmums SIA "Kalve Coffee" rudenī grasās startēt Baltijas biržās ar akciju sākotnējo piedāvājumu (IPO), otrdien, prezentējot uzņēmuma attīstības plānus, sacīja kompānijas pārstāvji. Uzņēmums grib piesaistīt vienu miljonu eiro, lai kaldinātu savus izaugsmes plānus Baltijā un Eiropā, gan paplašinot piedāvājumu, gan atverot jaunus veikalus-kafejnīcas. Vienas akcijas cena vēl netiek nosaukta.

Uzzināt vairāk.

Neaizskartā zelta zoss

Divkāršo naudu. Trīskāršo naudu. Pelni miljonus. Krāpnieku shēmas un vilinājumi ir uz katra stūra, bet tikai dažiem blēžiem izdodas kļūt par finanšu pasaules leģendām. Viens no tādiem, nenoliedzami, ir amerikāņu finansists Bērnijs Medofs, kura piramīdas shēma neilgi pirms sabrukuma bija 65 miljardus ASV dolāru vērta. Daži eksperti saka, ka Medofa piramīda darbojās jau kopš pērnā gadsimta 60. gadiem. Kāpēc viņš aiz restēm nonāca tikai 2009. gadā?

Uzzināt vairāk

Īsās ziņas no tirgiem

Kamēr amerikāņi snauž. ASV akciju tirgus ceturtdien bija slēgts, jo valsts svinēja Neatkarības dienu. Tikmēr Eiropā gan Londonā, gan Francijā akciju vērtība kopumā auga. Investori priecājās par politikas kursa maiņu Lielbritānijā. Londonas biržas indekss FTSE 100 ceturtdien pieauga par 0,9% līdz 8241,26 punktiem, Parīzes biržas indekss CAC 40 kāpa par 0,8% līdz 7695,78 punktiem, bet Frankfurtes biržas indekss DAX palielinājās par 0,4% līdz 18 450,48 punktiem.

"Bitcoin" krīt. Pasaules populārākais digitālais aktīvs piektdien nokritās līdz zemākajam līmenim kopš februāra, proti, ap 54 tūkstošiem ASV dolāru par monētu. Mazākām monētām, piemēram, "Ether", XRP un "Cardano" zaudējumi dažos gadījumos pārsniedza 10%.

Labi iet. Finanšu jomā strādājošās "Revolut" grupas apgrozījums 2023. gadā palielinājies par 95%, saniedzot 2,1 miljardu eiro, peļņa pirms nodokļiem veido 503 miljonus eiro, informē uzņēmuma pārstāvji. Savukārt Latvijas iedzīvotaju "Revolut" kontos turētie atlikumi 2023. gadā pieauga par 99%.

Izslēgts. No biržas indeksa "OMX Baltic Benchmark" sastāva šonedēļ izslēgtas Igaunijas nekustamo īpašuma attīstītāja "Hepsor" akcijas. To vietā indeksā iekļautas Latvijas nebanku kreditētāja "DelfinGroup" akcijas un Lietuvas piena produktu uzņēmuma "Pieno žvaigždes" akcijas.

Mazāk pārvadāto. Igaunijas prāmju operators "Tallink Grupp", kura akcijas tirgojas Baltijas biržā, jūnijā pārvadāja 570 803 pasažierus, kas ir par 3,7% mazāk nekā pagājušā gada sestajā mēnesī, liecina kompānijas paziņojums Tallinas biržai. Pārvadāto pasažieru skaits prāmju reisos starp Igauniju un Somiju jūnijā salīdzinājumā ar šo mēnesi pērn samazinājās par 3,3% līdz 336 430, starp Somiju un Zviedriju tas saruka par 15,3% līdz 154 413, bet starp Igauniju un Zviedriju pārvadāto pasažieru skaits pieauga par 27,7% līdz 79 960.

Asare valdē. Latvijas Banka ir apstiprinājusi un Uzņēmumu reģistrs 3. jūlijā "Indexo bankas" valdes locekles amatā ir reģistrējis līdzšinējo bankas padomes locekli Ivitu Asari, kas uzņemsies bankas finanšu vadītājas lomu, teikts ieguldījumu pārvaldes uzņēmuma "Indexo" paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Obligācijas. Nebanku kreditētājs "DelfinGroup" akcionāru sapulcē 25. jūlijā plāno lemt par uzņēmuma valdes pilnvarošanu organizēt publisku obligāciju emisiju līdz 15 miljoniem eiro apmērā Latvijā, Igaunijā un Lietuvā, teikts "DelfinGroup" paziņojumā biržai "Nasdaq Riga". Obligācijas plānots piedāvāt gan mazajiem, gan institucionālajiem investoriem.

Pārdod. Kosmētikas ražotāja AS "Madara Cosmetics" parakstījusi līgumu par tai piederošo 100% SIA "Cosmetics Nord" akciju pārdošanu par 1,19 miljoniem eiro uzņēmuma vadības komandai, teikts "Madara Cosmetics" paziņojumā biržai "Nasdaq Riga". Pēdējo gadu laikā "Cosmetics Nord" izstrādāja "Selfnamed.com" "print on demand" platformu.

Cenu svārstības

No "Nākotnes kapitāla" arhīviem: Ciets un blīvs drošības spilvens

Piedāvājam noskatīties pagājušā gada "Nākotnes kapitāla" ierakstu par to, kāpēc zelts ir labs ieguldījums katram investoram.

Lai arī ieguldījumi zeltā ar savu vidējo atdevi bieži vien nevar spēkoties ar ienesīgākajām akcijām vai spekulatīvajām kriptovalūtām, dārgmetāls, kā uzskata investors un "Tavex Latvia" valdes priekšsēdētājs Andris Arhipenko, ir ieguldījums nākotnē un drošībā. Viņš iesaka katram prātīgam investoram apsvērt ieguldījumus zeltā.

Nākotnes kapitāla portfeļi

2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Kuzikovs arī iegulda Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Investoriem pievienojies arī "robots" – "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:

  • Konstantīns Kuzikovs: +15,98%

  • Raivis Vilūns: +20,08%

  • "SEB Roboinvestors": +20,56%

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!