Foto: Pixabay

Šī gada pirmajā pusgadā pēc darījumu skaita Baltijas investori visbiežāk veikuši darījumus ar ASV elektroauto ražotāja "Tesla" akcijām, ASV tehnoloģiju uzņēmuma "Advanced Micro Devices" (AMD) un Vācijas autobūves uzņēmuma "Volkswagen" akcijām, liecina "Luminor" Investoru platformas dati.

"Luminor" bankas pārstāvji stāsta, ka viņu klientu vidū Baltijā lielā cieņā ir arī tehnoloģiju uzņēmumi, piemēram, "Alibaba", "Microsoft", "Alphabet", "Apple" un "Nvidia".

Savukārt Eiropā bāzēto uzņēmumu vidū vislielākā investoru interese bija pievērsta Vācijas automobiļu ražošanas uzņēmumiem, tajā skaitā "Mercedes-Benz", un Francijas finanšu pakalpojumi sniedzējiem, piemēram, "BNP Paribas" un "Societe Generale".

"Investīciju tirgiem šis gads līdz šim ir bijis pozitīvs," stāsta "Luminor" Uzkrājumu un ieguldījumu produktu vadītājs Jānis Bebris. Finanšu tirgi pēc pagājušā gada pirmajā pusē piedzīvotajiem satricinājumiem atguvušies, un lielāko ASV un Eiropas biržu indeksi šobrīd sasnieguši šogad augstāko līmeni.

"Investoru vidū līderpozīcijas jau ilgstoši saglabā uzņēmuma "Tesla" akcijas, kuru cena pagājušā gada otrajā pusē strauji kritās, zemāko tās vērtību sasniedzot tieši pērnā gada nogalē un pirmajās 2023. gada nedēļās. Tomēr šī gada sākumā uzņēmuma akcijas sāka atgūt zaudēto vērtību, un Baltijas investoru ticība uzņēmuma ilgtermiņa vīzijai joprojām saglabājas stipra," stāsta Bebris.

Viņš norāda, ka banku sektora satricinājumu dēļ, kas aizsākās ASV un ātri ieguva globālu rezonansi, investori izmantoja labvēlīgus tirgus apstākļus, lai vairāk investētu Eiropas finanšu instrumentos.

"Ievērojama investīciju pieplūde bija vērojama Rietumeiropas banku sektorā, kura akcijas pēc martā piedzīvotā straujā krituma daļēji atguva zaudēto vērtību, taču investoru piesardzība par ilgtermiņa sektora stabilitāti un neskaidrība par risku pārvaldības efektivitāti nav ļāvusi tām atgriezties iepriekšējos cenu līmeņos," norāda Bebris.

"Savukārt enerģētikas un veselības sektora uzņēmumi, kuri bija ļoti populāri iepriekšējos gados, šī gada pirmajā pusē ir zaudējuši Baltijas investoru interesi, un darījumu apjoms salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem ievērojami samazinājies. Renesansi piedzīvo arī obligāciju tirgus, kas ilgu laiku nebija privāto investoru interešu zonā," piebilst "Luminor" Uzkrājumu un ieguldījumu produktu vadītājs.

Lielāko vērtības pieaugumu pusgada laikā klientu portfeļiem veidojušas "Nvidia", "Tesla", "Coinbase" un "Apple" akcijas, jo tiem šī gada pirmais pusgads bijis īpaši veiksmīgs.

Banka arī pamanījusi, ka salīdzinot ar iepriekšējo gadu, interese par biržā tirgotiem fondiem (ETF) ir nedaudz samazinājusies, jo investori vēlas vairāk ieguldīt lielos tehnoloģiju uzņēmumos, nevis diversificētās stratēģijās. ETF sektorā lielākā daļa investīciju pieplūdušas "iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS" ETF, kura ieguldījumu mērķis ir investīcijas plašā attīstības valstu tirgu uzņēmuma akcijās, un dažādos ETF, kas nodrošina ieguldījumus tādos lielos indeksos kā "S&P500 Core" vai "S&P500 Information Tech".

  • Vairāk par investīcijām un kā sākt ieguldīt, uzzini, skatoties raidījumu "Nākotnes kapitāls".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!