Foto: Pexels
Finanšu pasaule ik dienu piedzīvo gan kāpumus, gan kritumus. Lai sniegtu lasītājiem ieskatu, kas notiek akciju tirgos, "Delfi Bizness" piedāvā nedēļas (12.11.-17.11.) notikumu apkopojumu.

"airBaltic" pelna, bet...

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" šī gada pirmajos deviņos mēnešos ir strādājusi ar tīro peļņu 9,122 miljonu eiro apmērā pretstatā zaudējumiem gadu iepriekš. Vienlaikus kompānija šogad pieredzēja problēmas ar jauno lidaparātu dzinējiem un vidēji 8,4 lidmašīnas tādēļ nevarēja pacelties spārnos. Tas, lai gan ir veikti uzlabojumi tajā, kā lidmašīnas tiek ekspluatētas, un paši ražotāji strādā pie problēmu novēršanas, kā apgalvo uzņēmuma valde, visticamāk, vismaz daļēji turpināsies arī nākamgad. Papildus potenciālā ķibele, kas tuvojas, ir pirms vairākiem gadiem emitēto 200 miljonu eiro vērto obligāciju dzēšana nākamajā vasarā. Kā vienu no variantiem uzņēmums izskata arī valsts finansējuma piesaisti.

Uzzināt vairāk.

"Ieroču" akcijas stagnē

Vienam no leģendārās baņķieru Rotšildu ģimenes mantiniekiem ir piedēvēts izteiciens: vajag pirkt, kad ielas slīkst asinīs. Daži investori to uztver burtiski un laikos, kad izceļas militārie konflikti un pieaug ģeopolitiskais saspīlējums, steidz iepirkt dažādus aktīvus. Īpaši iecienītas ir ieroču ražotāju akcijas.

Tomēr, lai gan "Hamās" teroristu uzbrukums Izraēlai bija skaļš notikums, kas, kā bažījās drošības eksperti, draudēja ieraut karā visus Tuvos Austrumus, pasaules lielāko aizsardzības sektora spēlētāju akciju cenas pieauga tikai mazliet un virknei kompāniju tās ir zemākas kā gada sākumā. Piemēram, "Lockheed Martin" cena par vienu akciju 16. novembrī ir par 6,7% zemāka nekā gada sākumā. Jau minētā "Northrop Grumman" akciju cena ir par 13,9% zemāka, kamēr "Raytheon Technologies" akciju vērtība kopš gada sākuma kritusies par 20%.

Uzzināt vairāk.

40% tirgus

Lai gan šobrīd Latvijā 2. pensiju līmeņa līdzekļus pārvalda astoņas dažādas kompānijas, kā liecina novembra sākumā "Delfi Bizness" apkopotie dati, tirgū aizvien nepārprotamas līderpozīcijas ieņem "Swedbank". Četras lielās bankas šobrīd kontrolē vairāk nekā 80% no visa pensiju 2. līmeņa naudas apjoma. Kamēr "Indexo" ieņem nedaudz virs 12% lielu tirgus daļu, INVL, "Signet" un nule darbu sākušais "Vairo.lv" kontrolē pavisam nelielas tirgus daļas. Taču starp četrām lielākajām bankām arī situācija nav vienlīdzīga. "Swedbank", kas ir Latvijas lielākā banka, aizņem vairāk nekā 40% no kopējā tirgus. Tuvākā sekotāja ir "SEB banka" ar 21%, kamēr "Citadeles" un "Luminor" daļas svārstās ap 10%.

Uzzināt vairāk.

Ziņas no tirgiem

 • Gada inflācija ASV oktobrī samazinājusies līdz 3,2% salīdzinājumā ar 3,7% septembrī, tādējādi reģistrēts straujāks kritums par prognozēto, liecināja ASV Nodarbinātības ministrijas otrdien publiskoti dati. Analītiķi bija prognozējuši, ka gada inflācijas rādītājs ASV patēriņa cenu indekss (CPI) saruks līdz 3,3%.
 • ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" ceturtdien kritās par 0,1% līdz 34 945,47 punktiem, indekss "Standard & Poor's 500" kāpa par 0,1% līdz 4508,24 punktiem, savukārt indekss "Nasdaq Composite" palielinājās par 0,1% līdz 14 113,67 punktiem.
 • Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena ceturtdien kritās par 4,9% līdz 72,82 ASV dolāriem par barelu. "Brent" markas jēlnaftas cena Londonas biržā samazinājās par 4,6% līdz 77,42 dolāriem par barelu.
 • Nedēļas laikā "Bitcoin" vērtība būtiski nepaaugās, bet pieredzēja svārstības vairāk nekā 5% robežās. No 35 tūkstošiem līdz 37 tūkstošiem ASV dolārus par monētu.
 • Pasaules lielākās mikročipu izstrādes tehnoloģiju kompānijas pieredz pasūtījumu pieaugumu no Ķīnas, kas vēlas mazināt ASV sankciju ietekmi. "Bloomberg" dati liecina, ka mikroshēmu ražošanas iekārtu piegādātāji pēdējā ceturksnī vairāk nekā 40% no saviem ieņēmumiem guva no Ķīnas klientiem.
 • Neskatoties uz Rietumvalstu piemērotajiem aizliegumiem un sankcijām Krievijas enerģētikas produktiem, Krievijas nafta aizvien nonāk ASV militārajās piegādes ķēdēs, ziņo "The Washington Post". Precīzs Krievijas izcelsmes jēlnaftas daudzums, ko ASV militārpersonas iegādājušās, nav zināms, taču līguma ar "Motor Oil Hellas" vērtība kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā tuvojas miljardam ASV dolāru, kas ir ievērojams pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, raksta "Business Insider".
 • Šonedēļ sākās "APF Holdings" papildus akciju tirdzniecība. Biržā papildus tiks iekļautas 1 027 930 akcijas. Pēc papildus akciju tirdzniecības sākšanas, tirdzniecībai būs pieejamas 5 727 930 akcijas.
 • Atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmums "Figure Baltic Advisory" aprēķinājis, ka Rīgā dzīvei nepieciešamā alga ir 1501 eiro bruto, bet reģionos – 1397 eiro bruto.
 • Jaunā 'Indexo' banka gandrīz gatava. Uzņēmumā vēsta, ka pensiju pārvaldes uzņēmums IPAS "Indexo", kas kopš pagājušā gada vidus strādā pie jaunas bankas projekta, ir gandrīz noslēdzis kredītiestādes izveides sagatavošanas darbu. Pirms licences saņemšanas un bankas darbības uzsākšanas, "Indexo" plāno jaunā akciju emisijā piesaistīt 12,5 miljonus eiro kapitāla.

Cenu svārstības

Ko par 'airBaltic' IPO saka sirds un ko – 'Excel'? 'Nākotnes kapitālā' stāsta Andrejs Martinovs

Latvijas valsts kapitāla tirgus sektors iespaidīgi atpaliek no kaimiņiem, un šis ir pēdējais brīdis, kad virzīt kapitālsabiedrības biržā, uzskata "INVL Asset Management" vadītājs Andrejs Martinovs. Savukārt saistībā ar "airBaltic", kas nākamgad plāno doties publiskajā tirgū, viņam ir "divējādas emocijas".

"Nākotnes kapitāla" portfeļi

2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Šogad Kuzikovs sāka ieguldīt arī Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Šogad investoriem pievienojās arī "robots" - "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos elektroniskajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:

 • Konstantīns Kuzikovs: +1,91%
 • Raivis Vilūns: +3,1%
 • "SEB Roboinvestors": +3,39%
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!