Foto: Shutterstock

"Delfi Meedia", "Postimees Grupp", "Õhtuleht Kirjastus" un "Äripäev" ir parakstījuši līgumu par preses izdevēju kolektīvā pārvaldījuma organizācijas dibināšanu – Baltijas preses izdevēju kolektīvā pārvaldījuma organizācija (BPCMO – Baltic Press Publishers’ Collective Management Organization). Organizācija veicinās Igaunijas, Latvijas un Lietuvas preses izdevēju intereses saistībā ar to autortiesībām un blakustiesībām.

BPCMO sniegs atbalstu izdevējiem sarunās ar tiešsaistes platformām, kas izmanto mediju saturu (piemēram, "Google" un "Facebook"). Autortiesību satura lietotājiem būs iespēja slēgt līgumus, lai ātrāk un vienkāršāk iegūtu atļauju izmantot mediju saturu. Organizācija plāno aktīvi vērsties pret mediju satura nelegālu izmantošanu. Organizācija sadarbosies arī ar citām preses izdevēju kolektīvā pārvaldījuma organizācijām Eiropā.

"Igaunijas, Latvijas un Lietuvas autortiesību likumi piešķir preses izdevumu izdevējiem ekskluzīvas tiesības atļaut vai aizliegt preses izdevumu satura pārpublicēšanu tiešsaistē, padarot to brīvi pieejamu sabiedrībai," skaidro BPCMO advokāte Elise Vasamē (Elise Vasamäe).

Preses izdevēji arvien vairāk uztraucas par mediju satura izmantošanu tiešsaistes platformās bez viņu atļaujas. Piemēram, meklētājprogrammas, sociālo mediju tīkli un atsevišķi monitoringa uzņēmumi gūst ievērojamu daļu no saviem ieņēmumiem, pateicoties mediju satura izmantošanai, neprasot atļauju vai nemaksājot par to autortiesību īpašniekiem.

"Mediju kompāniju attiecībām ar sociālo mediju tīkliem, monitoringa kompānijām, meklētājprogrammām un uzņēmumiem, kas apmāca mākslīgo intelektu, jābūt balstītām uz saprātīgiem līgumiem un tiesību ievērošanu," uzsver "Ekspress Grupp" valdes priekšsēdētāja Mari-Līsa Rītsalu (Mari-Liis Rüütsalu). "Mediju uzņēmumiem ir tiesības izlemt, kā to saturs tiek izmantots, un pieprasīt par to taisnīgu atlīdzību."

BPCMO mediju kompāniju vārdā veiks sarunas par mediju satura izmantošanu, slēgs atbilstošus licences līgumus, iekasēs atlīdzību un sadalīs preses izdevēju starpā, kā arī aizsargās preses izdevēju intereses citos veidos.

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas preses izdevēji tiek aicināti aktīvi iesaistīties organizācijas darbībā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!