Foto: Midjourney/DELFI

Valsts meža dienests pagājušajā nedēļā informēja, ka šogad maijā piemērojis 10 tūkstošu eiro naudas sodu uzņēmumam, kurš veicis augsta riska bērza saplākšņa importu un plānojis importu no Turcijas. Pēc uzņēmuma "Stiga RM", kas ir viens vadošajiem saplākšņa ražotājiem Latvijā, informācijas, Turcija nekad nav bijusi bērza saplākšņa ražotājvalsts un ievestais saplāksnis, visticamāk, nākot no Krievijas vai Baltkrievijas, tādējādi pārkāpjot Eiropas Savienības (ES) noteiktās sankcijas. Uzņēmumā norāda, – lai cīņa ar sankciju pārkāpējiem vainagotos ar panākumiem, tiem jāsaņem daudzreiz bargāki sodi.

"Sods 10 tūkstošu eiro apmērā ir nepietiekams – tā ir tikai aptuveni trešā daļa no vienas autokravas vērtības," uzsver "Stiga RM" valdes priekšsēdētājs Andris Ramoliņš.

"Tas visdrīzāk nemazinās sankciju pārkāpēju motivāciju atkārtot šādas darbības jau zem citas juridiskas personas jumta. Paredzot zemus sodus sankciju pārkāpējiem, Latvija turpina pievērt acis uz agresorvalsts režīma finansiāla atbalsta gadījumiem. Sodiem par "pelēkās" koksnes importu jābūt augstākiem un iesaistītajām personām ir jāparedz arī kriminālatbildība pārkāpumu gadījumā, nevis tikai īslaicīgs aizliegums nodarboties ar uzņēmējdarbību savā jomā," notikušo komentē Ramoliņš.

Lasi arī: Par Krievijas izcelsmes kokmateriālu laišanu tirgū VMD piemēro sodu – 10 000 eiro

Pēc publiski pieejamās informācijas, importētājs esot saņēmis arī papildsodu – aizliegumu uz gadu izmantot tiesības laist tirgū bērza saplāksni. Sods piemērots par ES Kokmateriālu regulas prasībām neatbilstošām likumības pārbaudēm, pieļaujot risku, ka tirgū tiek laisti Krievijas izcelsmes kokmateriāli. Šādu produktu importēšana nozīmē pārkāpt ES Kokmateriālu regulas prasības, jo izejmateriāliem nav iespējams mazināt risku līdz "maznozīmīgam", lai tos drīkstētu laist ES tirgū. Savukārt kokmateriāli un koka izstrādājumi, kuri ražoti Krievijā vai Baltkrievijā un uz kuriem attiecas ES noteiktās sankcijas, uzskatāmi par nelikumīgi iegūtiem, skaidro "Stiga RM".

Ņemot šo vērā, Latvijai būtu daudz lielāka uzmanība jāpievērš "pelēkā" koksnes importa apkarošanai, saka Ramoliņš. "Jau trešo gadu pāri mūsu valsts robežām nekontrolēti un gandrīz netraucēti plūst sankcijām pakļauta Krievijas un Baltkrievijas koksne ar viltotiem sertifikātiem no Gruzijas, Kazahstānas, Uzbekistānas un Turcijas. Koksnes imports no šīm valstīm tieši pēdējo divu gadu laikā desmitkāršojies, kas nepārtopami liecina, ka šis process netiek pietiekami kontrolēts un ārējo risku mazināšanai būtu jāpieiet daudz striktāk, skaidri un nepārprotami parādot neiecietīgu attieksmi pret pārkāpējiem," teic uzņēmējs.

"Stiga RM" ir ģimenes uzņēmums no Tukuma.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!