'ABLV Bank' atmaksājusi Latvijas Bankas aizdotos 297,2 miljonus eiro
Foto: LETA

AS "ABLV Bank" piektdien, 2.martā, atmaksājusi Latvijas Bankas aizdevumu 297,2 miljonu eiro apmērā, kas tika izsniegts papildu likviditātes nodrošināšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Banka veikusi arī visu procentu maksājumus, informē "ABLV Bank".

Arī Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns apstiprināja, ka centrālā banka ir atguvusi "ABLV Bank" pagājušajā nedēļā izsniegtos ārkārtas likviditātes aizdevumus 297,2 miljonu eiro kopapjomā.

Aizdevuma līgumi izbeigti pirms termiņa pēc Latvijas Bankas iniciatīvas, ņemot vērā "ABLV Bank" pašlikvidācijas procesa ierosināšanu, kā rezultātā ir zudis ārkārtas likviditātes aizdevuma sākotnējais mērķis, skaidroja centrālajā bankā.

Latvijas Banka par aizdevuma izmantošanas laiku ir saņēmusi procentu maksājumus, papildinot savus ienākumus. Savukārt visi "ABLV Bank" ieķīlātie vērtspapīri tiks atdoti šai bankai.

"Ceram, ka veiksmīgie aizdevumu darījumi vairos sabiedrības uzticību Latvijas Bankas darbam un spējai atbildīgi rīkoties ar valsts līdzekļiem. Tā arī bija laba iespēja plašākam cilvēku lokam uzzināt par vēl vienu nacionālās bankas funkciju - monetārajām operācijām un likviditātes nodrošināšanu banku sektorā," uzsvēra Latvijas Bankas preses sekretārs.

Pagājušajā nedēļā Latvijas Banka izsniedza "ABLV Bank" likviditātes aizdevumus 297.2 milj. eiro kopapjomā. Centrālās bankas aizdevums pret ķīlu bankai var tikt izsniegts gadījumos, kad tai, izmantojot standarta instrumentus, ir radušās īslaicīgas grūtības iegūt nepieciešamos naudas līdzekļus no citiem finanšu tirgus dalībniekiem. Tā ir viena no centrālo banku funkcijām - sniegt bankām īslaicīgu likviditātes atbalstu apstākļos, kad tām nav citu finanšu resursu avotu.

Ārkārtas likviditātes aizdevuma izsniegšana tiek veikta, izmantojot tieši tādus pašus principus, kādi tiek izmantoti centrālās bankas standarta aizdevumu operācijām: centrālās bankas nauda apmaiņā pret adekvātu ķīlu (parasti tie ir banku īpašumā esošie parāda vērtspapīri).

"ABLV Bank" arī uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kontu Latvijas Bankā pārskaitījusi 480 miljonus eiro garantēto atlīdzību izmaksai, kas sāksies jau šo sestdien, 3.martā. Izmaksu nodrošinās banka "Citadele".

Kā ziņots, pēc aktīviem trešās lielākās Latvijas bankas "ABLV Bank" darbība tika paralizēta pēc tam, kad 13. februārī Valsts kases Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN) publicēja ziņojumu, rosinot noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām. Pēc ziņojuma bankas partneri ierobežoja sadarbību ar to, kā arī sākās naudas izņemšana no bankas, tāpēc no 19. februāra atbilstoši "ABLV Bank" uzrauga Eiropas Centrālās bankas (ECB) lemtajam "ABLV Bank" tika noteikti maksājumu ierobežojumi un tika liegts veikt debeta operācijas. Bankai neizdevās pārliecināt ECB, ka tā spēs atsākt darbu, tādējādi ECB nedeva instrukciju atcelt maksājumu ierobežojumus un FKTK padome 23. februārī pieņēma lēmumu par noguldījumu nepieejamību, lai varētu nodrošināt garantēto atlīdzību izmaksu sākšanu.

Viens no soļiem, lai nodrošinātu likviditāti un pārliecinātu ECB par iespēju atsākt "ABLV Bank" darbību, bija aizņēmums Latvijas Bankā pret likvīdiem vērtspapīriem.

Savukārt 26. februārī "ABLV Bank" akcionāri pieņēma lēmumu par bankas pašlikvidāciju, uzskatot, ka banka tādējādi vislabāk spēs nodrošināt aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem.

"ABLV Bank" lielākie akcionāri ir Oļegs Fiļs, Ernests Bernis un Nika Berne, kam uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% bankas akciju.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ABLV Bank Eiropas Centrālā banka Latvijas Banka Oļegs Fiļs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form