Šobrīd gan Latvijas, gan pasaules ekonomika ir grūtā posmā. Pīgoznis, kurš ir arī Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) viceprezidents, sarunā ar “Delfi Bizness” uzskaita vairākus faktorus, kas šobrīd rada problēmas. Būtiskākie: Covid-19, lielais naudas ieplūdums ekonomikā pandēmijas laikā, klimata pārmaiņas un inflācija. “Tā visa dēļ ir recesija, un, pēc ekonomistu prognozēm, ir skaidrs, ka tā būs vismaz gadu,” saka Pīgoznis, norādot, ka šī gada izskaņa un nākamā gada pirmā puse paies šo rūpju ēnā. Vienlaikus viņš sevi raksturo kā optimistu un pauž, ka saskata arī iespējas Latvijas jaunuzņēmumiem.
Nedzīvosim kā agrāk
“Lētās naudas laiks ir beidzies. Pat tad, kad centrālās bankas būs tikušas galā ar inflācijas ietekmi, skaidrs, ka tik lētas un tik daudz naudas nebūs,” saka Pīgoznis, atsaucoties uz zemajām aizdevumu likmēm, kas pasaulē valdīja pēdējos gados, bet kopumā bija novērotas kopš 2008. gada krīzes.
Līdzīgu viedokli izdevumam “Time” pauduši arī ārzemju eksperti. “Es domāju, ka tā būs jaunā norma,” teikusi nekustamā īpašuma firmas “Nest Seekers International” galvenā ekonomiste Erina Saiksa, skaidrojot, ka ilgstoši pieejamā “lētā nauda” ietekmējusi arī cilvēku un uzņēmēju uztveri par to, cik viegli ir atrast līdzekļus investīcijām. Līdzīgus pareģojumus paudušas arī globālās komercbankas un investīciju fondi – aizdevumi būs dārgāki.