Apdrošināšanas kompānija nemaksā atlīdzību par ugunsgrēkā cietušo Rīgas pili
Foto: DELFI Aculiecinieks

Lai arī AS "Valsts nekustamie īpašumi" VNĪ pirms vairāk nekā diviem gadiem apdrošināja Rīgas pili un vēl aptuveni tūkstoti ēku, apdrošināšanas kompānija "Baltijas apdrošināšanas nams" valstij zaudējumus nav atlīdzinājusi, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Pēc traģiskā vakara 2013.gada vasarā tika ziņots, ka uguns postījumu dēļ valsts zaudējumus necietīs, jo spēkā ir valsts noslēgtā apdrošināšanas polise. Arī būvnieks pret dažādiem riskiem ir apdrošinājies. Visi pilī iesūtīja savus ekspertus, kriminālizmeklēšanu sāka policija.

Pēc pusotra gada atklājies, ka VNĪ izvēlētais apdrošinātājs "Baltijas apdrošināšanas nams" pagaidām nav valstij atlīdzinājis nevienu centu. Līgumu ar kompāniju "BAN" par visu valstij piederošo un pārvaldījumā esošo īpašumu apdrošināšanu pirms divarpus gadiem parakstīja valdes priekšsēdētājs Kaspars Āboliņš. Viņš amatā nokļuva divas nedēļas pirms līguma slēgšanas, bet pēc trim mēnešiem to atstāja. Vienošanās darbības laikā VNĪ vadība vēlreiz nomainījās. Pašreizējais valdes priekšsēdētājs ne mirkli nešaubās, ka ugunsnelaimes brīdī valsts bija pili apdrošinājusi, ziņo raidījums.

Likumā noteiktā termiņā apdrošinātājiem tika iesniegts zaudējumu atlīdzības pieteikums, kas bija 4 857 931 eiro. Parasti apdrošinātājs atlīdzību izmaksā, un vēlāk piedzen no vainīgā regresa kārtībā, ja tādu atrod, taču šoreiz tā nenotika. "Nekā Personīga" rīcībā ir neoficiāla informācija, ka starp valsti un apdrošinātājiem sākās garas diskusijas, vai līgums vispār bija spēkā, jo vienošanās paredz, ka atlīdzību jāizmaksā arī tad, ja ēkā notiek remontdarbi. Taču apdrošinātājs iebildis, ka pilī veikti būvdarbi, par ko vajadzējis vienoties atsevišķi. Šis jautājums šonedēļ nokaitinājis Saeimas deputātus, un viņi nolēmuši rīkoties kategoriski - prasīt anulēt apdrošināšanas kompānijai licenci.

"Nekā personīga" noskaidroja, ka apdrošinātāji var elpot mierīgi un pamats pārtraukt viņu darbību patlaban nav. Pils būvnieki – pilnsabiedrība "SBRE" - ir iemaksājusi depozītā tieši tādu summu, ko prasa no apdrošinātājiem un no tās patlaban arī sedz pils atjaunošanas darbus. Ja vainīgais pats piesakās un sedz zaudējumus, apdrošinātājam dubultnodrošinājums nav jāmaksā. Taču būvnieki apgalvo, ka tā dēvēto drošības naudu iemaksāja kā labas gribas žestu, jo gribēja, lai ātrāk atceļ arestus viņu kontiem. Taču krimināllietā, kurā kopā ar trim fiziskām personām viņus apsūdz par ugunsgrēka izraisīšanu un nepietiekamu uzraudzību, būvnieki sevi par vainīgiem neatzīst.

Lai arī valsts apsūdzības uzturētājs ir pārliecināts par būvnieku vainas pierādīšanu tiesā, ja tomēr gala spriedums ir tiem labvēlīgs, pils atjaunošanas darbos ieguldīto būvnieki prasīšot no valsts atpakaļ.

Baltijas apdrošināšanas nams šajā tirgū darbojas jau 15 gadus. Vadošos amatos kompānijā bijuši gan premjera Aigara Kalvīša padomnieks drošības jautājumos Raimonds Lazdiņš, gan kādreiz Tautas partijai pietuvinātā advokāta Andra Grūtupa skolnieks Viktors Tihonovs. Kompānijas lielākais īpašnieks ir Ēriks Teilāns - Rīgas mēra Nila Ušakova padomnieks un tuvs ģimenes draugs. Vai "Baltijas apdrošināšanas nams" būtu gatavs izmaksāt atlīdzību valstij, ja celtnieku vainu tiesā neizdodas pierādīt, kompānijas vadītājs aicina nespekulēt. Viņš uzskata "BAN" par labu sadarbības partneri valstij.

Šādas atkāpes no ierastās apdrošināšanas kārtības kropļo tirgu, uzskata apdrošināšanas asociācijā. Apdrošināšanas būtība ir nodrošināties pret visa veida riskiem, un ja vien nav saskatāma īpašnieka ļaunprātība,zaudējumu atlīdzībai vajadzētu būt tūlītējai.

Raidījums atzīmē, ka "Baltijas apdrošināšanas namu" VNĪ izvēlējās atklātā konkursā. Kompānijas piedāvātā cena bija zemākā. Šo gadu laikā bijuši 200 sīku apdrošināšanas gadījumu, atlīdzībās izmaksāti ap 100 tūkstoši eiro. Līgums ar "BAN" beidzas šovasar. Jaunajam iepirkumam Valsts nekustamajos īpašumos piesaistīts apdrošināšanas brokeris un kapitāldaļu turētāja uzskata, ka divdomīgām situācijām vairs nevajadzētu rasties.

Baltijas apdrošināšanas nams savulaik sešu pretendentu konkursā uzvarēja ar zemāko cenu. Dārgākais piedāvājums būtu maksājis uz pusi dārgāk. Taču pili pēc ugunsnelaimes nācās apdrošināt vēlreiz, un valsts šoreiz vairs neuzticējās "Baltijas apdrošināšanas namam". Līgums ar "BAN" beidzas šovasar.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Baltija Rīgas pils Saeima Tautas partija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form