Ātro kredītu un nebanku sektors no jauna varētu izsniegt 570-590 miljonus eiro
Foto: Shutterstock

Nebanku aizdevēji šogad no jauna kredītos varētu izsniegt 570-590 miljonus eiro, prognozēja Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savukārt kopējais nebanku aizdevumu kredītportfelis 2018. gada beigās varētu būt 625-635 miljonu eiro apmērā, kur vairāk nekā 55% veidos nebanku aizdevēju, tostarp nebanku aizdevēju - banku meitassabiedrību, sniegtie līzinga pakalpojumi.

Pēc asociācijā prognozētā, patēriņu aizdevumu segmentā 2018. gadā palielināsies konkurence starp bankām un nebanku aizdevējiem, kas no vienas puses mazinās no jauna nebanku aizdevēju izsniegto patēriņa kredītu apmēru, kamēr situācijas uzlabošanās ekonomiskā un algu pieaugums izlīdzinās izsniegto kredītu apmērus. Nebanku aizdevēju izsniegto patēriņu kredītu apmērs šogad varētu augt 2-3% robežās.

Tāpat asociācijā minēja, ka šogad turpināsies 2017. gadā novērotā tendence - palielināsies no jauna izsniegtie patēriņa aizdevumi ar atmaksas grafiku un garāku aizdevuma termiņu, kas nodrošinās patēriņa aizdevuma kredītportfeļa pieaugumu gan tiešsaistes patēriņa segmentā, gan patēriņa aizdevumu, kuri tiek piešķirti klātienē, segmentā.

Savukārt hipotekāro nebanku aizdevumu un aizdevumu pret kustamas lietu ķīlu izsniegšanas apmēri, pēc asociācijā prognozētā, 2018. gadā varētu saglabāties 2017. gada līmenī.

Asociācijā arī prognozēja, ka nebanku aizdevumu segmentā procentu likmes šogad samazināsies.

"Ja skatāmies uz kredītu atmaksas disciplīnu, tad rādītāji ir ļoti labi. No jauna izsniegtie aizdevumi bez kavējumiem tiek atdoti vairāk nekā 90% gadījumos. Šobrīd nav iemeslu, lai tas mainītos. Ir veiktas nozīmīgas investīcijas tehnoloģiju risinājumos, arī kredītņēmēji ir kļuvuši daudz apdomīgāki un rūpīgāk izvērtē savas iespējas atdot aizņēmumu," teica Āboltiņš.

Asociācijas pārstāvju ieskatā 2018. gadā nopietns darbs būtu jāveic saistībā ar datu atspoguļojumu pilnveidošanu, ko veic Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). "PTAC sagatavotie pārskati šobrīd neatspoguļo patieso situāciju tiešsaistes patēriņu segmentā, jo kredītu atmaksas īsā termiņa dēļ netiek ņemti vērā tie aizdevumi, kas jau atmaksāti, kā arī datos tiek atspoguļoti vēsturiski ilgstoši kavētie aizdevumi, kā rezultātā bruto kredītportfeļa kvalitāte ir zemāka nekā citiem aizdevumu segmentiem, lai gan realitātē dati ir daudz labāki," sacīja Āboltiņš.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas 2018. gada darba prioritāte ir darbs ar Ekonomikas ministriju, lai izveidotu korektu metodoloģiju datu analīzei.

Asociācijā arī piebilda, ka nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi 2018. gadā galveno fokusu liks uz ārvalstu tirgu apgūšanu un jaunu produktu ieviešanu. Nozares uzņēmumi turpinās veikt nozīmīgas investīcijas tehnoloģiju risinājumos, lai stiprinātu gan klientu maksātspējas vērtēšanas procedūras, gan nodrošinātu augstus pakalpojuma kvalitātes standartus.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija apvieno ārpus banku sektora esošus uzņēmumus, kas iedzīvotājiem Latvijā sniedz finanšu pakalpojumus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs PTAC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form