Iepriekš, kad “Nākotnes kapitāls” runāja par amerikāņu akciju tirgu, “Swedbank” eksperts Mārtiņš Purgalis norādīja – lai gan pirmais šoks tirgū bija, kopumā Eiropas karš to ir ietekmējis maz. Vēloties noskaidrot, vai ar Baltijas tirgu ir līdzīgi, “Nākotnes kapitāls” uz studiju aicināja “Luminor” Ieguldījumu pārvaldes vadītāju Tarasu Buku, kurš skaidroja, ka kopš pagājušā gada decembra būtiska loma akciju tirgos bija centrālo banku politikai, kas pēdējos mēnešos nav labvēlīga akciju tirgiem. “Lielais buļļu tirgus, kas aizsācies 2009. gadā, ir turpinājies visus šos trīspadsmit gadus. Centrālās bankas ir nodrošinājušas likviditāti, izpērkot obligācijas, turklāt ar zemām procentu likmēm. Tagad vairs nav tik liela atbalsta kā iepriekš. Es nerunāju tikai par ASV,” norāda eksperts, sakot, ka šo faktoru ietekme jūtama jau kopš gada sākuma.
Viņš skaidro, ka februāra beigās un marta sākumā tirgi sasniedza savu zemāko punktu. “Līmeņi liecina pat neitrālu tirgus pozicionējumu,” saka Buka. Savukārt, runājot par kopējo kritumu, viņš norāda, ka “Baltija izskatās pat labāk nekā globālie tirgi, tie ir –5, –6% pretstatā Eiropai, kur kritums ir bijis –15% kopš gada sākuma”. Viņaprāt, relatīvā izolētība ir ļāvusi pārmaiņas pārdzīvot veiksmīgāk nekā citviet. Eksperts norāda, ka Baltijas tirgos vienas akcijas risks pret visu kopējo tirgu ir mazāks nekā Eiropas lielajos tirgos.
Runājot par nākotnes prognozēm, eksperts norāda, ka “atmaksājas būt optimistam”, proti, pieredze liecina, ka ilgtermiņā tirgi atgūstas. “Viss ir ciklisks,” saka Buka, sakot gan, ka līdz gada beigām drīzāk ir jābūt noskaņotiem konservatīvi, ņemot vērā, kas notiek ekonomiskajos un ģeopolitiskajos jautājumos.