'Citadeles' pārdošanas komisija nākamajā sēdē iztaujās Straujumu
Foto: F64

Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisija par bankas "Citadele" pārdošanu nākamajā sēdē 11.maijā iztaujās Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu, pastāstīja komisijas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Komisijas sēdē pirmdien deputāti iztaujāja bijušo Ministru prezidentu Valdi Dombrovski. Sēdes atklātajā daļā Dombrovskis atbildēja uz deputātu jautājumiem par savu atbildību "Citadeles" pārdošanas procesā un valdības pieņemtajiem lēmumiem.

Dombrovskis vairākkārt atzīmēja, ka bankas pārdošanas gaitu var komentēt vien līdz 2013.gada 17.decembrim - brīdim, kad beidzās viņa darbs premjera amatā.

Vienlaikus uz deputātu jautājumiem par to, kāda būtu bijusi bankas pārdošanas summa, ja darījums būtu noslēdzies jau 2011.gadā, Dombrovskis nesniedza atbildi, piebilstot, ka tā nav publiski pieejama informācija.

Savukārt komisijas sēdes slēgtajā daļā deputāti Dombrovskim vaicāja par bankas pirmajā pārdošanas posmā pieteiktajiem investoriem un viņu piedāvājumiem.

Jau vēstīts, ka pērn 13.novembrī Saeimas ārkārtas sēdē deputāti vienbalsīgi nolēma izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju bankas "Citadele" pārdošanas darījuma izvērtēšanai. Komisijas izveidi rosināja opozīcijā esošā partija "Saskaņa", kuras pārstāvis Andrejs Elksniņš iepriekš paudis viedokli, ka, valdībai steigā pārdodot banku "Citadele ", ir radīti nosacījumi, ka Latvijas valsts nespēj ietekmēt bankas pārdošanas cenu, proti, valsts var nesaņemt pat jau iepriekš izskanējušo summu - 74 miljonus eiro. Viņaprāt, tas pastiprina aizdomas par korupciju darījumā.

Lēmums par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi paredz, ka tai būtu jāizmeklē 75% bankas "Citadele " akciju pārdošanas procesa atklātība un virzība, pārdošanas cenas un tālākpārdošanas aizlieguma termiņa noteikšanas kritēriji, pārdošanas līguma noteikumi un citi aspekti.

Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisija ar gala ziņojumu plāno nākt klajā rudenī.

Tāpat vēstīts, ka 20.aprīlī Privatizācijas aģentūra (PA) pabeidza valstij piederošo bankas "Citadele" akciju pārdošanas darījumu, Latvijas valdības apstiprinātā investora "Ripplewood" meitaskompānijai "RA Citadele Holdings LLC" un 12 starptautisku investoru grupai kļūstot par bankas akcionāru.

Par bankas akcijām investori samaksājuši 74,7 miljonus eiro, kas ir lielāki ieņēmumi nekā plānots (74 miljoni eiro). ERAB īpašumā saglabā 25% bankas akciju. Papildus jaunie akcionāri kopā ar ERAB palielināja bankas "Citadele" pamatkapitālu par 10 miljoniem eiro.

Pēc PA iepriekš vēstītā, noslēdzot bankas "Citadele" akciju pārdošanas procesu, ir iegūti investori ar ilgtermiņa plāniem attīstīt banku. "Ripplewood Advisors LLC" dibinātājs un izpilddirektors Tims Kolinss (Tim Collins) ir uzsvēris, ka atbilstoši akcionāru plāniem banka "Citadele" kļūs par nacionālo līderi attiecībā uz kvalitāti un piedāvāto produktu daudzveidību Latvijas banku sektorā. ASV investīcijas Latvijas finanšu sistēmā līdzsvaro ārvalstu ieguldījumus un vairo drošību, tas ir arī pozitīvs signāls ārvalstu investīciju piesaistei.

Bankas akcionāru vidū līdzās "RA Citadele Holdings LLC" ir tādi investori kā bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs Pols Volkers (Paul Volcker) un bijušais Pasaules bankas prezidents Džeims Volfensons (James Wolfensohn). Bankas akcionāru vidū ir arī viens no lielākajiem hedžfondiem pasaulē "Baupost Group". "Ripplewood piederēs 22,4% bankas akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju.

Tāpat PA informēja, ka darījuma ietvaros tika restrukturizētas uzņemtās un valsts galvotās PA saistības pret ERAB. Atbilstoši valdības lēmumam no bankas "Citadele" akciju pārdošanas iegūtos līdzekļus PA izmantos valsts garantēto saistību pret ERAB dzēšanai.

Banka "Citadele" dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās "Parex bankas" operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par "Parex bankas" restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no "Parex bankas" tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka - "Citadele", bet "Parex banka" sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus. Pēc aktīvu apmēra banka "Citadele" 2014.gada beigās bija sestā lielākā banka Latvijā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Citadele Gunārs Kūtris Parex banka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form