Finanšu ministrs: VID arvien sekmīgāk nodrošina budžeta ieņēmumus
Foto: stock.xchng

Valsts ieņēmumu dienests (VID) arvien sekmīgāk nodrošina budžeta ieņēmumus, uzskata finanšu ministrs Andris Vilks (V).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valsts konsolidētā kopbudžeta deficīts šā gada trīs mēnešos bijis 44 miljoni latu, liecina Valsts kases pārskats par valsts budžeta izpildi 2012.gada martā un šā gada trijos mēnešos.

Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis informēja, ka konsolidētā kopbudžeta deficīts šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu samazinājies par 137,8 miljoniem latu, izdevumiem -1,29 miljardiem latu pārsniedzot ieņēmumus - 1,25 miljardus latu.

"Salīdzinājumā ar 2011.gada trijiem mēnešiem kopējie nodokļu ieņēmumi, ieskaitot iemaksas fondēto pensiju shēmā, šā gada pirmajā ceturksnī pieauga par 16% un kopumā bija 1,02 miljardi latu. Ekonomiskā attīstība, kā arī nodokļu administrēšanas uzlabošana sekmēja pieaugumu gandrīz visu nodokļu ieņēmumos," norāda Vilks.

Kā informē FM, deficīta apmēru kopbudžetā noteica deficīts valsts konsolidētajā budžetā, ieskaitot atvasinātās publiskās personas, kā arī ziedojumus un dāvinājumus, 108,6 miljonu latu apmērā. Taču pašvaldību budžetā šā gada trijos mēnešos bija pārpalikums 64,6 miljoni latu.

FM atzīmē, ka, salīdzinot ar 2011.gada pirmo ceturksni, šā gada pirmajos trijos mēnešos valsts budžetā deficīts saruka par 121,7 miljoniem latu. Savukārt pašvaldību budžetā pārpalikums palielinājās par 19,6 miljoniem latu.

Nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi šā gada trijos mēnešos bija nedaudz zemāki nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Tas galvenokārt skaidrojams ar atsevišķās pašvaldībās noteikto nodokļa samaksas termiņa nobīdi par vienu mēnesi, ņemot vērā pašvaldību veiktos grozījumus saistošajos noteikumos par iespēju pašām noteikt piemērošanas nosacījumus pieauguma ierobežojuma apmēram attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokli par zemi.

Pašvaldību budžetā, ieskaitot ziedojumus un dāvinājumus, šā gada pirmajā ceturksnī bija vērojama labvēlīga situācija, joprojām saglabājoties pārpalikumam.

Lielākais pārpalikums izveidojās Rīgas pilsētas pamatbudžetā, un tas bija 20,4 miljoni latu, kas ir par 16,5 miljoniem latu vairāk nekā 2011.gada trijos mēnešos. Tāpat FM atzīmē, ka pašvaldību naudas līdzekļu un noguldījumu atlikums marta beigās bija 286,2 miljoni latu, un kopš šā gada sākuma tas palielinājās par 28,4 miljoniem latu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ieņēmumi pašvaldību budžetā palielinājās galvenokārt uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu pieauguma rēķina.

FM skatījumā, pozitīvās izmaiņas skaidrojamas ar darba samaksas, kā arī citu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu palielināšanos.

Savukārt pašvaldību budžeta izdevumi šā gada pirmajos trijos mēnešos saglabājās 2011.gada pirmā ceturkšņa līmenī. Taču FM atzīmē, ka bija vērojamas izmaiņas izdevumu pozīcijās, kur pieauga izdevumi atalgojumam un kapitālajiem izdevumiem, taču samazinājās izdevumi sociālajiem pabalstiem, kas ietver gan dzīvokļa pabalstu, gan garantētā minimāla ienākuma un pārējos pabalstus.

FM informē, ka "Eurostat" ir apstiprinājis 2011.gada faktiskos vispārējās valdības deficīta datus atbilstoši Eiropas kontu sistēmas (EKS 95) metodoloģijai, un 2011.gadā tas bija 494,1 miljoni latu jeb 3,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP). FM atzīmē, ka deficīts bija būtiski zemāks nekā 2010.gadā - 8,2% no IKP, kā arī zemāks nekā iepriekš prognozēts - 4,5% no IKP, ņemot vērā sekmīgāku budžeta izpildi ekonomiskās situācijas uzlabošanās rezultātā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.