Foto: DELFI
Latvijas Uzņēmuma reģistrā iesniegts pieteikums dibināt jaunu biedrību – "MMM 2011 KLUBS" - kuras mērķis būs nodarboties ar finanšu piramīdu popularizēšanu, taču valsts iestādes ir bezspēcīgas, lai atteiktu organizācijas reģistrēšanu, svētdien ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Pieteikuma iesniedzēji ir Krievijas iedzīvotāja Sergeja Mavrodi sekotāji. Mavrodi kļuva slavens 90.gados, kad viņa firma MMM radīja finanšu piramīdu, pēc kuras sabrukšanas naudu pazaudēja 25 miljoni Krievijas iedzīvotāju. Mahinatoru notiesāja un ielika cietumā. Pirms gada Mavrodi atgriezās, lai veidot jaunas shēmas. Šoreiz shēmas ir virtuālas – visas naudas operācijas notiek internetā.

Kopš rudens MMM interneta lapai ir arī latviskā versija. Piramīdas slavinošas reklāmas izlīmētas daudzdzīvokļu namu kāpņu telpās, pieturās. Milzīga reklāma uzslieta arī uz Krasta ielas.

Līdz šim finanšu piramīdu peļņas solītāji Rīgā darbojās pagrīdē. Nu nolēmuši legalizēties un Uzņēmumu reģistrā iesniegts pieteikums dibināt jaunu biedrību – "MMM 2011 KLUBS". Tās rīkotāji Aļona Lavrova un Jaroslavs Lihačs biedrībā sola nodarboties ar finanšu piramīdu popularizēšanu Latvijā. Kā topošās biedrības juridiskā adrese norādīts dzīvoklis Rīgas pievārtes ciematā Skultē.

Norādītajā adresē raidījuma pārstāvji sastapa Maksimu, kurš sevi dēvēja par biedrības dibinātāju pārstāvi un pastāstīja, ka tuvākajās dienās būs gatavs arī birojs Marijas ielā 2a.

Birojs ir kiosks pretim Rīgas Centrālajai dzelzceļa stacijai, kur kādreiz atradies kurpju veikals. Nākamnedēļ šeit sākšot konsultēt cilvēkus. Pagaidām Latvijā viņiem esot ap 100 klientu. Šoreiz piramīda noteikti nesabrukšot. Bet, ja tomēr– neviens par pazaudēto naudu neatbildēs. Kā skaidro Maksims Lavrovs: "Viss notiek, uzticoties viens otram."

Šobrīd Uzņēmumu reģistram, kas biedrības "MMM 2011 KLUBS" reģistrēšanu atlicis līdz 16.aprīlim.

Kā skaidro valsts galvenais notārs Ringolds Balodis - biedrības dibinātājiem ir labi padomdevēji. Latvijas likumi ļauj biedrības organizēt ikvienam pilsonim. Pat ja biedrība sola veidot finanšu piramīdas, tās reģistrāciju atteikt nevar.

"Likumā konkrēti mēs paši neatradām konkrētu likuma pantu, kas mums ļautu aizliegt reģistrēt," skaidroja Balodis.

Uzņēmumu reģistrs uzskata, ka biedrības dibināšanas dokumenti cilvēkiem no MMM vajadzīgi, lai pārliecinātu savus klientus uzticēties valsts līmenī atzītai biedrībai. Lai atrastu argumentus reģistrāciju atteikt, Ringolds Balodis padomu lūdza Finanšu un kapitāla tirgus komisijai. Savukārt tās priekšnieks iebildis, ka šis nav viņu lauciņš.

Komisijas uzdevums ir brīdināt iedzīvotājus par iespējamiem krāpniekiem. Pārējais ir pašu cilvēku rokās. Turklāt finanšu piramīdu veidošanu Latvijas likumi neaizliedz.

"Krimināllikumā šobrīd nav pants par finanšu piramīdu veidošanu," skaidro FKTK vadītājs Kristaps Zakulis.

Par nepilnībām likumos ir pārsteigts finanšu ministrs. Viņaprāt muļķīgi, ja tik acīmredzamu krāpnieku shēmas valsts nevar apturēt.

"Likumi, protams, ir prioritāri, bet jāsaprot, ka ja šāds caurums rodas, tad likumdevējam acīmredzot pēc iespējas ātrāk ir [tas] jāaiztaisa ciet," stāsta finanšu ministrs Andris Vilks.

Likumdevēji Saeimā par finanšu piramīdu kaitīgumu līdz šim vēl neesot aizdomājušies. Tas prasot dziļāku analīzi. Budžeta un tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Reirs (Vienotība) sola – ja kāds prasīs likumus labot, par to var sākt domāt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!