FinCEN nepiekrīt FKTK paziņojumam par 'ABLV Bank' pašlikvidācijas metodoloģijas atbalstīšanu
Foto: F64

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīklam (FinCen) nav notikušas pārrunas par "ABLV Bank" pašlikvidācijas metodoloģiju ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), informē ASV vēstniecība Rīgā.

ASV vēstniecība Rīgā precizē nesenos paziņojumus medijos, kuros tika apgalvots, ka FinCen bijušas "pārrunas" ar FKTK par "ABLV Bank" pašlikvidācijas metodoloģiju. Publikācijas presē un regulatora paziņojumi, kas vedina domāt, ka FinCen "atbalstīja" metodoloģiju, ir neprecīzi. FinCen nenotika pārrunas par metodoloģiju ar FKTK, un FinCen neatbalstīja metodoloģiju.

FinCen paziņojums par šo jautājumu aprobežojas ar FKTK saskaņoto un zemāk norādīto paziņojumu: "7. maijā FKTK un FinCen bija produktīva tikšanās, lai apspriestu "ABLV Bank" pašlikvidācijas procesa statusu. FinCen konstatēja Latvijas "ABLV Bank" kā primāro naudas atmazgāšanas problēmu saskaņā ar ASV Patriotu akta 311. pantu 2018. gada 13.februārī."

Jau vēstīts, ka FKTK pirmdien, 13. maijā, paziņoja, ka pēc tikšanās ar FinCEN neredz šķēršļus FKTK apstiprinātā "ABLV Bank" likvidācijas modeļa īstenošanā. FKTK informēja, ka pēc FinCEN ielūguma FKTK vadības un ekspertu delegācija pagājušajā nedēļā bija darba vizītē ASV un 07.05.2019. tikās ar FinCEN pārstāvjiem, lai pārrunātu aktuālo situāciju Latvijas finanšu sektorā un "ABLV Bank" kontrolētās pašlikvidācijas procesa virzību FKTK uzraudzībā, t.sk. likvidatoru sagatavoto un FKTK padomes saskaņoto "ABLV Bank" klientu pārbaudes metodoloģiju.

FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš norādīja: "Mums ir bijusi informācijas apmaiņa par metodoloģijas izstrādes norisi jeb pirmo posmu, kurā bija jānodrošina atbilstība visu normatīvo aktu prasībām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, kā arī nepieciešamās infrastruktūras izveidošana šādas kontroles sistēmas īstenošanai. Šajā tikšanās reizē detalizēti pārrunājām jau nākamo posmu – kā tieši metodoloģija tiks piemērota kreditoru pārbaudes procesā. Esam guvuši pārliecību, ka nav būtisku šķēršļu un tagad varam virzīties tālāk "ABLV Bank" pašlikvidācijas procesā atbilstoši FKTK padomes saskaņotajam modelim. No kolēģiem iebildes nav saņemtas, un mūsu sarunas bija ļoti konstruktīvas. Šāds pārrunu process bija nepieciešams, lai visām iesaistītajām institūcijām radītu pārliecību, ka Latvijas puse ir kvalitatīvi sagatavojusies "ABLV Bank" kreditoru līdzekļu pārbaudei un izmaksu fāzes sākšanai."

FKTK norādīja, ka "ABLV Bank" kontrolētās pašlikvidācijas gaitā FKTK sadarbojas ar tiešās sadarbības iestādi ASV ­– FinCEN, lai nodrošinātu regulāru informācijas apmaiņu par aktuālajiem pasākumiem, kā arī vienotos par virzību atbilstoši klientu pārbaudes metodoloģijas izstrādes un piemērošanas fāzēm.

Jāatgādina, ka Eiropas Centrālā banka kopš 2018. gada 12. jūlija ir anulējusi "ABLV Bank" izsniegto licenci.

Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018. gada 26. februārī nolēma pašlikvidēties, savukārt FKTK padome 2018. gada 12. jūnijā atļāva "ABLV Bank" sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu.

"ABLV Bank" problēmas radās pēc "FinCEN" pērn februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. "FinCEN" publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka "ABLV Bank" vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām. "ABLV Bank" apsūdzības ir noraidījusi, tās advokāti ASV aicināja "FinCEN" publicēto paziņojumu atsaukt.

Source

DELFI Bizness

Tags

Pēters Putniņš ABLV Bank Banku sektors Eiropas Centrālā banka Finanšu ministrija Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) Ziemeļkoreja
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form