FKTK pagaidu vadītāja šobrīd neizskata iespēju pieteikties konkursā uz banku uzrauga vadītāja amatu
Foto: LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pagaidu vadītāja Kristīne Černaja-Mežmale šobrīd neizskata iespēju pieteikties konkursā uz banku uzrauga vadītāja amatu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa šorīt intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka galvenais uzdevums šobrīd ir nodrošināt FKTK uzsāktos darbus, īpaši saistībā ar Eiropas Padomes Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komitejas jeb "Moneyval" ieteikumu ieviešanu. "Bet nekad nevar teikt nekad. Protams, laiks rādīs, bet pašlaik es savas domas veltu tam, lai varētu nodrošināt komisijas darbu," teica Černaja-Mežmale.

Viņa atgādināja, ka Latvijai ir izdevies par mēnesi - 31. jūlija līdz 31. augustam - pagarināt termiņu, līdz kuram ir jāievieš "Moneyval" ieteikumi. "Tātad [pagarinājums ir] viens mēnesis, bet tas viens mēnesis šajā režīmā, kādā mēs strādājam, ir ļoti, ļoti daudz," teica FKTK vadītāja.

Viņa norādīja, ka līdz augusta beigām ir jāpaveic virkne uzdevumu saistībā ar normatīvo aktu izstrādi, bet attiecībā uz FKTK - par pārbaudēm bankās. "Tie darbi ir procesā. Ir saraksts ar jautājumiem, kam mums jāiet cauri. Tie ir gan regulējošās normas, gan ikdienas pārvaldība, gan atskaišu analizēšana. Dažādi uzdevumi, kas ir jāveic," sacīja FKTK pagaidu vadītāja.

FKTK pagaidu vadītāja arī stāstīja, ka kopš Latvija sāka aktīvi cīnīties pret nelegāli iegūtu līdzekļu legalizāciju jeb naudas atmazgāšanu no Latvijas bankām ir aizplūduši apmēram 10 miljardi eiro tā saucamo nerezidentu naudas. Viņa norādīja, ka šī nerezidentu nauda no Latvijas aizplūdusi "kontrolētā veidā", un nevar teikt, ka tā visa bijusi "sliktā" jeb "netīrā". Patlaban bankās ārvalstnieku naudas apmērs ir apmēram 3,5 miljardi eiro.

FKTK pagaidu vadītāja uzsvēra, ka tik liels naudas zudums licis bankām, kuras bija iesaistītas nerezidentu biznesā, būtiski mainīt savus tālākos biznesa modeļus. Viņai bija grūti prognozēt, cik daudz bankas izturēs aso konkurenci, kas tagad Latvijā veidojas banku sniegto pakalpojumu tirgū.

Jau vēstīts, ka Saeima 8. jūlijā FKTK vadībā uz laiku iecela FKTK Uzraudzības departamenta Monetāro finanšu iestāžu darbības analīzes daļas vadītāju Černaju-Mežmali.

Pirms lēmuma par viņas iecelšanu amatā Saeimas vairākums balsoja par atlūgumus iesniegušo FKTK priekšsēdētāja Pētera Putniņa un FKTK priekšsēdētāja vietnieces Guntas Razānes atbrīvošanu no amata.

FKTK priekšsēdētājs Putniņš un viņa vietniece Razāne 4. jūlijā iesniedza atlūgumus.

Putniņam un Razānei, atstājot amatu, pienāksies Saeimas nesen likumā noteiktā kompensācija 80% apmērā no gada mēnešalgas.

Černajas-Mežmales kandidatūru uz FKTK pagaidu vadītāja amatu rosināja virzīt finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Černaja-Mežmale dzimusi 1981.gada 22.janvārī. Banku augstskolā 2004. gadā ieguvusi maģistra grādu finanšu vadībā.

Līdzšinējā profesionālā pieredze Černajai-Mežmalei saistīta ar finanšu sektoru un finanšu tirgus dalībnieku uzraudzību, FKTK viņa strādā no 2017. gada 18. augusta. No 2018. gada vada FKTK Uzraudzības departamenta Monetāro finanšu iestāžu darbības analīzes daļu, pirms tam bija šīs daļas vadītājas vietniece nozīmīgo banku uzraudzības jautājumos.

No 2006. līdz 2017. gadam Černaja-Mežmale strādājusi "Swedbank" kredītriska kontroles jomā un 2009. gadā kļuva par "Swedbank" grupas iekšējo auditori, kur vadīja auditus pārvaldības, riska vadības un atbilstības jomās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form