Kas ietekmēs maciņa biezumu 2016. gadā: 15 svarīgas izmaiņas
Foto: F64

2016. gadā gaidāmas vairākas svarīgas izmaiņas, kas ietekmēs mājsaimniecību finanses, portālam "Delfi" pavēstīja "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eksperta ieskatā svarīgākās izmaiņās 2016. gadā:

1) Minimālās algas palielināšana

Minimālā alga tiek palielināta par 10 eiro - no 360 eiro līdz 370 eiro. Minimālās algas izmaiņas varētu ietekmēt vairāk nekā 20% tautsaimniecībā nodarbināto personu.

2) Atvieglojuma par apgādībā esošu personu palielinājums

Atvieglojums tiek palielināts par 10 eiro - no 165 eiro līdz 175 eiro, kas nozīmē papildu 2,3 eiro mēnesī. Vienlaikus tiek samazināts personu loks, uz ko attieksies atvieglojums - turpmāk tas vairs netiks piemērots par darba ņēmēja nestrādājošu laulāto un vecākiem.

3) Algu palielinājums valsts sektorā strādājošajiem

Algas pieaugs policistiem, ugunsdzēsējiem, ieslodzījumu vietu darbiniekiem, mediķiem, Nodarbinātības valsts aģentūras, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, Tiesībsarga biroja, Valsts kontroles un Valsts probācijas dienesta darbiniekiem, valdības locekļiem un atsevišķiem amatiem Saeimā, kā arī pedagogiem (no 1. septembra).

4) Diferencētā neapliekamā minimuma ieviešana

Strādājošajiem, kuru darba alga ir mazāka nekā 1000 eiro, 2016. gadā atkarībā no viņu algas lieluma pienāksies paaugstināts neapliekamais minimums. Strādājošie nodokļu starpību starp piemēroto neapliekamo minimumu (75 eiro mēnesī) un savai algai noteikto diferencēto gada neapliekamo minimumu, varēs atgūt 2017. gadā, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarāciju par 2016. gadu.

5) Solidaritātes nodoklis

Attieksies uz darba algām, kas pārsniedz 48,6 tūkstošus eiro gadā. Algas daļai, kas pārsniedz šo summu, no 2016. gada 1. janvāra tiks piemērots 34,09% nodoklis. Solidaritātes nodoklis varētu attiekties uz 4700 darba ņēmēju.

6) Iedzīvotāju ienākumu nodokļu atmaksa par bērnu interešu izglītību

Sākot ar 2016. gadu, attaisnotajos iedzīvotāju ienākuma nodokļa izdevumos varēs iekļaut bērnu interešu izglītību. Nodokļu pārmaksu 23% apmērā varēs atgūt 2017. gadā, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju par 2016. gadu.

7) 2010. gadā piešķirto pensiju pārrēķins

2016. gadā pārrēķinās pensijas, kuras piešķirtas 2010. gadā. Pārrēķinot pensijas, tās palielināsies cilvēkiem, kuri pensijas sāka saņemt ekonomiskās krīzes laikā, piemērojot negatīvu kapitāla indeksu.

8) Dabasgāzes tarifu kritums

Ar 2016. gada 1. janvāri dabasgāzes cena samazināsies par 2% plīts lietotājiem (aptuveni 380 tūkstošiem mājsaimniecību) un 4% gāzes apkures lietotājiem (vairāk nekā 50 tūkstošiem mājsaimniecību). Ņemot vērā, ka dabasgāzes cena piesaistīta iepriekšējo deviņu mēnešu mazuta un dīzeļdegvielas kotācijai, pašreizējās zemās naftas cenas ļauj prognozēt, ka dabasgāzes tarifu samazinājums gaidāms arī 2016. gada otrajā pusgadā.

9) Elektroenerģijas cenu samazinājums

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām 2016. gadā nedaudz saruks - samazinājums atkarīgs no izvēlētā tarifu plāna, vidēji tas varētu būt par 2-4%.

10) Akcīzes nodokļa pieaugums degvielai

No 2016. gada 1. janvāra tiek palielinātas akcīzes nodokļa likmes degvielai, kas varētu sadārdzināt benzīnu par 0,03 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielu - par 0,01 eiro litrā. Pozitīvā ziņa - tiek prognozēts, ka arī 2016. gada sākumā naftas cenas saglabāsies zemas.

11) Pievienotās vērtības nodoklis dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumiem

Ar 2016. gada 1. jūliju dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumiem tiks piemērota 21% PVN likme (iepriekš 0%), kas nozīmē apsaimniekošanas maksas palielināšanos.

12) Ūdensapgādes un kanalizācijas tarifu, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas pieaugums

2016. gadā maksa par ūdens piegādi un kanalizāciju palielināsies vairākās pilsētās un novados (Alūksnē, Salacgrīvas novadā, Kandavā un Kandavas novadā u.c.). Tāpat vairākās Latvijas pilsētās un novados 2016. gadā pieaugs sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifi.

13) Izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa maksājumos

Rīgā no 2016. gada samazināsies nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājums ģimenēm ar bērniem, bet palielināsies īpašumiem, kuros neviens nav deklarēts un zemes īpašniekiem, piemērojot tiem 1.5% likmi.

14) Akcīzes nodokļa pieaugums alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem

No 2016. gada marta tiks palielināts akcīzes nodoklis alkoholiskajiem dzērieniem, bet no 2016. gada janvāra akcīzes nodoklis būs lielāks smēķējamai tabakai un tabakas lapām. No jūlija nodoklis tiks piemērots elektroniskajās cigaretēs izmantojamajiem šķidrumiem.

15) Auto tehniskā apskate - dārgāka

Vairāk nekā pusmiljonam transportlīdzekļu īpašnieku nākamgad būs mazliet dārgāka auto tehniskā apskate. Cenas par auto tehnisko apskati palielināsies par 3,61 eiro, veicot pamata apskati, un 1.98 eiro atkārtotas apskates gadījumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Pievienotās vērtības nodoklis Solidaritātes nodoklis Valsts budžets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form