Komercbankas sanikno 'nolikto atslēgu' likums; 'SEB' un 'Swedbank' aptur ģimeņu mājokļu programmu
Foto: DELFI

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) aicinās Valsts prezidentu neizsludināt un atgriezt Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus Maksātnespējas likumā, kas ceturtdien galīgajā lasījumā pieņemti Saeimā un paredz ieviest vispārēju obligātu "nolikto atslēgu principu" kreditēšanā. Tikmēr  'SEB banka' un 'Swedbanka' paziņojušas, ka aptur dalību ģimeņu mājokļu programmā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā portālu "Delfi" informē LKA sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Melnace, šie grozījumi būtiski apgrūtinās hipotekāro aizdevumu izsniegšanu, bremzējot tautsaimniecības attīstību un ģimeņu dzīves apstākļu uzlabošanu.

Lielākā Latvijas mājokļa kredītu izsniedzēja "Swedbank" apturējusi līguma slēgšanu par iesaistīšanos valsts garantiju programmā ģimenēm mājokļa iegādei. Ar tām gandrīz 200 ģimenēm, kuras jau pieteikušas savu interesi bankai par dalību minētajā programmā, "Swedbank" sazināsies individuāli.

"Pavisam nesen valdība izstrādāja īpašu atbalsta programmu, kas ģimenēm palīdzētu saņemt aizdevumu, kaut arī nav izdevies sakrāt visu pirmajai iemaksai nepieciešamo summu. Šodien pieņemtais likums piespiedīs aizdevējus palielināt gan pirmās iemaksas summu, gan paaugstināt aizņēmēja ienākumu kritērijus, kas šo atbalsta programmu padara bezjēdzīgu. Sanāk, ka likumdevējs ar vienu roku cenšas veicināt kredītu pieejamību, bet ar otru to būtiski bremzē," komentē "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainars Balcers.

Arī "SEB bankas" prezidents Ainārs Ozols norāda, ka Saeimas lēmums būtiski maina līdzsvaru hipotekārās kreditēšanas jomā un rada neskaidrību par nosacījumiem, ko aizdevēji turpmāk spēs piedāvāt klientiem, kas vēlas saņemt aizdevumu mājokļa iegādei. Visticamāk, līdz ar "nolikto atslēgu principa" ieviešanu, būtiski pieaugs pirmās iemaksas apjoms, kas klientiem jānodrošina hipotekārā aizdevuma saņemšanai.

"Mūsuprāt, likumdevējs nav pien acīgi izvērtējis šī lēmuma konsekvences. Visdrīzāk, šodienas Saeimas lēmuma sekas būs tādas, ka aizdevēji nespēs piedāvāt mājok ļu aizdevumus uz tādiem nosacījumiem, kas ir pieejami Latvijas iedzīvotājiem, it īpaši klientiem reģionos. Zaudētājs būs ikviens, kas vēlas iegādāties mājokli sev vai savai ģimenei, un savu jēgu zaudēs arī valsts atbalsta programma, jo tās galvenais mērķis bija samazināt pirmās iemaksas apmēru," norāda Ozols.

Ņemot to vērā, "SEB banka" ir apturējusi līguma slēgšanu par līdzdalību valsts atbalsta programmas īstenošanā. Ar klientiem, kas "SEB bankā" pieteikušies uz konsultācijām par iespējām saņemt aizdevumu mājokļa iegādei ar valsts atbalstu, "SEB bankas" darbinieki sazināsies atsevišķi, lai kopīgi pārrunātu iespējas saņemt hipotekāro kredītu bez valsts atbalsta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"LKA izsaka dziļu nožēlu par Saeimas atbalstītajiem grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas no 2015. gada 1.janvāra turpmāk izsniedzamajiem kredītiem Latvijā ievieš tā saucamo "nolikto atslēgu principu", būtiski saīsina fizisko personu saistību dzēšanas termiņus maksātnespējas procesā un veicina vispārēju saistību nepildīšanas kultūras izplatību," paziņojumā norāda asociācija.

Organizācija skaidro, ka pēc šo grozījumu akceptēšanas faktiski zaudē nozīmi arī plānotā valsts atbalsta programma ģimenēm mājokļa iegādei. "Apbrīnojami slikts parlamenta deputātu lēmums mūsu ģimenēm, īpaši jaunajām ģimenēm," vērtē LKA prezidents Mārtiņš Bičevskis.

LKA jau iepriekš brīdinājusi, ka grozījumi Maksātnespējas likumā, būtiski atvieglojot fizisko personu maksātnespēju, padarīs nepieejamus hipotekāros aizdevumus lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju, ģimenēm nebūs iespējams uzlabot savus mājokļa apstākļus – lai segtu likuma radītos riskus, bankām būs jāapsver iespēja palielināt kredīta pirmo iemaksu pat virs 40%, un var pieaugt arī aizdevuma procentu likme.

Kreditēšanas strauja samazināšanās negatīvi ietekmēs arī citas nozares, būtiski – tādu darbaspēka ietilpīgu nozari kā būvniecība. Īpaši apdraudēta būs hipotekāro kredītu izsniegšana Latvijas reģionos, kur ir mazaktīvāks nekustamā īpašuma tirgus, un cietēji būs reģionu iedzīvotāji, kam būs ierobežotas iespējas uzlabot savus dzīves apstākļus. Tāpat kopumā cietīs Latvijas biznesa vides vērtējums, investīciju piesaiste un ekonomiskā attīstība, norāda asociācija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.