Krājbankas administrators vēršas tiesā pret bankas bijušo vadību
Foto: Publicitātes attēli

Likvidējamās "Latvijas Krājbankas" administrators "KPMG Baltics" vērsies Rīgas apgabaltiesā pret bijušo bankas vadību, prasot ķīlas līgumu atzīšanu par spēkā neesošiem un zaudējumu atlīdzināšanu, apliecināja administratora sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Prasība Rīgas apgabaltiesā vērsta pret vairākām bijušajām "Latvijas Krājbankas" amatpersonām - padomes priekšsēdētāju Raimondu Baranauski (Raimondas Baranauskas), viņa vietnieku Aleksandru Antonovu (Aleksander Antonov), padomes locekli Vladimiru Antonovu (Vladimir Antonov), bankas valdes priekšsēdētāju Ivaru Priedīti, valdes locekļiem Mārtiņu Zalānu, Svetlanu Ovčiņņikovu un Dzintaru Pelcbergu, krājbankas īpašnieces "Snoras" viceprezidentu Nagli Stancikas (Naglis Stancikas), "Snoras" uzraudzības padomes locekli Oļegu Suhorukovu (Oleg Sukhorukov), kā arī "Meinl Bank" un "Melfa Group Ltd.".

Pēc Fīrmaņa teiktā, administratora prasība pret minētajām personām ir par nodrošinājuma līgumu atzīšanu par spēkā neesošu. ""Meinl Bank" bija viena no bankām, kurā iestrēga nauda. Vēlāk atklājās, ka "Latvijas Krājbanka" ir devusi finanšu ķīlu kā nodrošinājumu ar bijušajiem akcionāriem saistītām sabiedrībām. Šie līgumi tiek apstrīdēti un debetētā nauda atprasīta," viņš paskaidroja.

"KPMG Baltics" pārstāvis gan neatklāja tiesā prasīto zaudējumu apmēru.

Tiesu informatīvās sistēmas dati liecina, ka Rīgas apgabaltiesā šīs lietas izskatīšana paredzēta šā gada 8.oktobrī.

No "KPMG Baltics" pērn policijā iesniegtā iesnieguma izriet, ka Priedītis, pēc administratora uzskata, ļaunprātīgi izmantojot savas pilnvaras, rīkojies pretēji bankas interesēm, jo 2011.gada 12.augustā noslēdzis apgrūtinājuma un ķīlas līgumu ar "Meinl Bank AG", ieķīlājot "Latvijas Krājbankas" finanšu līdzekļus 25 miljonu eiro (17,57 miljonu latu) apmērā kā nodrošinājumu Belizā reģistrētas sabiedrības "Melfa Group Ltd" aizdevuma līguma izpildei. 201 l.gada 27.oktobrī Priedītis noslēdzis apgrūtinājuma un ķīlas līgumu ar "Meinl Bank AG", ieķīlājot "Latvijas Krājbankas" finanšu līdzekļus 20 miljonu eiro (14 miljonu latu) apmērā kā nodrošinājumu Belizā reģistrētas sabiedrības "Melfa Group Ltd" aizdevuma līguma izpildei. Iesniegumā bija norādīts, ka "Melfa Group Ltd" pārstāvis minēto līgumu noslēgšanas brīdī bija "Latvijas Krājbankas" padomes loceklis Vladimirs Antonovs.

2011.gada 12.augusta un 2011.gada 27.oktobra apgrūtinājuma un ķīlas līguma summas pārsniedz "Latvijas Krājbankai" kā kredītiestādei ar likumu atļauto riska darījumu apmēru. Tomēr bankas grāmatvedības uzskaitē minētais ķīlas līgums nav atspoguļots kā riska darījums, sacīts iesniegumā policijai.

Pēc "KPMG Baltics" policijai paustā, noslēgto ķīlas līgumu neatbilstība kredītiestāžu darbības riska ierobežojošo noteikumu prasībām norāda, ka bankas amatpersonas apzinājās, ka ar ķīlas līgumu noslēgšanu nodarīs zaudējumus kreditoriem. Par to liecina arī saistību nevienlīdzīgais raksturs ķīlas līgumos.

Informācijā par "Latvijas Krājbankas" korespondējošo kontu atlikumiem 2011.gada 30.novembrī teikts, ka bankas amatpersonas kopumā ar ķīlas līgumiem un citiem līdzīgiem darījumiem atsavinājušas "Latvijas Krājbankas" finanšu līdzekļus citām kredītiestādēm par kopējo summu 111,294 miljoni latu, kas ir gandrīz divreiz lielāka par bankas pašu kapitālu, kurš 2011.gada augustā bija 56,132 miljoni latu.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome 2011.gada 21.novembrī nolēma apturēt "Latvijas Krājbankas" visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Šāds lēmums tika pieņemts, pamatojoties uz konstatēto līdzekļu iztrūkumu bankā. Valsts policija savukārt sāka kriminālprocesu.

Atbilstoši policijā iepriekš sniegtajai informācijai kriminālprocesā aizdomās turamie ir bankas bijušais valdes priekšsēdētājs Ivars Priedītis, kā arī bijušie bankas valdes locekļi Mārtiņš Zalāns, Dzintars Pelcbergs un Svetlana Ovčiņņikova. Aizdomās turētais ir arī bijušais bankas padomes loceklis Vladimirs Antonovs.

Visi pieci tiek turēti aizdomās pēc Krimināllikuma panta par pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu. Zalāns, Priedītis un Pelcbergs vēl tiek turēti aizdomās par piesavināšanās atbalstīšanu, bet Antonovs – par piesavināšanos. Izmeklēšana šajā lietā turpinās.

Rīgas apgabaltiesa "Latvijas Krājbanku" par maksātnespējīgu pasludināja 2011.gada 23.decembrī, savukārt pērn 8.maijā tika pasludināta bankas bankrota procedūra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.