Krājbankas krahs: atsaukta Lūša kandidatūra bankas maksātnespējas administratora amatam
Foto: LETA

Ceturtdien atsaukta Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) iepriekš izvirzītā "Latvijas Krājbankas" maksātnespējas administratora Aigara Lūša kandidatūra, jo viņa nreputācija neesot pietiekami laba šim amatam, kā arī šaubas radot tiesai iesniegtais tiesībsargājošo iestāžu atzinums, kas esot klasificēts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LTV raidījums "Panorāma" ceturtdien paziņoja, ka FKTK Lūša kadidatūru atsaukusi, jo tiek uzskatīts, ka viņš nespēs pienācīgi pildīt savus pienākumus iespējama politiska spiediena dēļ. Lūsis ir apvienības "VL-TB/LNNK" valdes loceklis un aktīvi piedalījās valdības veidošanas sarunās.

Premjera Valda Dombrovska preses sekretārs Mārtiņš Panke informē, ka šaubas par Lūša kandidatūru veidojot publiski pieejamā informācija par viņa iepriekšējo profesionālo darbību un, pēc premjera domām, "tā neatbilst sabiedrības prasībai Krājbankas maksātnespējas procesā pēc komandas ar nevainojamu reputāciju". "Administratora reputācijai ir būtiska nozīme, kas veido kreditoru uzticību par pieņemto lēmumu objektivitāti," uzsver Panke.

Tāpat šaubas par Lūša neatbilstību apstiprinot tiesībsargājošo iestāžu atzinums, kas ir klasificēts, taču nosūtīts izvērtēšanai tiesai, norāda Panke.

"Administratora galvenais pienākums ir panākt Krājbankas kreditoru interešu ievērošanu, lai to spētu nodrošināt administratoram savos lēmumos jābūt absolūti neitrālam un objektīvami," uzsver premjera runasvīrs.

Lūsis LTV apstiprinājis, ka ir saņēmis mutisku informāciju par savas kandidatūras atsaukšanu un tuvākajā laikā lemšot par tālāko rīcību.

Jau ziņots, ka Tv3 raidījums "Nekā personīga" svētdien ziņoja, ka premjers Valdis Dombrovskis (V) iebildis pret Lūša virzīšanu Latvijas Krājbankas administratora amatam, taču FKTK kā neatkarīga iestāde premjera iebildumus nav ņēmusi vērā. Lūsi aizstāvējusi arī Maksātnespējas administratoru asociācija (MNA).

Gadījums, kas rada jautājumus par Lūša profesionalitāti, ir noticis 2007.gadā - tiesa par tās lēmuma nepildīšanu Lūsi atcēlusi no administratora amata kādas SIA maksātnespējas lietā, kas ierosināta pēc Valsts ieņēmumu dienesta iesnieguma. Lūsis nesniedza tiesā atzinumu par uzņēmuma "TT un AV" stāvokli, par ko viņam vispirms uzlikts sods, taču, kad viņš to nav darījis arī pēc tam, tiesa viņu no šiem pienākumiem atcēla, liecina portāla "Delfi" rīcībā esošā informācija

Arī pēdējo divu gadu laikā MNA Lūsim fiksējusi pārkāpumu kādā procesā, uzliekot tiesisku pienākumu to novērst, ko Lūsis atzīst, lai gan uzskata, ka domstarpības ar administrāciju viņam bijušas likuma izpratnē un taisnība bijusi viņam, tomēr viņš MNA uzdoto izpildījis.

Ziņu arhīvi liecina, ka Lūša karjerā bijis arī tumšs brīdis, kad 2005.gadā viņu kopā ar Jelgavas mēru Andri Rāviņu (ZZS) uz desmit dienām aizturēja Finanšu policijas sāktajā krimināllietā par maksātnespējīgās AS "Jelgavas siltumtīklu uzņēmums" (STU) bilances aktīvu iznomāšanu, taču pēc gada Valsts ieņēmumu dienests šo kriminālprocesu izbeidza. 2006.gada rudenī tiesa pēc Lūša pieteikuma arī atjaunoja Jelgavas STU maksātspēju.

Lūša vārds arī izskanējis saistībā ar AS "KNK mediji", kas šovasar plānoja pirkt "Rīgas Apriņķa Avīzes" 70% kapitāldaļu, bet tā meitas uzņēmums SIA "Ogres Balss" iegādājās interneta portālu "Ogrenet". "KNK mediju" īpašnieku sastāvs publiski nebija pieejams ne tad, ne tagad, tomēr tagad Lūsis, kas darbojas AS padomē, portālam "Delfi" atzina, ka uzņēmuma kontrolpaketes turētāja ir viņa sieva, Latvijas Radio Ziņu dienesta producente Eva Lūse.

FKTK ceturtdien iesniegusi Rīgas apgabaltiesā Krājbankas maksātnespējas pieteikumu un lūgusi tiesu lemt par Aigara Lūša apstiprināšanu par bankas maksātnespējas procesa administratoru. Tiesa piektdien gan līdz 27.decembrim atstāja pieteikumu bez virzības, lai FKTK novērstu tajā konstatētos trūkumus, proti, pieteikumam pievienotie dokumenti tiktu noformēti atbilstoši likuma prasībām. FKTK nebija ievērojusi vienu no Civilprocesa likumā noteiktajiem pamatprincipiem par tiesvedības valodu, jo lietā iesniegti vairāki pielikumi angļu valodā, kas nav iztulkoti.

FKTK padome 21.novembrī nolēma apturēt "Krājbankas" visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz konstatēto līdzekļu iztrūkumu bankā, par ko tika informēta Ģenerālprokuratūra. Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar "Krājbanku".

Lietuvasvaldība nacionalizējusi 100% "Krājbankas" lielākās īpašnieces ‒ bankas "Snoras" ‒ akciju, kuru kontrolpakete piederēja Krievijas uzņēmējam Vladimiram Antonovam. Lietuvas centrālā banka saņēmusi informāciju no ārvalstīm, ka "Snoras" aktīvos trūkst vērtspapīru vairāk nekā miljarda litu (204 miljonu latu) vērtībā. Savukārt 24.novembrī Lietuvas centrālās bankas valde atzina banku "Snoras" par maksātnespējīgu un nolēma vērsties tiesā ar prasību atzīt to par bankrotējušu.

"Snoras" pieder nedaudz vairāk kā 60% "Krājbankas" akciju. Pēc aktīvu apmēra "Krājbanka" septembra beigās bija devītā lielākā no 31 Latvijas bankas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.