Latvijas Banka mainījusi monētu apmaiņas nosacījumus; uzņēmēji nepatīkami pārsteigti
Foto: LETA

Uzņēmējiem eiro centu monētu apstrāde kļuvusi daudz neizdevīgāka – Latvijas Banka šogad būtiski mainījusi apmaiņas noteikumus, piektdien, 1. februārī, ziņo "LNT ziņas".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vēl pagājušā gadā gan uzņēmumi, gan privātpersonas Latvijas Bankā bez maksas mēneša laikā varēja samainīt vairāk nekā 20 tūkstošus monētu jeb katru dienu tūkstoš monētu. Savukārt no šā gada bez maksas var apmainīt teju četras reizes mazāk.

Monētas Latvijas Banka pieņem īpašā apjomu regulējošā kastē, kurā atkarībā no apjoma ietilpst līdz 1400 monētas. Un jaunā norma paredz, ka mēneša laikā bez papildu maksas var apmainīt tikai piecas šādas kastes, proti līdz septiņiem tūkstošiem monētu. Jaunie nosacījumi apmierinot privātpersonas, kurām nav tik bieži jānāk uz banku, bet tie kļuvuši neizdevīgāki tirgotājiem, kuriem ir liels monētu apjoms.

Piemēram, 16 pārtikas veikalu "Lats" tīklā pircēji ik nedēļu sanes ap piecus tūkstoši monētu. Līdz šim izmaksu taupīšanas nolūkos uzņēmuma pārstāvji paši gājuši monētas mainīt uz Latvijas Banku, bet tagad jāmeklē citi varianti un jārēķinās ar papildu izmaksām.

"Šis ir kārtējais papildu lielais slogs, kas prasīs no uzņēmējiem ieguldīt līdzekļus, tīri mainot sīknaudu pret lielākiem nomināliem," – "LNT ziņām," sašutis stāsta SIA "KL Retail" īpašnieks Kristaps Lūsis. Viņš norāda, ka veikalu daudzi pircēji, sevišķi reģionos, izmanto kā iespēju samainīt sīknaudu, nevis iet uz komercbanku, kur tas ir par maksu. Tāpēc uzņēmējs secina, ka problēma ir globālāka un viņaprāt - monētu skaits apgrozībā esot parāk liels.

Lielais monētu apjoms nav sveša problēma arī Latvijas Bankai, kas jau vairākus gadus seko līdzi iedzīvotāju attieksmei pret 1 un 2 centu monētu iespējamo izņemšanu no apgrozības, par ko šobrīd ir aktuāla diskusija eirozonā. Tā kā te lielākās bažas saistītas ar to, vai pēc mazo nominālu izņemšanas, apaļojot cenas, tiks veicināta cenu celšanās, Latvijas Banka šobrīd sākusi aptaujāt tirgotāju vēlmes un gatavību, kā arī veikt konsultācijas ar citām institūcijām, tai skaitā Ekonomikas ministriju.

"Tas nebūs sasteigts lēmums, bet laicīgi izziņots, ļoti pārdomāts lēmums, kas nekaitētu patērētāju interesēm. Lai tiešām, ja kaut kas tāds tiktu nolemts, būtu garantijas, ka cenas netiks apaļotas uz augšu," tā "LNT ziņām" uzsvēra Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns. Lēmums par sīknaudas apjomu mazināšanu nebūšot šī, bet gan tuvāko gadu jautājums.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiro (valūta) Latvijas Banka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form